Subskrybuj
Reprezentacja

Czy rzut karny w meczu Ukraina - Portugalia został słusznie podyktowany za zagranie piłki ręką?

2019-10-15

W poniedziałek w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 2020 doszło do nie lada niespodzianki. Ukraina wygrała u siebie 2:1 z reprezentacją Portugalii. Spotkanie to przejdzie do historii nie tylko ze względu na sensacyjny wynik, ale także z racji gola numer 700 w wykonaniu Cristiano Ronaldo. Bramka ta została zdobyta z rzutu karnego, który został podyktowany za zagranie piłki ręką, jednak czy decyzja arbitra była słuszna?

Wspomniana sytuacja miał miejsce w 70 minucie spotkania. Napastnik Portugalii oddał strzał z wysokości pola karnego. Piłka odbiła się od ciała obrońcy, a następnie trafiła go w nienaturalnie ułożoną rękę. Analizując tę sytuację, należy zwrócić uwagę na intencję obrońcy, która była tutaj jasna - zablokowanie strzału. Decyzja sędziego mogła być tylko jedna - rzut karny. Dodatkowo, arbiter pokazał obrońcy żółtą kartkę, za zablokowanie ręką strzału, zmierzającego ku bramce. Tutaj pojawia się jednak dyskusja, czy strzał ten faktycznie leciał w kierunku bramki. Była to druga żółta kartka obrońcy, a jak wiemy, kartka ta powinna być ewidentna. Niejeden arbiter z pewnością nie napomniałby tutaj zawodnika.

W tego typu przypadkach, nie ma znaczenia, że piłka odbiła się najpierw od ciała obrońcy, a następnie trafiła go w rękę. Rozpatrujemy tutaj intencję, którą w tym przypadku jest zablokowanie strzału, a nie walka o piłkę. Tego typu zachowania nazywa się pseudoparadami obronnymi. Dodatkowo nie ma to większego znaczenia, jak ułożona była ręka gracza. Tutaj rzut karny mógłby być podyktowany  za znacznie nienaturalnie powiększony obrys ciała.

Sytuację można obejrzeć: TUTAJ

ŁUKASZ ROGOWSKI