Subskrybuj
Prawda Szkolenia

Polonia The Best Young Players - Rozmowa z Tomaszem Popielą

2024-01-21

Dziś o projekcie, który pozwala wzmacniać tożsamość narodową u młodych polonijnych piłkarzy z całego świata. Zapraszam do rozmowy z Tomaszem Popielą, pomysłodawcą tego pięknego przedsięwzięcia. 

Hej, rozmawialiśmy ostatnio w 2021 roku, gdy wszystko raczkowało. Czym jest dziś projekt Polonia The Best Young Players?

W tym roku odbędzie się 4. edycja projektu. W ciągu trzech lat zgłosiło się do nas lub dotarliśmy do ponad 200 młodych Polaków trenujących piłkę nożną poza naszą granicą. Z tej grupy zaprosiliśmy do projektu już 120 dzieci, które pracowały podczas krótkich zgrupowań pod okiem trenerów młodzieżowych prezentacji Polski w piłce nożnej. Projekt stał się rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale poza jego granicami. Warto dodać, że prócz aspektu czysto piłkarskiego - polegającego na wyszukiwaniu najbardziej utalentowanych zawodników - projekt ma też cel społeczny:

• Integracja polskich dzieci zamieszkujących w różnych krajach świata,

• Poznanie historii Polski jako ojczyzny, poprzez pogadanki oraz materiały multimedialne,

• Wysłanie pozytywnego sygnału, aby pobyt dzieci w Polsce był impulsem do budowania głębszych więzi z ojczyzną; by w przyszłości być może skutkowało to decyzją o powrocie do kraju,

• Pokazanie piękna naszego kraju - w tym zabytków czy miejsc związanych z historią Polski,

• Wywarcie na rodzicach dzieci pozytywnego wrażenia, że mimo emigracji z kraju ojczyzna nie zapomina o nich i zawsze chętnie wita ich w Polsce,

• Nawiązanie przyjaźni między dziećmi mieszkającymi w różnych częściach Europy.

W roku bieżącym zaprosimy kolejne 30 dzieci. Tym razem będą to chłopcy urodzeni w latach 2011-2014. Większość to nowe twarze, ale nie zabraknie też chłopców z poprzedniej edycji, którzy wykazali się największymi umiejętnościami piłkarskimi. Chcemy sprawdzić jak rozwinęli się przez ostatni rok. Czy zrobili postępy?

Projekt tworzy Tomasz czy Fundacja?

Pomysłodawcą projektu jestem ja. To było moje marzenie sprzed kilku lat. Natomiast z racji faktu, że mam zaszczyt prowadzić fundację "Ja też mam marzenia"- naturalnym jest, że projekt jest wizytówką naszej fundacji.

Powiedz kilka słów o fundacji. Przypomnijmy czym się zajmuje i jak działa w codziennym życiu?

Fundacja w tym roku obchodziła swoje 5-lecie. Od roku 2018 prowadzimy ją razem z Darkiem Baboniem. Celem Fundacji jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej, skierowanej do mieszkańców objętych działaniem organizacji w zakresie edukacji, wychowania, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, wychowania oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Organizujemy cyklicznie jedne z największych w naszym kraju turnieje piłki nożnej o randze międzynarodowej dla dzieci. Turnieje: Sokolik Orlen Cup, Stal Rzeszów Steel Cup, Bellsport Cup oraz Trzuskawica Cup - największy w Polsce międzynarodowy turniej piłki nożnej dla dziewczyn. Do tego projekt ,,Polonia The Best Young Players". Fundacja ma na dzień dzisiejszy blisko 50 sponsorów i partnerów, którzy utożsamiają się z działalnością fundacji i wspierają nas finansowo. Pozyskujemy również środki z różnych konkursów. Rocznie w naszych turniejach udział bierze ponad 180 zespołów z całego świata. Są to zespoły głównie z Polski, krajów europejskich oraz Indii czy Stanów Zjednoczonych. Razem daje to ponad 2 tysiące młodych piłkarzy, którzy co rok grają w naszych turniejach. Tylko w tym roku udział w naszych projektach zapowiedziały najbardziej znane kluby europejskie jak: FC Barcelona, Liverpool, FC Porto, PSG, RSC Anderlecht czy Borussia Monchengladbach.

