Subskrybuj
Europejskie Puchary

EURO PRZEŁOŻONE!

2020-03-17

Stało się to na co wszyscy byliśmy gotowi od jakiegoś czasu. Euro 2020 zostało przeniesione na rok kolejny. Podobnie jak Copa America.

Podczas wideokonferencji, w której udział wzięli wszyscy przedstawiciele UEFA jednogłośnie podjęto decyzję o przeniesieniu mistrzostw Europy na rok kolejny. Według wstępnych ustaleń turniej ma odbyć się od 11 czerwca do 11 lipca roku 2021. Przeniesienie Euro było spowodowane nie tylko względami bezpieczeństwa w związku z trwająca pandemii, ale również tym aby uzyskać dodatkowy czas na ewentualne dogranie obecnego sezonu.

Europejska federacja ustaliła również że mecze barażowe o awans na Euro 2020 (2021), które miały odbyć się w marcu tego roku zostały przeniesione na czas przerwy reprezentacyjnej która odbędzie się w czerwcu 2020. Kolejną ważną kwestią, która uległa zmianie przez przesunięcie mistrzostw Europy jest zmiana terminu rozgrywania trzeciej i czwartej kolejki kwalifikacji Mistrzostw Świata. Dokładne terminy jednak nie są jeszcze znane. Ostatnią zmiana, jeśli chodzi o rozgrywki reprezentacyjne jest zmiana daty rozgrywania Finałów Ligi Narodów, młodzieżowych mistrzostw Europy (U21), jak i mistrzostw Europy Kobiet, które miały odbyć się między czerwcem a lipcem roku 2021. Tutaj również terminy zostaną podane w odpowiednim czasie.

Co o tym wszystkim sądzi sam prezydent UEFA Alexander Ceferin?

  • Futbol zawsze podnosił na duchu i wyzwalał potężne siły w społeczeństwie. Myśl o świętowaniu mistrzostw Europy przy pustych stadionach, z opuszczonymi strefami kibiców i granie, podczas gdy kontynent siedzi w izolacji w domu było dla nas nie do zaakceptowania".

Natomiast największa gazeta sportowa w Portugalii „Record” podkreśla, że nie wszyscy będą ubolewać nad przeniesieniem Euro:

  • "Z opóźnienia tej imprezy mogą być zadowolone gwiazdy, które leczą kontuzje i spodziewały się, że nie pojawią się na tym turnieju, m.in. Eden Hazard, Memphis Depay, Harry Kane czy Marco Asensio”

Nie tylko w sferze reprezentacyjnej nastąpiły zmiany. Piłka klubowa również ulegnie zmianie. Jeśli sytuacja pozwoli wszystkie rozgrywki klubowe mają zostać zakończone do 30 czerwca. Terminy rozgrywania spotkań ligowych czy europejskich pucharów nie będą przypisane tak jak to było dotychczas do dni tygodnia. Rozgrywki ligowe będą mogły być rozgrywane w tygodniu jak i mecze europejskich rozgrywek będą mogły odbywać się w weekendy. Wstępnie zaplanowano też daty rozegrania Finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Ten pierwszy miałby się odbyć 27 czerwca natomiast finał LE 24 czerwca.

Podobną decyzję co UEFA podjął również południowo-amerykański związek piłkarski CONMEBOL. Copa America odbędzie się dokładnie w tym samym terminie co Mistrzostwa Europy. Rok 2021 zapowiada się zatem bardzo ciekawie pod względem piłkarskim.

Mikołaj Kozłowski