Subskrybuj
Reprezentacja

Druga linia „oldschoolowa”? Czas na młodych!

2022-06-03

Druga linia reprezentacji Polski przeciwko Walii była taka trochę… „oldschoolowa”. Krychowiak na „szóstce”, a zarazem Góralski, który ma ogromne problemy z tworzeniem gry. W dodatku Klich bez błysku, a Zieliński wręcz manieryczny w dotykaniu kilka razy piłki, aby ją zagrać do tyłu. Nic dziwnego, że Lewandowski wracał się do rozegrania.

Jednak, czy o to chodzi, żeby Robert Lewandowski ciągle i wciąż brał udział w rozegraniu? Drużyna powinna żyć z aktywności kapitana w polu karnym i okolicach. To zespół powinien pracować na sytuacje „Lewego” - w szczególności powinni na to pracować pomocnicy. Zresztą Lewandowski krytycznie się odniósł się do sposoby gry z Walią. I zaznaczył, że drużyna „potrzebuje impulsów”.

I te impulsy dali młodzi! Świetne wejście miał Kuba Kamiński, który - po akcji Tymoteusza Puchacza - wyrównał. A później „Kamyk” miał udział w golu na 2:1, po zagraniu piłki do Lewandowskiego. Strzał tego ostatniego został zablokowany, ale sytuację wykorzystał Karol Świderski, który jeszcze w sobotę tańczył na własnym weselu. W trakcie spotkania zmienialiśmy personalia i ustawienie. Zaczęliśmy w wariancie 1-4-3-1-2: Grabara - Bereszyński, Glik, Bednarek, Puchacz – Góralski, Krychowiak, Klich - Zieliński – Buksa, Lewandowski. Po zmianach Kamińskiego i Żurkowskiego, drużyna grała w systemie 1-4-3-3: Grabara - Bereszyński, Glik, Bednarek, Puchacz - Żurkowski, Krychowiak, Zieliński - Lewandowski, Buksa, Kamiński. W samej końcówce – po piątek zmianie – zagraliśmy w ustawieniu 1-4-4-2: Grabara - Bereszyński, Glik, Bednarek, Zalewski - Grosicki, Żurkowski, Zieliński, Kamiński - Świderski, Lewandowski.

Na dłuższą metę nadzieją są młodzi pomocnicy, którzy zdobywają przestrzeń, przyspieszają grę, ciągle są w ruchu. Oblicze drugiej linii mogą zmienić Żurkowski, Krystian Bielik, czy Sebastian Szymański. W czwartek rano Czesław Michniewicz zarządził sparing – „Niebiescy” na „Żółtych”. I w tej grze kontrolnej najlepszy był „Żurek”. Michniewicz zaznaczył: „We Wrocławiu Żurkowski bardzo ożywił grę. Im dłużej trwa mecz, tym bardziej Szymon jest widoczny, bo ma niesamowite zdrowie. W sparingu też był niezwykle zaangażowany”.

Pytanie, jak rozegrać dwa najbliższe mecze wyjazdowe – z Belgią i Holandią. Selekcjoner Michniewicz w piątek wybrał się na spotkanie Belgia – Holandia, aby z trybun zobaczyć obu naszych najbliższych rywali w Lidze Narodów. Pytanie, jak zagrać w Brukseli i Rotterdamie – 8 i 11 czerwca. Na to pytanie selekcjoner poszuka odpowiedzi w najbliższych dniach. Jednak to też będzie poszukiwanie odpowiedzi w kontekście Mundialu.

Noty po Polska - Walia (2:1), wystawione w cyklu „Prawda kadry Lotos” z Bożydarem Iwanowem, komentatorem Polsatu Sport (w skali 1-10): Grabara 5 - Bereszyński 5, Glik 7, Bednarek 5, Puchacz 7 (73 Zalewski) - Góralski 4 (Kamiński 8), Krychowiak 4 (81 Grosicki), Klich 5 (59 Żurkowski 6) - Zieliński 5 - Buksa 5 (73 Świderski), Lewandowski 6.

______________________
teskt ukazał się również na portalu PolsatSport.pl

Roman Kołtoń