Ekstraklasa

Cracovia gra dalej. Podsumowanie 1/8 Totolotek Pucharu Polski

2019-12-06

Znamy już komplet ćwierćfinalistów Totolotek Pucharu Polski. Pięć zespołów, które awansowało do następnej rundy gra w PKO BP Ekstraklasie, zaś trzy w Fortuna 1 Liga – GKS Tychy, PGE Stal Mielec oraz Miedź Legnica.

Lukas Hrosso bohaterem Pasów

Najwięcej emocji zdecydowanie przyniosło spotkanie pomiędzy Cracovią a Rakowem Częstochowa. Obie drużyny miały znakomite okazję, aby rozstrzygnąć spotkanie w ciągu 90 minut, ale przez nieskuteczność oraz znakomitą grę bramkarza Pasów, Lukáša Hroššo, doszło do serii rzutów karnych. W niej lepsi okazali się gospodarze, a bohaterem znowu był Hroššo, który obronił jedenastki wykonywane przez Petera Schwarza i Jarosława Jacha. Co ciekawe podopieczni Marka Papszuna szybko będą mieli okazję do rewanżu – w niedzielę o 12.30 ponownie oba zespołu zagrają na stadionie przy ul Kałuży, tym razem w ramach 18 kolejki PKO BP Ekstraklasy.

Nerwy w Legnicy

Mecz w Krakowie nie był jedynym, o którym zadecydował konkurs rzutów karnych. W spotkaniu Miedzi Legnica z Stomilem Olsztyn goście po bramce Szymona Sobczaka z rzutu karnego prowadzili, ale w doliczonym czasie gry Patryk Makuch wyrównał. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc o wyniku decydował konkurs rzutów karnych. W niej drużyna gospodarzy okazała się lepsza, ale aż 5 niewykorzystanych karnych podniosło dramaturgię spotkania.

Comeback Lechii

Blisko odpadnięcia z tegorocznej edycji Totolotek Pucharu Polski był obrońca trofeum. Ostatecznie Lechia Gdańsk pokonała KGHM Zagłębie Lubin 3:2, choć po pierwszej połowie przegrywała 0:2. Jednak dwie szybko stracone gole przez gości w drugiej połowie, kontuzja lidera defensywy Ľubomíra Guldana sprawiły, że zespół prowadzony przez Piotra Stokowca gra dalej. Na dodatek goście kończyli w osłabieniu, bo za faul czerwoną kartkę Saša Živec.

Zmienne szczęście Legionistów

Jednym z ciekawszym spotkań w tej rundzie był mecz w Ząbkach. Na Dozbud Arenie rezerwy Legii Warszawa podejmowały mistrza Polski Piasta Gliwice. Od początku było widać, kto gra w wyższej klasie rozgrywkowej. Piast mógł wygrać wyżej, ale Cezary Miszta obronił pierwszego karnego wykonywanego przez Gerarda Badię. Ostatecznie hiszpański pomocnik zakończył mecz z dwoma trafieniami. Jednym z nielicznych zawodników pierwszej drużyny, który w tym spotkaniu zagrał był Ivan Obradović. Serbski obrońca był jednym z słabszych piłkarzy, często ogrywanym przez Sebastiana Milewskiego. Kilka godzin później pierwsza drużyna Legii prowadzona przez Aleksandra Vukovicia pewnie pokonała Górnik Łęczna 2:0.

Mecz w cieniu murawy

Awans wywalczył też Lech Poznań, ale o meczu z Stal Stalowa Wola piłkarze z Wielkopolski powinni jak najszybciej zapomnieć. Choć błyskawicznie objęli prowadzenie po trafieniu Tymoteusza Puchacza, to przez większość meczu zespół z drugiej ligi był stroną przeważającą. Gdyby nie Mickey van der Hart, to doszłoby do kompromitacji. Osobną kwestią był stan murawy IZO Areny w Boguchwale, na której z powodu modernizacji stadionu w Stalowej Woli gra Stal. Do ostatniej chwili rozstrzygało, czy mecz się odbędzie, ale ostatecznie delegat PZPN wyraził zgodę na rozegranie meczu. Po meczu Puchacz słabą grę Kolejorza tłumaczył stanem murawy, ale to nie oznacza, że mogli a nawet powinni lepiej zagrać.

Pewne zwycięstwa odniosły też pozostałe dwie drużyny z Fortuna 1 Liga. PGE Stal Mielec pokonała rewelację rozgrywek z sezonu 2014/15 Błękitnych Stargard 2:1, zaś niespodziewanie GKS Tychy pokonał ŁKS Łódź 2:0.

Losowanie ćwierćfinałów Totolotek Pucharu Polski odbędzie 12 grudnia o 12.00 w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wyniki 1/8 Totolotek Pucharu Polski:

Legia II Warszawa - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Gerard Badía 14, 85 (k)

W 63. minucie Gerard Badía (Piast) nie wykorzystał rzutu karnego (Cezary Miszta obronił).

Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2 (0:1)