Subskrybuj
Ligi Zagraniczne

BVB oskubana z rzutu karnego w Der Klassiker!

2020-05-26

We wtorek rozegrano hitowe spotkanie Bundesligi - Der Klassiker. Borussia Dortumnd na własnym stadionie podjęła ekipę Bayernu Monachium. Mecz zakończył się zwycięstwem gości 0:1, po bramce Joshua Kimmicha z 43. minuty meczu. Niestety, ale w tym meczu sędzia Tobias Stieler popełnił bardzo poważny błąd. Otóż w 58. minucie meczu nie odgwizdał ewidentnego rzutu karnego za zagranie piłki ręką.

Nie chciałbym całą winą obarczać boiskowego arbitra, gdyż z jego punktu widzenia, sytuacja była bardzo trudna do zobaczenia i wychwycenia tego, że piłka odbiła się od ręki. Potwierdza to także reakcja wszystkich obecnych na boisku. Niestety, nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego VAR nie zainterweniował. Czy tam ktoś w ogóle siedział w tym momencie? Z większości powtórek telewizyjnych jasno wynika, że piłka uderzyła w rękę. Co więcej, ręka ta nie była ręką podpierającą, czy jakąkolwiek inną, która usprawiedliwia zachowanie obrońcy. Odległość była także spora, co również nie działa na korzyść obrońcy. Moim zdaniem ewidentnie widać, że zawodnik celowo wystawia rękę - widoczny jest ruch całego ciała w kierunku piłki! - aby zablokować strzał na bramkę. Innej decyzji niż rzut karny i żółta kartka za zablokowanie ręką strzału na bramkę nie widzę i nie akceptuję.

Niestety, ale nie wiemy jak przebiegała komunikacja sędziów z VAR-u z arbitrami boiskowymi. Nie wiemy, kto w tej sytuacji zawinił. Jeżeli VAR uznał, że nie jest to oczywisty błąd arbitra, to katastrofa. Jeżeli jednak VAR przekazał informację arbitrowi, a ten stwierdził, że było wszystko dobrze i nie trzeba oglądać, to także katastrofa. 

Podsumowując. Był to poważny i oczywisty błąd arbitra, na który system VAR powinien natychmiast zareagować. Arbiter powinien być wezwany do monitora i bez zastanowienia zmienić swoją decyzję na rzut karny i żółtą kartkę.

Klip z sytuacją znajdziecie TUTAJ.

Łukasz Rogowski