Subskrybuj
Reprezentacja

"25 milionów euro za Szymczaka? A dlaczego nie?!?"... Wartość piłkarzy, przychody, ranking UEFA!

2023-02-24

Prawda Kadry ORLEN czyli cykl na kanale Prawda Futbolu pod patronatem ORLEN, który pojawia się na YouTube. Skupiamy się na zawodnikach reprezentacji, trenerach i szkoleniu kadrowiczów.

Komentuję awans Lecha Poznań do 1/8 finału Conference League i zastanawiam się nad wpływem "Kolejorza" na polski futbol. Lech niezwykłą kampanią w Conference League UEFA napędza siebie. Potwierdza drogę, wybraną przez Piotra Rutkowskiego ponad dekadę temu. Jednak dodajmy, że „Kolejorz” napędza też polski futbol, i to w wielu aspektach - napędza reprę, napędza ranking UEFA, i może najważniejsze: zaszczepia ideę rozwoju. John Van den Brom na konferencji prasowej powiedział: „Napisaliśmy historię, a to znacznie przyjemniejsze niż tylko mówienie o niej”. I dodał: „Nigdy tak daleko nie zaszedłem jako trener, więc tak, to moja najlepsza kampania pucharowa”.

Najlepsza kampania jako trener? To naprawdę ciekawe, bo Van den Brom ma naprawdę ciekawą kartę trenerską. I miał ogromne doświadczenie z gry w Europie we wcześniejszych klubach. To było na pewno ważne dla Lecha, gry proponował Holendrowi angaż, po tym jak okazało się, że Maciej Skorża – z powodów rodzinnych – żegna się z Poznaniem po zdobyciu mistrzostwa. Lech wyelimonował silnego rywala. Tak, mistrz Norwegii to silny rywal, co pokazał w ostatnich latach europejskiej rywalizacji - to ćwierćfinalista poprzedniej edycji Ligi Konferenecji.

Kamil Rogólski na TT pisze: „Lech w sezonie 2022/23 zdobył 16 punktów dla Polski w rankingu UEFA. Najwięcej ze wszystkich klubów w pojedynczym sezonie w XXI wieku”. Ponad 20 lat żaden polski klub nie zgromadził dla Polski takiego dorobku. W tym sezonie mniej punktów zdobył Juventus Turyn, a tyle samo Ajax Amsterdam, Atletico Madryt, FC Sevilla, Bayer Leverkusen, czy Olympique Marsylia. Lech zarobił już w Lidze Konferencji – jak pilnie liczy na TT Kuba Szlendak - 6,11 miliona euro, czyli 28,8 miliona złotych. Sam awans do 1/8 finału to 600 tysięcy euro. Ewentualny awans do ćwierćfinału to 1 milion euro.

Zapraszamy do odtworzenia całego odcinka #prawdakadryORLEN tworzonego z grupą ORLEN:

Roman Kołtoń