Subskrybuj
Reprezentacja

EURO 2020. Co powinien wiedzieć kibic przed startem turnieju?

2021-06-10

Przed nami jedna z najwspanialszych imprez w kalendarzu każdego kibica piłki nożnej. W piątek rozpoczną się piłkarskie Mistrzostwa Europy, które z pewnością będą wyjątkowe. Po pierwsze zostaną rozegrane rok później niż powinny, a po drugie odbędą się aż w 11 krajach! Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że zadebiutuje system VAR, a niedawno pojawiła się nowelizacja przepisów gry, która diametralnie zmienia ocenę zagrania piłki ręką. Co zatem warto wiedzieć przed EURO 2020?

Sędziowie

Na turniej delegowanych zostało łącznie 91 sędziów z całej Europy, a także 3 z Argentyny, którzy uczestniczą w „programie wymiany”. Spotkania EURO prowadzić będzie 19 sędziów głównych, a każdy z nich ma przypisanych do siebie dwóch stałych asystentów z tego samego kraju. Pozostały skład sędziowski będzie dobierany do każdego meczu inaczej, przy czym może się zdarzyć, że będą oni z innego kraju. Warto dodać, że w każdym spotkaniu będzie rezerwowy sędzia asystent.

Na VAR będzie łącznie zasiadać 4 sędziów, przy czym czwarty z nich jest koordynatorem działań, a trzeci zajmuje się kontrolowaniem spalonego. Dodatkowo w centrum VAR znajdzie się 3 operatorów, którzy na życzenie sędziów będą ukazywali powtórki z różnych kamer, a także wykonywali zbliżenia itp. Łącznie na sędziów VAR delegowano 22 osoby, a wśród nich jest Polak – Paweł Gil.

Pomieszczenia VAR znajdują się w szwajcarskim Nyonie skąd obsługiwane będą wszystkie mecze Mistrzostw Europy. Pozostali sędziowie stacjonują w tureckim Stambule, a od ćwierćfinałów przeniosą się do Londynu.

VAR

Warto pamiętać, że sędziowie VAR mogą interweniować tylko w przypadku oczywistego błędu arbitra w 4 rodzajach sytuacji:

  • jest/nie ma bramki,
  • rzut karny/brak rzutu karnego,
  • bezpośredniej czerwonej kartki (nie dotyczy drugiej żółtej kartki),
  • błędnej identyfikacji zawodnika (gdy sędzia da kartkę nie temu zawodnikowi, co powinien).

Przepisy gry

Tutaj warto skupić się na nowym zapisie dotyczącym oceny zagrania piłki ręką, który zadebiutuje na EURO. Przepis ten bardzo się zmienił i aby doszło do przewinienia to zawodnik musi:

  • Rozmyślnie dotknąć piłkę ręką, na przykład wykonując ruch ręki do piłki,
  • Dotknąć piłkę ręką, która w nienaturalny sposób powiększy jego obrys ciała – zakłada się, że zawodnik nienaturalnie powiększy swoje ciało, gdy pozycja jego ręki nie będzie konsekwencją wykonywanego ruchu ciała. Sędzia musi ocenić czy ułożenie ręki wynikało z ruchu zawodnika czy też nie i to właśnie na tej podstawie będzie rozstrzygane ewentualne przewinienie.
  • Zdobyć bramkę bezpośrednio ręką, nawet jeżeli kontakt był przypadkowy,
  • Natychmiast po tym, gdy zostanie trafiony w swoją rękę zdobędzie bramkę, nawet jeżeli kontakt będzie przypadkowy. Usunięty został zapis, że jeżeli piłka dotknie ręki zawodnika, a ten następnie dogra ją do swojego współpartnera, który zdobędzie bramkę to gola takiego uznać nie można. Od teraz bramka będzie anulowana tylko wtedy, gdy ten sam zawodnik dostanie piłką w rękę i natychmiast zdobędzie gola. Jeżeli poda do współpartnera, który zdobędzie bramkę to należy ją uznać.

Dodatkowo usunięte zostały zapisy, że gdy piłka z bliskiej odległości trafi w rękę to gra powinna być kontynuowana. Teraz będzie oceniana tylko rozmyślność zagrania, naturalność ułożenia ręki i ewentualna zdobyta bramka, natychmiast po kontakcie futbolówki z ręką. Bez zmian pozostał zapis o tym, że jeżeli bramkarz we własnym polu karnym zagra piłkę ręką, gdy nie będzie mógł (np. kopniętą od współpartnera), to będzie dyktowany rzut wolny pośredni.

W niedawnej wypowiedzi, szef sędziów UEFA – Roberto Rosetti podkreślił, że sędziowie będą wyczuleni na trzymania, pchania i ciągnięcia w polu karnym. Możemy zatem spodziewać się wielu interwencji VAR w tym kontekście, pod warunkiem, że wszyscy arbitrzy wspólnie będą egzekwować tego typu zachowania. Dodatkowo sędziowie zostali zachęceni do podejmowania odważnych i zdecydowanych decyzji.

EURO 2020 w liczbach:

5 - tyle wymian może wykonać każda drużyna w czasie meczu

11 - w tylu miastach będą rozgrywane mecze

24 -  tyle reprezentacji weźmie udział w turnieju

51 - tyle zostanie rozegranych meczów

91 - tylu sędziów zostało nominowanych do prowadzenia spotkań

Łukasz Rogowski