Subskrybuj
Ligi Zagraniczne

Götze odchodzi z BVB!

2020-05-25

W sobotę 23 maja 2020 roku otrzymaliśmy oficjalnie potwierdzenie, że Mario Götze nie przedłuży umowy z Borussią Dortmund i już po tym sezonie odejdzie z zespołu prowadzonego przez Luciana Favre'a.

Tego lata rozstaniemy się z Mario Götze. To była wzajemna i pełna szacunku decyzja. Mario to wspaniały człowiek – ogłosił przed pojedynkiem Borussii z Wolfsburgiem dyrektor sportowy BVB Michael Zorc.

Druga przygoda niemieckiego piłkarza w ekipie z Dortmundu bez wątpienia nie należała do udanych. Od momentu ponownego podpisania kontraktu z Borussią w lipcu 2016 28-latek przez cały ten okres wystąpił w 102 spotkaniach, w których zdobył 14 goli oraz zaliczył 17 asyst. W tegorocznym sezonie pomocnik zagrał w 20 spotkaniach. Zaledwie 599 minut obecności na boisku Mario Götze przełożyło się na 3 bramki i 1 asystę. Warto też wspomnieć słowa Luciana Favre'a, który wyraźnie stwierdził, że aktualnie używany system gry przez ekipę BVB 3-4-3 nie jest odpowiedni dla 28-latka.

Rzecz jasna zagadnieniem, które należy teraz przeanalizować jest przyszłość Mario Götze. Bez wątpienia na obecną chwilę odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Tą kwestię rozjaśnił nieco Michael Zorc, który powiedział: Będzie szukał nowego pracodawcy być może nawet za granicą.

Słowa te wskazują, że prawdopodobnie niemieckiego zawodnika ujrzymy w przyszłości w innej lidze niż Bundesliga. „Sport Bild” wskazuje, że priorytetowymi kierunkami transferu będą Włochy i Hiszpania.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Lothara Matthäusa, który jeszcze zanim dowiedzieliśmy się, że Mario Götze opuści latem Borussię stwierdził: Jest całkiem możliwe, że Włochy byłyby dla niego odpowiednią ligą. Przynajmniej nie gra się tam tak szybko, a to by mogłoby mu przynieść korzyść.

Co ciekawe legenda futbolu widzi obecnie też alternatywę dla Mario Götze w postaci niemieckiego zespołu, którym jest Hertha BSC.

Bruno Labbadia daje graczom pewność siebie, jak widać w Vedad Ibisevic, który został skreślony przez Jürgena Klinsmanna. Być może Hertha napisałaby z Götze historię pełną sukcesów.

W sprawie przyszłości 28-letniego piłkarza wypowiedział się też Bastian Schweinsteiger, który stwierdził, że Mario Götze powinien przede wszystkim przejść do zespołu, w którym będzie mógł liczył na regularną grę.

Trzeba dodać, że niemiecki zawodnik niedawno zmienił agenta piłkarskiego. Obecnie interesy Mario Götze reprezentuje Reza Fazeli, który współpracuje również z innymi piłkarzami Borussii Dortmund. Między innymi z Emre Canem czy Mahmoudem Dahoudem. 

FILIP SITEK