Subskrybuj
Ekstraklasa

Cracovia z Pucharem Polski!

2020-07-24

24 lipca 2020 będzie dniem szczególnym w historii Cracovii. 114-letni klub po raz pierwszy od początku istnienia zdobył Puchar Polski. W finale rozegranym na Arenie Lubin podopieczni Michała Probierza pokonali po dogrywce Lechię Gdańsk 3:2. Dzięki temu zwycięstwu piłkarze Pasów zapewnili sobie prawo do gry w eliminacjach Ligi Europy.

Mecz w Lublinie dla obu klubów był szansą na uratowanie sezonu, wszak liczyły na podium w lidze. W Lechii jesienią rozstano się w burzliwej atmosferze ze znaczącymi zawodnikami – Sławomirem Peszko, Rafałem Wolskim i Arturem Sobiechem, odsunięto Błażeja Augustyna, zaś Daniela Łukasika i Lukáša Haraslína wypożyczono do lig zagranicznych. Spokojnie też nie było w Krakowie – w wyniku konfliktu z zarządem odsunięto dotychczasowego kapitana Pasów Janusza Gola. Nic dziwnego, że wyniki były poniżej oczekiwań – Lechia zakończyła sezon na 4 miejscu, zaś Cracovia dopiero na siódmym miejscu.

Trener Michał Probierz na finał wystawił taką samą jedenastkę jak w zwycięskim półfinale z Legią Warszawa. Nieco inaczej skład skonstruował Piotr Stokowiec – niespodzianką była obecność Žarko Udovičića i Omrana Haydary.

Pierwsza połowa należała do obrońców tytułu – Lechia grała agresywniej, zaś na wyróżnienie zasługuje trójka środkowych pomocników – Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski i Maciej Gajos. Pierwsza bramka to był efekt pressingu oraz fatalnego błędu Michała Helika. Druga połowa to już totalna odmiana Pasów. Czołową rolę w drużynie z Krakowa odgrywali Kamil Pestka i Mateusz Wdowiak. Poprzeczka Rafaela Lopasa była znakiem rosnącej przewagi krakowian. Na dodatek kontuzja Rafała Pietrzaka zmusiła do cofnięcia Udovičića do obrony. Wreszcie w 65 minucie po dośrodkowaniu Pestki, Pelle van Amersfoort wyrównał. Po chwili drugą bramkę dla Pasów strzelił Cornel Râpă, ale po analizie VAR anulowano gola, ze względu na zagranie ręką. Kluczowym momentem była jednak czerwona kartka dla Mario Maločy. Chorwat wysoko uniesioną nogą kopnął van Amersfoorta, za co słusznie został wyrzucony z boiska. Pomimo gry w osłabieniu Lechia zdobyła bramkę – rajd Conrado zakończony dośrodkowaniem do Patryka Lipskiego wyprowadził obrońców tytułu na prowadzenie. Trzy minuty później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wyrównał David Jablonsky. W regulaminowym czasie gry było więc 2:2 i sędzia Paweł Raczkowski zarządził dogrywkę. Przewaga jednego piłkarza była coraz bardziej widoczna, zaś w 118 Pestka dośrodkował w pole karne do Wdowiaka, który pokonując Zlatana Alomerovića ustalił wynik spotkania.

Dla Cracovii wygrana w Pucharze Polski oznacza, że oprócz prawa do gry eliminacjach Ligi Europy, klub zarobi 6,15 mln zł. Większość z tej kwoty, bo ponad 4 mln zł trafi na konto piłkarzy. Dla prezesa i właściciela Cracovii profesora Janusza Filipiaka to pierwszy znaczący sukces sekcji piłkarskiej odkąd w 2002 roku zaczął wspierać klub. Pragnienie sukcesu wśród kibiców klubu z Kałuży 1 jest wielkie – dość powiedzieć, że ostatni medal mistrzostw Polski zdobyli w 1952, gdy jako Ogniwo zajęli 3 miejsce wspólnie z Wisłą Kraków. Ostatnie z pięciu mistrzostw Polski zdobyli w 1948, zaś jedynym żyjącym zawodnikiem z tej drużyny jest 97-letni Mieczysław Kolasa. Wygrywając Totolotek Puchar Polski zapewnili sobie też prawo gry w Superpucharze Polski, który zostanie rozegrany na Stadionie Wojska Polskiego 9 sierpnia o 20.00 w Warszawie pomiędzy mistrzem Polski Legią Warszawa, a zdobywcą Totolotek Pucharu Polski czyli Cracovią.

Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2 pd. (0:1, 2:2, 2:2)
0:1 - Omran Haydary 21,
1:1 - Pelle van Amersfoort 65,
1:2 - Patryk Lipski 85,
2:2 - David Jablonský 88,
3:2 - Mateusz Wdowiak 117

Cracovia: Lukáš Hroššo - Cornel Râpă, Michał Helik, David Jablonský, Kamil Pestka - Mateusz Wdowiak, Pelle van Amersfoort, Florian Loshaj (113’ Milan Dimun), Ivan Fiolić (120’ Ołeksij Dytiatjew), Sergiu Hanca (119’ Michal Sipľak) - Rafael Lopes (82’ Tomáš Vestenický).

Lechia: Zlatan Alomerović - Karol Fila, Michał Nalepa, Mario Maloča, Rafał Pietrzak (53’ Conrado) - Omran Haydary (83’ Patryk Lipski), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski, Maciej Gajos (71’ Łukasz Zwoliński), Žarko Udovičić - Flávio Paixão (107’ Egzon Kryeziu).

Żółte kartki: Wdowiak, Pestka - Kubicki, Nalepa, Alomerović, Lipski, Conrado.

Czerwona kartka: Mario Maloča (79’ za kopnięcie przeciwnika).