Subskrybuj
Sport

EURO 2020 bez polskich sędziów na boisku!

2021-04-21

W środę 21. kwietnia UEFA na swojej stronie internetowej opublikowała listę sędziów, którzy zostali powołani do prowadzenia spotkań Mistrzostw Europy. Wśród powołanych polskich arbitrów znalazło się zaledwie trzech, lecz żadnego z nich nie zobaczymy na murawie.

Na liście powołanych sędziów znalazło się 18 drużyn sędziowskich z 13 krajów. Niestety nie ma tam polskich arbitrów, a co ciekawie nominację otrzymali sędziowie z Izraela, Słowenii, a nawet Argentyny! Co więcej z Rumuni aż 2 zespoły sędziowskie otrzymały powołania Z pewnością wiele osób liczyło i było pewnych, że na zbliżającym się EURO zobaczymy Szymona Marciniaka wraz ze swoją ekipą – Pawłem Sokolnickim i Tomaszem Listkiewiczem. Niektórzy myśleli, że szanse na występ ma także Paweł Raczkowski.

Niestety na ten moment nie wiadomo dlaczego na liście nominowanych nie ma Szymona Marciniaka, który jest sędzią ELITE. Co więcej, płocczanin nawet nie znalazł się w gronie sędziów VAR...

W gronie arbitrów VAR znalazło się 22 arbitrów z 8 krajów, a wśród nich zaledwie jeden Polak – Paweł Gil.  Z kolei na tzw. „support match officials” powołano 12 osób, a wśród nich znajduje się Bartosz Frankowski i Marcin Boniek. W gronie tych powołanych znalazła się Stéphanie Frappart i dzięki temu będzie ona pierwszą kobietą, która będzie pełnić rolę sędziego w meczach męskiego EURO. Support match officials będą pełnić rolę arbitra technicznego, bądź rezerwowego sędziego asystenta

Argentyńczycy na EURO!

Na tegorocznym EURO po raz pierwszy w historii odbędzie się program wymiany, w ramach którego mecze mistrzostw Europy sędziować będą arbitrzy z Ameryki Południowej. Będzie to Fernando Rapallini i jego asystenci. W ramach wymiany spotkania Copa America poprowadzą Hiszpanie z Jesús Gil Manzano na czele. Mistrzostwa Ameryki Południowej odbędą się w Argentynie i Kolumbii.

Specjalne zgrupowanie, przygotowujące wszystkich sędziów do EURO 2020 odbędzie się w Istambule w dniach 10-13 maja. Wszyscy sędziowie na Mistrzostwach Europy będą mieli swoją bazę w Istambule. Po ćwierćfinałach, wybrani przeniosą się do Londynu na ostatnie 3 spotkania. Zgrupowanie rozpocznie się 7 czerwca.

Lista sędziów:

Felix Brych (Niemcy)
Cüneyt Çakır (Turcja)
Carlos Del Cerro Grande (Hiszpania)
Andreas Ekberg (Szwecja)
Orel Grinfeeld (Izrael)
Ovidiu Alin Hategan (Rumunia)
Sergei Karasev (Rosja)
Istvan Kovacs (Rumunia)
Bjorn Kuipers (Holandia)
Danny Makkelie (Holandia)
Antonio Miguel Mateu Lahoz (Hiszpania)
Michael Oliver (Anglia)
Daniele Orsato (Włochy)
Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)
Daniel Siebert (Niemcy)
Anthony Taylor (Anglia)
Clément Turpin (Francja)
Slavko Vinčić (Słowenia)
Fernando Rapallini (Argentyna)

Pełna lista dostępna tutaj.

Łukasz Rogowski