Subskrybuj
Ligi Zagraniczne

Anglia: rozwój, cele, plany - czyli idzie nowe!!!

2021-01-12

Mistrzostwo Świata, lub Europy w ciągu 3 lat - taki cel postawiono przed prowadzoną przez Gareth'a Southgate'a reprezentacją Anglii.

Angielska federacja piłki nożnej postanowiła postawić cel dla swojej Reprezentacji w piłce nożnej. Ma to być wygrana w Mistrzostwach Świata lub Europy do roku 2024. Dzieje się to prawie dziesięć lat po tym, jak były prezes Greg Dyke, wyznaczył cel zdobycia Mistrzostwa Świata na rok 2022 jako główny cel Reprezentacji Trzech Lwów, niestety życie zweryfikowało terminy, a cele zostały postawione na nowo. Dodatkowo FA informuje, że do wyznaczonego celu powinna dążyć nie tylko kadra mężczyzn, ale także kobiet. 

Okazjami do zdobycia trofeum będą Mistrzostwa Europy rozgrywane w 12 państwach, przeniesione z 2020 na 2021 i kolejne w Niemczech w 2024 oraz Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. 

Cała nowa strategia na lata 2020-24 zatytułowana została "TIME FOR CHANGE" ( Aby przeczytać kliknij TUTAJ ) i obejmuje kompleksowy rozwój całego futbolu w Anglii. Przedstawiciele FA tłumacząc żądze sukcesu mówili:

„Sukces w międzynarodowych turniejach zmieni angielski futbol i zainspiruje miliony chłopców i dziewcząt". „Aby osiągnąć nasze ambicje do 2024 r., będziemy dążyć do zapewnienia możliwie najlepszego międzynarodowego środowiska pracy zespołowej, coachingu i rozwoju w St. George's Park"

Jednym z planów wyznaczonych przez FA jest stworzenie nowej platformy cyfrowej dla drużyn amatorskich i zapewnienie równych szans dla dziewcząt. Na liście znajduje się również cel zapewnienia dostępu do 5000 nowo wybudowanych, lub odnowionych „wysokiej jakości” sztucznych i naturalnych boisk, a także "walka z dyskryminacją w sporcie". Dodatkowo podnoszona będzie atrakcyjności i przychody rozgrywek Pucharu Anglii i Superligi Kobiet.

Prezes FA Mark Bullingham zwraca też uwagę, że sport to ludzie i to tylko dzięki całemu zaangażowanemu społeczeństwu, które jest katalizatorem rozwoju, udało się do tej pory rozwijać i budować FA jako organizację światowej klasy. Jednym z ostatnich sukcesów jest podwojenie liczby kobiet uprawiających futbol, a także zarejestrowanie w systemach online ponad miliona amatorów, co pokazuje, że należy iść dalej w nową, cyfrową erę organizacyjną. 

"W Anglii piłka nożna musi być grą, w której każda dziewczyna ma takie same możliwości gry, jak każdy chłopiec. Gdziekolwiek mieszkasz, musisz mieć łatwy dostęp do świetnego, niedrogiego obiektu, w którym możesz grać. Gra powinna być organizowana przez najnowsze narzędzia cyfrowe - łatwo zarządzana z telefonu w ramach codziennego życia, odciążająca naszych wspaniałych wolontariuszy"

Ambitne cele, reformy od piłki "ulicznej" do samej reprezentacji, inwestycje strukturalne i systemowe - myślę, że polscy działacze powinni brać przykład ze swoich kolegów z Anglii.  

BARTOSZ LISOWSKI