Subskrybuj
Reprezentacja

Brzęczek w 2021 roku: przynajmniej 15 meczów!

2020-11-20

„Na pewno nie dziennikarze będą decydować o zwolnieniu Brzęczka!” - przekonuje Roman Kosecki, z którym wystawiłem noty po meczu Polska – Holandia (1:2). „Kosa” dodaje: „Byłem w zarządzie PZPN i wiem, że to też nie rola zarządu. To decyzja Zbyszka Bońka”. To Boniek zdecydował o utrzymaniu Fornalika, o zatrudnieniu Nawałki i zaangażowaniu Brzęczka. A obecnego selekcjonera w 2021 roku czeka co najmniej 15 meczów w 9 miesięcy!

Legendarny trener, Antoni Piechniczek uważa, że Zbigniew Boniek dalej powinien zatrudniać Jerzego Brzęczka. Trener na Mundialach 82 i 86 dodaje jednak: „Z kolei Brzęczek powinien mieć szczególną relację z Lewandowskim. Robert to partner dla Brzęczka. Na miejscu obecnego selekcjonera wręcz dopytywałbym Roberta, jak widzi pewne rzeczy, jaką taktykę wybrałby na dane spotkanie Klopp, czy Guardiola?”. Z Romanem Koseckim – 69-krotnym reprezentantem Polski – podyskutowaliśmy o notach Biało-Czerwonych za spotkanie z Holandią. „Kosa” w swoim stylu zaznaczył: „Brzęczkowi za ten mecz też dałby ocenę sześć. Skoro Lewandowski sześć, to Brzęczek również sześć”. Sześć to nota „dobrze” - skalę podajemy niżej. Kosecki mówi: „Chciałbym ich pogodzić notą. Nota bene powinni dłużej ze sobą porozmawiać i wyjaśnić wszystkie kwestie”.

Kluczowa relacja Brzęczek-Lewandowski

Jak widać relacja Brzęczek-Lewandowski jest kluczowa dla rozwoju drużyny. Tymczasem w mediach wiele rzeczy rozgrywanych jest na maska. Brzęczek jest wręcz niszczony przez część ludzi mediów. Kosecki mówi: „Brzęczek jest w bardzo trudnej sytuacji, ale... zima trochę uspokoi nastroje”. Piechniczek dodaje: „Na miejscu Brzęczka wykorzystałbym najbliższy czas na zbudowanie szczególnych relacji właśnie z Lewandowskim”. Czy nie powinno tak być od pierwszego spotkania Brzęczka w roli selekcjonera?

Legendarny trener – medalista Mundialu 1982 - mówi: „Wiadomo, że to szkoleniowiec decyduje o personaliach, czy taktyce. Jednak mądry szkoleniowiec słucha mądrych ludzi. Lewandowski jest piłkarzem wybitnym w tym pokoleniu. Pracował z wybitnymi trenerami, jak Klopp, Guradiola, Ancelotti, czy teraz niezwykle skuteczny Flick, który też zbudował nadzwyczajne relacje z drużyną Bayernu po nieudanym czasie z Kovacem. Dlaczego Brzęczek miałby nie zapytać się Roberta, jaką taktykę na dane spotkanie wybrałby Klopp, czy Guardiola?”. Piechniczek przekonuje: „W takim podejściu do piłkarza nie ma nic wstydliwego, jeśli chodzi o zawód trenera”.

Średnia punktów Brzęczka? 1,77 w 24 spotkaniach. Nawałka? 1,88 w 50...

Drużyna prowadzona przez Brzęczka ma styl? Nie. Czy jest w stanie walczyć skutecznie z silnymi drużynami? Raczej nie - przynajmniej na razie... Za kadencji Brzęczka z silnymi rywalami – do których zaliczam Włochów, Portugalczyków, Austriaków i Holendrów – było aż 5 porażek, przy 4 remisach i 1 zwycięstwie (jak to mówi Artur Wichniarek „psim swędem” w Wiedniu). Bilans całej dotychczasowej kadencji Brzęczka: 24 mecze - 12 wygranych, 5 remisów, 7 porażek. Średnia punktów 1,71, a więc taka sobie, jak na potencjał kadrowy, którym dysponuje obecny selekcjoner. Adam Nawałka w 50 meczach miał średnią 1,88, a uczestniczył w dwóch turniejach finałowych.

Problemów u Brzęczka jest multum, a presja na chwilę będzie nam się wydawała mniejsza, ale później wróci ze zdwojoną siłą. Rozpocznie się szalony rok, jakiego w historii reprezentacji jeszcze nigdy nie było. Eliminacje Mundialu w Europie zaczną się zanim rozegrane zostaną finały EURO. W grupie eliminacji MŚ zagramy: 3 mecze w marcu, 3 we wrześniu, 2 w październiku (jeśli będziemy w grupie 5-zespołowej, to będą to 2 spotkania towarzyskie) i 2 w listopadzie. Do tego dochodzą 2 spotkania towarzyskie w czerwcu – przed EURO, a później co najmniej 3 spotkania kontynetalnych finałów. Każdy sympatyk drużyny narodowej życzy Biało-Czerwonym co najmniej 15 meczów w dziewięć miesięcy 2021 roku (od marca do listopada). Bo jeśli byłoby więcej, to oznaczałoby, że wyszlibyśmy z grupy w finałach EURO. Kosecki: „A taki musi być cel! I to jest jak najbardziej realne”.

Roman Kołtoń i Roman Kosecki – na kanale „Prawda Futbolu” na You Tube – wystawili następujące noty dla Biało-Czerwonych za mecz Holandią:

 

Roman Kołtoń