Subskrybuj
Ekstraklasa

Co z tą ręką? Kiedy karny, a kiedy nie? - wyjaśniamy zmiany w przepisach

2019-07-04

Gol na 2:0 w meczu z Izraelem, pierwsze trafienie w finale LM, sędzia Stefański i decyzja w meczu Lechia-Legia - w dobie VAR to właśnie zagranie piłki ręką budzi największe emocje i wywołuje dyskusje wśród kibiców, działaczy, trenerów, zawodników i samych sędziów. Najnowsze Przepisy Gry w piłkę nożną na sezon 2019/2020 wprowadzą kilka istotnych zmian. Wyjaśniamy kiedy zgodnie z nimi sędzia powinien odgwizdać przewinienie, a kiedy nie.

Zagranie piłki ręką będzie traktowane jako przewinienie wtedy, gdy:

· zawodnik rozmyślnie dotknie piłkę ręką,

· zawodnik wejdzie w posiadanie piłki po tym jak nastąpił kontakt piłki z ręką zawodnika atakującego (nawet jeżeli było to nierozmyślne zagranie) i w związku z tym powstanie realna szansa na zdobycie bramki, bądź bramka zostanie zdobyta. Tutaj właśnie mamy oficjalnie zapisaną wcześniejszą niepisaną zasadę ‘nie chcemy bramek po kontakcie piłki z ręką’,

· zawodnik atakujący zdobędzie bezpośrednio bramkę po kontakcie piłki z ręką (nawet, gdy kontakt był nierozmyślny).

 

Przewinieniem zazwyczaj będzie, gdy:

· zawodnik nienaturalnie powiększy ręką obrys ciała,

 

Zawodnik poprzez takie ułożenie rąk, powiększa w nienaturalny sposób obrys swojego ciała

 

· ręka zawodnika będzie znajdować się na wysokości powyżej barku. Wyjątkiem w tej sytuacji będzie, gdy zawodnik rozmyślnie zagra piłkę, która następnie dotknie jego ręki.

 

Ręka ułożona powyżej barku. Jest to nienaturalna pozycja, a zatem należy interpretować to jako przewinienie.

 

Wszystkie z powyższych przewinień będą stosowane nawet wtedy, gdy piłka dotknie ręki gracza bezpośrednio od głowy lub ciała innego zawodnika, który znajdować się będzie w bliskiej odległości.

 

Poza powyższymi sytuacjami, zawodnik nie będzie zazwyczaj ukarany za zagranie piłki ręką, gdy:

· piłka odbije się najpierw od ciała zawodnika, a następnie trafi w jego rękę,

· piłka odbije się od ciała zawodnika, a następnie trafi w rękę innego zawodnika, który znajduje się w bliskiej odległości,

· ręka znajduje się blisko ciała i nie powiększa ona w nienaturalny sposób obrysu zawodnika,

 

Ręka zawodnika ułożona jest blisko ciała. Odległość między zawodnikami jest mała, a zatem nie możemy traktować tego zagrania jako przewinienia.

 

· gracz upadnie, a jego ręka znajdzie się między ciałem a ziemią w celu podtrzymywania ciała.

 

Jest to tzw. ręka podpierająca.

 

W wymienionych przypadkach jest praktycznie niemożliwe uniknięcie kontaktu ręki z piłką, a więc uważam, że słusznie tego typu sytuacje będą dopuszczalne podczas gry.

Zmiany dotyczące oceny zagrania piłki ręką ułatwią pracę arbitrom. Przepis ten stanie się czytelniejszy i łatwiejszy do interpretacji. Nadal jednak należy pamiętać, że aspekt ten jest najcięższym do oceny dla sędziego, który na boisku ma zaledwie kilka sekund na podjęcie decyzji.

Łukasz Rogowski