Subskrybuj
Ekstraklasa

Ekstraklasa - mnóstwo kontaktów wygasa latem 2020!

2021-01-04

Początek roku zawsze wiąże się z zimowym okienkiem transferowym. To również okres, w którym gracze, z wygasającymi latem umowami, mogą negocjować kontrakty z potencjalnymi nowymi pracodawcami – gwarantuje to Prawo Bossmana. Jak na ewentualną stratę zawodników przygotowują się kluby Ekstraklasy? Ilu zawodników może już rozmawiać z innymi klubami?

Permanentna budowa

Liczba zawodników z pierwszego zespołu, którym latem kończą się kontrakty w poszczególnych klubach (wraz z wypożyczeniami):

Podbeskidzie Bielsko-Biała – 19

Wisła Płock – 16

Piast Gliwice – 15

Stal Mielec – 15

Legia Warszawa – 14

Warta Poznań – 13

Górnik Zabrze – 12

Wisła Kraków – 11

Jagiellonia Białystok – 11

Pogoń Szczecin – 10

Śląsk Wrocław – 9

Zagłębie Lubin – 8

Cracovia – 8

Raków Częstochowa – 7

Lech Poznań – 7

Lechia Gdańsk – 6

W ekipach z czołówki tej klasyfikacji jest to ponad lub prawie 50% kadry! Porażający bilans, pokazujący po raz kolejny krótkowzroczność polskich działaczy oraz plan tylko na najbliższy sezon. Należy postawić pytania – o konstrukcje kadry, o role dyrektorów sportowych, jeśli taka funkcja w klubie jest, o myślenie kilka kroków naprzód, o jakiekolwiek fundamenty funkcjonowania…

Potencjalna strata liderów

W tak licznych grupach muszą znaleźć się liderzy poszczególnych drużyn. I prawie w każdej tak jest...

Podbeskidzie - liderzy Sierpina i Biliński.

Piast – już w poprzednim roku stracił swojego lidera z powodu końca umowy – Czerwiński czy Badia. Wypożyczenie wygasa również Jakubowi Świerczokowi.

Legia – Lewczuk, Vesovic, Wszołek czy Gvilia. A pewne jest już odejście Karbownika.

Wisła Płock – Uryga, Zbozień.

Górnik – Chudy, Janza, Prochazka.

Jagiellonia – Runje, Pospisil, Makuszewski.

Pogoń – Drygas, Kostas Triantafyllopoulos.

Śląsk – Stiglec, Puerto.

Zagłębie – Hładun, Guldan, Drazic.

Lechia – Flavio.

W najkorzystniejszej sytuacji są Lech Poznań, Cracovia oraz Raków Częstochowa, choć i w ekipie wicelidera możemy znaleźć postać Petra Schwarza, który w poprzednim sezonie był fundamentalną postacią zespołu Marka Papszuna. W obecnych rozgrywkach jego rola uległa osłabieniu, ale i tak potrafił dorzucić cztery trafienia oraz dwie asysty.

Natomiast Kolejorz w podobnym momencie do reszty Ekstraklasy był półtora roku temu, gdy z Poznaniem żegnało się kilkunastu zawodników. Była to okazja na przeprowadzenie rewolucji i odmłodzenie składu. Być może część zespołów pójdzie tym samym śladem?

FILIP MODRZEJEWSKI