Subskrybuj
Reprezentacja

Brutalny faul na Messim!

2021-09-03

W nocy z czwartku na piątek w Ameryce Południowej zostały rozegrane mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata w Katarze. W jednym ze spotkań naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Wenezueli i Argentyny, a trzy punkty zgarnęli goście, którzy zwyciężyli 3-1. W pierwszej połowie spotkania byliśmy świadkami brutalnego faulu na Leo Messim, za który winny otrzymał czerwoną kartkę.

Dokładnie w 28. minucie spotkania w środkowej części boiska Leo Messi okazał się być szybszy od swojego rywala i jako pierwszy zagrał piłkę. Następnie spóźniony Adrian Martinez ze sporym impetem wpadł w Argentyńczyka, trafiając go wyprostowaną nogą w okolice piszczela. Gwiazdor PSG upadł na murawę i zwijał się z bólu, a ku zaskoczeniu wszystkich urugwajski sędzia Leodán González nakazał kontynuować grę. Na całe szczęście w tym spotkaniu dostępny był system VAR, a obsługujący go arbitrzy dopatrzyli się błędu i wezwali sędziego przed monitor, aby ocenił tę sytuację. Po analizie Adrian Martinez został wykluczony z gry za poważny, rażący faul.

Zgodnie z przepisami gry, faul taki ma miejsce, gdy "zawodnik wykonuje atak nogami w walce o piłkę, który naraża na niebezpieczeństwo zawodnika drużyny przeciwnej lub który wykonany został z użyciem nadmiernej siły lub brutalności". Myślę, że w tej sytuacji nikt nie ma wątpliwości, że czerwona kartka jest prawidłowa, gdyż faul był naprawdę groźny i mógł skończyć się bardzo poważną kontuzją.

Na całe szczęście nic poważnego nie stało się Leo Messiemu. Po otrzymaniu pomocy, Argentyńczyk wstał z murawy i dokończył spotkanie. Niestety takie faule budzą mały niesmak, ponieważ reprezentant Wenezueli z pewnością nie chciał nic zrobić rywalowi i było to totalnie przypadkowe. Niestety grając tak agresywnie i z taką dynamiką, należy się liczyć z późniejszymi ewentualnymi konsekwencjami.

Po siedmiu kolejkach eliminacyjnych na czele tabeli znajduje się Brazylia z dorobkiem 21 punktów, a za nimi jest Argentyna (15 pkt). Na następnych dwóch premiowanych awansem miejscach znajdują się Ekwador (12 pkt) i Urugwaj (9).

 

Łukasz Rogowski