Subskrybuj
Sport

Artykuł 11 - Spalony. Analiza przepisów gry

2020-04-06

Większość z Was z pewnością wie, co to jest spalony i na czym on polega. Jednak w rzeczywistości nie jest to tak prostą i oczywistą sprawą. Artykuł 11 przepisów gry stanowi zapisy dotyczące spalonego. Poniżej zapraszam do analizy tego artykuł, gdzie zapoznam Was ze wszystkimi jego aspektami, tak abyście to zrozumieli i powiększyli swoją wiedzę.

Na początku zacznijmy od pojęcia pozycja spalona. Przebywanie na pozycji spalonej nie jest przewinieniem samym w sobie. Gracz znajduje się na pozycji spalonej, jeżeli:

 • jakakolwiek część głowy, ciała, czy nóg znajduje się na połowie przeciwnika i jest ona bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż zarówno piłka, jak i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej.

Zawodnik nie znajduje się na pozycji spalonej, jeżeli znajduje się na równi z:

 • przedostatnim zawodnikiem drużyny przeciwnej lub
 • dwoma ostatnimi zawodnikami drużyny przeciwnej.

Warto zaznaczyć, że ręce wszystkich zawodników, włącznie z bramkarzami, nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji spalonej. 
Linia środkowa boiska traktowana jest jako część własnej połowy.

Na załączonym obrazku widzimy, że zaznaczony napastnik przebywa na pozycji spalonej. Może on tam przebywać i nie będzie on za to ukarany, aż do momentu, gdy nie będzie aktywny w grze.

Zawodnik, który przebywa na pozycji spalonej w momencie, gdy piłka zostaje zagrana, bądź dotknięta przez współpartnera, może być ukarany jedynie wtedy, gdy jest aktywny w grze poprzez:

 • branie udziału w grze poprzez zagranie lub dotknięcie piłki podanej lub dotkniętej przez współpartnera - myślę, że jest to proste do zrozumienia. Wyobraźmy sobie, że jesteś na pozycji spalonej, dotykasz piłki, którą dostałeś od współpartnera i w efekcie mamy spalonego.
 • przeszkadzanie przeciwnikowi poprzez:
  • utrudnianie przeciwnikowi zagrania lub możliwości zagrania piłki przez wyraźne zasłonięcie mu pola widzenia

Napastnik będący na pozycji spalonej stoi na drodze lotu piłki, przez co zasłania on pole widzenia bramkarzowi. Kilp do tej sytuacji TUTAJ.

  • atakowanie przeciwnika w walce o piłkę,
  • ewidentną próbę zagrania piłki, która znajduje się blisko, gdy próba ta ma wpływ na przeciwnika, 

Zaznaczony napastnik w momencie zagrania piłki był na pozycji spalonej. Znajduje się on w bliskiej odległości przed bramkarzem i podskakuje chcąc zagrać piłkę. Należy uznać to za ewidentną próbę zagrania piłki, która jest blisko rywala (bramkarza) i ma to wpływ na jego reakcję. Klip do tej sytuacji znajdziecie TUTAJ.

  • wykonywanie ewidentnych działań, które jednoznacznie wpływają na możliwość zagrania piłki przez przeciwnika
 •  osiąganie korzyści poprzez zagranie piłki lub przeszkadzanie przeciwnikowi, gdy piłka:
  • trafiła do zawodnika na pozycji spalonej po rykoszecie lub odbiła się od słupka, poprzeczki, sędziego lub przeciwnika,
  • trafiła do zawodnika na pozycji spalonej w skutek rozmyślnej parady obronnej dokonanej przez przeciwnika.

Nie ma spalonego, jeżeli napastnik będący na pozycji spalonej, otrzyma piłkę od przeciwnika, który w sposób rozmyślny zagrywa piłkę - z wyłączeniem rozmyślnej parady.

Obrońca rozmyślnie zagrywa piłkę, a zatem 'kasuje' to pozycję spaloną. Klip do tej sytuacji: TUTAJ.

Parada obronna ma miejsce wtedy, gdy zawodnik wybija lub próbuje wybić piłkę lecącą do bramki lub bardzo blisko bramki i używa do tego jakiejkolwiek części ciała z wyłączeniem dłoni/rąk (poza bramkarzem we własnym polu karnym).

Warto zaznaczyć, że oceniając spalonego należy brać pod uwagę pierwszy moment kontaktu zawodnika z piłką przy „zagraniu“ lub „dotknięciu“ piłki! W dynamicznych sytuacjach ma to bardzo duże znaczenie, na podstawie której stopklatki będziemy rozstrzygać sytuację.

Powyższe zapisy są najważniejsze i jedyne, które służą ocenie spalonego. W przepisach gry znajdziemy także kilka pomocniczych opisów sytuacji.

Zawodnik, który przemieszczając się z pozycji spalonej, bądź stojąc na niej, znajdzie się na drodze ruchu przeciwnika i wpłynie na jego przemieszczanie się w kierunku piłki zostanie ukarany za spalonego, gdy wpłynie to na możliwość zagrania, bądź walki o piłkę . Jeżeli jednak zawodnik przemieszcza się na drogę poruszania się rywala i w ten sposób ogranicza mu poruszanie się to zostanie ukarany za faul, a nie spalonego. Tyczy to się np. blokowania, czyli tzw. wybloku.

Zawodnik będący na pozycji spalonej sto na drodze poruszania się rywala. W związku z tym powinien być uznany za spalonego. W tym przypadku dochodzi do kontaktu, a więc można podyktować po prostu rzut wolny za faul. Klip z tej sytuacji znajdziecie TUTAJ.

Jeżeli gracz będący na pozycji spalonej zawodnik będzie biegł do piłki, ale przed wpłynięciem na grę zostanie sfaulowany, to sędzia podyktuje faul, gdyż zaistniał on przed spalonym. Jeżeli najpierw zaistniałby spalony, a następnie faul, to arbiter musi podyktować spalonego i dać ewentualne kary indywidualne za faul. Klip z powyższą sytuacją znajdziecie TUTAJ.

Myślę, że warto przypomnieć także, że z rzutu od bramki ('piątki'), wrzutu (autu) i rzutu rożnego NIE MA SPALONEGO.

Za spalonego sędzia dyktuje rzut wolny pośredni z miejsca popełnienia przewinienia - miejsca, gdzie zawodnik zagra piłkę. Mogą pojawić się sytuacje, że będzie to także na własnej połowie pola gry - tzw. spalony powrotny.

Na tym własnie kończy się artykuł 11. Jednak żeby nie było zbyt prosto, to co jakiś czas publikowane są konkluzje, czyli interpretacje. Aktualna mówi o tym, że jeżeli obrońca rozmyślnie przejmie piłkę podaną od rywala i ruszy do niego współpartner podającego, który znajduje się w zasięgu gry, to należy odgwizdać spalonego. Należy uznać to za podjęcie walki o piłkę, a więc uznać to za przeszkadzanie przeciwnikowi. Tyczy się to tylko sytuacji, gdy zawodnik będący na pozycji spalonej natychmiastowo ruszy w kierunku rywala, a na dodatek będzie znajdować się w zasięgu gry, czyli bardzo blisko. Co ważne, obrońca może być plecami do atakującego. Klip z sytuacją, która odzwierciedla powyższą znajdziecie TUTAJ.

Mam nadzieję, że wielu z Was właśnie zrozumiało nieco więcej na temat spalonego :)

Łukasz Rogowski