Subskrybuj
Reprezentacja

„Czapki z głów przed Polakami” – Niemcy o akcji PZPN, słowach Lewandowskiego…

2022-03-03

Szef „Kickera”, Rainer Franzke napisał w komentarzu otwierającym ostatnie wydanie: „Prezydent FIFA, Gianni Infantino dalej tuli się do Władymira Putina… Czapki z głów przed Polakami, którzy na pewno 24 marca nie zagrają z Rosjanami”. Gdy Robert Lewandowski wypowiedział się o agresji Rosji na Ukrainę w stacji Sky Deutschland, legendarny komentator niemiecki, Marcel Reif przyznał: „Łzy stanęły mi w oczach”. 

Rainer Franzke z „Kickera” pisał słowa w niedzielę wieczorem, gdy FIFA dalej podtrzymywała decyzję o graniu na neutralnym gruncie. Już tytuł tekstu jest wymowny: „Prezydent FIFA dalej tuli się do Putina”.

„Walka, jakże złowieszczo to brzmi…”

Oto pełna treść komentarza: „Jugosławia - tuż przed turniejem EURO 1992 w Szwecji – została wykluczona. Ze względu na wojnę na Bałkanach. UEFA zastosowała się do sankcji ONZ. Dania, druga w tabeli grupy eliminacyjnej z Jugosławią, została doproszona do udziału w mistrzostwach. I zaskakująco wygrała tytuł!

30 lat później prezydent FIFA, Gianni Infantino unika sankcji po ataku Rosji na Ukrainę. Infantino dalej tuli się do dyktatora Władymira Putina. FIFA nie wykluczyła Rosji z play-off Mundialu. Czapki z głów przed Polakami, którzy 24 marca na pewno nie zagrają. Szwedzi – którym groził mecz z Rosją w finale baraży – poszli drogą Polski.

Czyżby Infantino chciał wpuścić Rosję bez walki na Mundial w Katarze. Walka, jakże złowieszczo brzmi to słowo wobec wojny na Ukrainie. Połowiczne są również sankcje UEFA. Spartak Moskwa został w piątek rozlosowany w Lidze Europy, trafiając na RB Leipzig. Rewanż miałby został rozegrany 17 marca na neutralnym gruncie. To żadna sankcja! Tak długo, jak Putin wojną z Ukrainą zagraża całemu światu, tak długo mecze z udziałem Rosji są niedopuszczalne”. 

„Po słowach Lewandowskiego łzy stanęły mi w oczach” 

Gdy dziennikarz Sky Deutschland, Patrick Wasserzieher – po meczu Eintracht – Bayern - zapytał Roberta Lewandowskiego o decyzję niegrania przeciwko Rosji, kapitan reprezentacji Polski powiedział: „To właściwa postawa! Nie można rozdzielić sportu od tego, co dzieje się w życiu, w polityce. Nie wyobrażam sobie, abyśmy wybiegli na murawę i zapomnieli, o tym, czego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach. Dla nas, dla całego świata to coś, co jest nieakceptowalne”. Legendarny niemiecki komentator Marcel Reif tak skomentował słowa Polaka: „Po wypowiedzi Lewandowskiego o wojnie łzy stanęły mi w oczach - utożsamiałem się z każdym jego słowem. Doceniam, że doskonale rozumie, co się dzieje na świecie”. Ojciec Reifa żył w II Rzeczpospolitej – pod Lwowem. W czasie wojny cudem przeżył Holocaust…  

Roman Kołtoń