Czy PZPN współpracuje przy projekcie i w jaki sposób?

Polski Związek Piłki Nożnej jest partnerem projektu Polonia The Best Young Players od początku jego istnienia. Dostajemy pomoc w zakresie promocji projektu, ale najważniejszym wsparciem jest udział trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski w procesie treningowym i opieka kadry szkoleniowej nad zaproszonymi do projektu jego uczestnikami. Główną osobą wspierającą projekt z ramienia PZPN jest Marcin Dorna - Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także Maciej Chorążyk - szef skautingu zagranicznego PZPN oraz Marcin Włodarski – selekcjoner Reprezentacji Polski do lat 15. W ciągu trzech pierwszych edycji już sześciu młodych Polaków w nagrodę za pokazanie swoich ponadprzeciętnych umiejętności piłkarskich, dostało powołania na konsultacje młodzieżowych kadr reprezentacji Polski w piłce nożnej. I wierzę, że będą następni.

Na jakiej zasadzie wybierani są zawodnicy? Jak się dostać?

W dużej mierze korzystamy z pomocy Macieja Chorążyka – szefa skautingu zagranicznego PZPN oraz jego ludzi, którzy są obecni we wszystkich większych krajach i monitorują większość młodych Polaków ale szczególnie ważne jest aby byli oni zarejestrowani w bazie polskaut.pl. Korzystamy również z naszych kontaktów oraz sprawdzamy zgłoszenia nadesłane do nas przez rodziców piłkarzy. Aby dostać się do projektu trzeba spełniać podstawowe kryteria jak: być Polakiem, legitymować się polskim dokumentem (najlepiej paszportem). Ewentualnie minimum jeden z rodziców musi posiadać polskie obywatelstwo. Uczestnik powinien rozmawiać w języku polskim.  Należy również być zarejestrowanym na platformie polskaut.pl. Jak spełni się te wytyczne, to można wysłać zgłoszenie na adres email naszej fundacji: [email protected]. Na każdy email odpowiemy.

Co ten projekt ma dać tym młodym zawodnikom?

Projekt ma dać zawodnikom wiarę, że mimo faktu mieszkania poza Polską każdy ma szansę zostać zauważony przez trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski w piłce nożnej. Kto będzie wyróżniał się największym talentem ma szanse w przyszłości dostąpić zaszczytu powołania na konsultacje kadr narodowych, a może i młodzieżowych reprezentacji Polski. Polski Związek Piłki Nożnej ma bardzo prężnie działającą komórkę skautingu zagranicznego, a i trenerzy kadr młodzieżowych nie boją się korzystać z usług zawodników mieszkających i trenujących w klubach zagranicznych. My jako Fundacja niejako pomagamy wyszukiwać tych chłopców, w szczególności na początkowym etapie ich piłkarskiej przygody. Ci młodzi chłopcy dostają możliwość zagrania w reprezentacji PTBYP w barwach biało-czerwonych z orzełkiem na piersi. Dla niektórych takie przeżycie trafi się tylko raz, ale wspomnienia z tego doniosłego momentu, powinny pozostać w tym młodym zawodniku nawet do końca życia.

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć Was na żywo?

W tym roku spotykamy się 22 lipca w Wieliczce koło Krakowa i tam będziemy trenować oraz integrować się aż do 25 lipca. W planie mamy cykl treningów, meczów kontrolnych ale również spotkania i pogadanki z trenerami Reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Plany na kolejne lata?

Jako fundacja na pewno będziemy chcieli kontynuować ten projekt, bo widzimy jak wspaniale został odebrany wśród rodzin polonijnych. Wraz z zaproszonymi zawodnikami do Polski przyjeżdżają ich rodzice, którzy niejednokrotnie podczas obozu mają możliwość spotkania się ze swoimi rodzicami, dziadkami czy najbliższa rodziną. To prawdziwe święto ludzi, którzy z różnych powodów musieli wyemigrować z Polski, a w sercu cały czas mają Polskę i barwy biało-czerwone.  

Prawda Futbolu trzyma kciuki za ten super projekt! 


 

BARTOSZ LISOWSKI