Subskrybuj
Prawda Szkolenia

GAP w Męcince, czyli lokalne władze inwestują w młodzież!

2020-10-01

Rodzinne strony Romana Kołtonia, położona 15 kilometrów od Złotoryi - Męcinka tworzy projekt Gminnej Akademii Piłkarskiej, w którym lokalne władze biorą pod opiekę skarby gminy, czyli najmłodszych sportowców, zapewniając im świetne warunki do rozwoju. O projekcie porozmawialiśmy z Koordynatorem GAP w Męcince - Rafałem Koziołem:

Gminna Akademia Piłkarska w Męcince - skąd wziął się pomysł i kiedy wystartował?

Pomysł wziął się z potrzeby zorganizowania wolnego czasu dzieciom. W dobie powszechnego dostępu do nowinek technologicznych w postaci komputerów, konsol, smartfonów itd. samorząd gminy postanowił wyjść z alternatywą dla tych dzieci. Inicjatorem powołania Akademii był Wójt Gminy Męcinka Mirosław Brzozowski. Projekt oficjalnie wystartował 4 sierpnia 2019 roku podczas Pucharu Lata o Puchar Wójta Gminy Męcinka. Oczywiście prace związane z rozpoczęciem działalności były rozpoczęte jakieś pół roku wcześniej.

Do jakich grup wiekowych jest skierowany? Czy zawodnicy biorą udział w rozgrywkach ligowych?

W chwili obecnej trenujemy dzieci urodzone w roku 2008 i młodsze. Tak naprawdę więc dzieci trenują w czterech kategoriach jeżeli chodzi o rozgrywki: młodzik, orlik, żak i skrzat.

Dlaczego gmina wybrała na patrona i wprowadzającego swoją myśl szkoleniową Miedź Legnicę?

Wybór od początku był tylko jeden – Miedź Legnica. Z kilku względów. W momencie nawiązywania współpracy był to klub, który dopiero co opuścił szeregi Ekstraklasy, a więc najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Po drugie lokalizacje – bardzo istotna sprawa z punktu widzenia logistyki. Trenerzy potrzebują maksymalnie kilkadziesiąt minut, ażeby dotrzeć na trening punktualnie (dla porównania Śląsk Wrocław i każdego dnia zakorkowana A4 byłby już sporym problemem). Kolejna sprawa – klub posiada Szkołę Mistrzostwa Sportowego na poziomie szkoły podstawowej i średniej oraz bursę, gdzie w razie potrzeby może przejść nasz zawodnik – blisko od domu rodzinnego, tak naprawdę może tam codziennie dojeżdżać. Akademia Piłkarska Miedzi Legnica – bardzo ciekawy projekt, który ciągle się rozwija. Należy też zwrócić uwagę na to, że Miedź od początku była zainteresowana współpracą i otacza Akademię opieką merytoryczną.



Jak wygląda codzienna praca w klubie? Ilu trenerów Miedzi Legnica uczestniczy w zajęciach?

Obecnie trenujemy dwa razy w tygodniu, tzw. grupa młodsza ma zajęcia 1 godzinne, natomiast tzw. grupa starsza 1,5 godziny. Zajęcia prowadzi trzech trenerów. W zależności od pory roku trenujemy na boisku trawiastym, boisku ze sztuczną nawierzchnią (Orlik) oraz na sali gimnastycznej. Co do szkolenia, skupiamy się na zajęciach ogólnorozwojowych dostosowanych oczywiście do poszczególnych grup wiekowych.

Jak taki ciekawy projekt jest finansowany? Składki? Sponsorzy? Gmina?

Projekt ten w zdecydowanej większości finansowany jest przez Wójta Gminy Męcinka. Poza tym możemy liczyć na wsparcie finansowe rodziców oraz sponsorów, którzy mają udział w zakupie sprzętu sportowego dla dzieci.

Akademia się rozwija, jakie będą Wasze kolejne kroki w rozwoju?

Kolejny krok to na pewno zgłoszenie dzieci od wiosny przyszłego roku do regularnych rozgrywek turniejowych. Obecnie chcemy jeszcze brać udział w turniejach i sparingach. Chcemy także w dalszym ciągu rekrutować kolejne osoby co zresztą cały czas ma miejsce. W chwili obecnej osiągnęliśmy magiczną liczbę 40 zawodników co na tak małą gminę bez wątpienia jest dużym osiągnięciem. Ale nie ukrywam, że na tej liczbie nie zamierzamy poprzestać. Z drugiej strony liczy się dla nas jakość, więc nie będziemy sztucznie „nabijać” liczb i w pewnym momencie wstrzymamy rekrutację.

Czy takich projektów w okolicy jest więcej? Czy jesteście jedyni?

Z informacji jakie posiadam takich projektów jeśli chodzi o nasz region nie ma. Można powiedzieć, że Gmina Męcinka jest prekursorem tego typu projektu z czego oczywiście jesteśmy dumni.

Wypowiedział się dla nas również jeden z trenerów GAP, oraz Miedzi Legnica - Rafał Fościak:

Jest to bardzo ważny projekt dla naszego klubu. Nie tylko budujemy markę klubu w lokalnym środowisku ale również mamy przegląd zawodników z naszego regionu. Docelowo chcemy aby zawodnicy z największym potencjałem trafiali do Akademii. W naszych strukturach jest już blisko 50 dzieci ale nie spoczywamy na laurach. Mamy nadzieję, że dołączą do nas kolejne osoby w niedalekiej przyszłości. Szczególne podziękowania dla wójta Męcinki, oraz Rafała Kozioła, którzy są prawdziwymi pasjonatami futbolu. Ich wsparcie jest bezcenne.

Warto dodać, że pochodzący z Mirska trener Fościak, spędził lata w różnych grupach wiekowych Miedzi, a jak wiadomo, trenerzy, którzy oddawali swoje serce na boiskach za klub od najmłodszych lat, dużo bardziej angażują się w rozwój klubu. Wraz z trenerem Rafałem zajęcia prowadzili znani w legnickim środowisku Chrystian Serkies, oraz Arkadiusz Dziweńka, którzy są świetnymi i uznanymi fachowcami. 

Miałem okazję osobiście gościć na jednym z treningów akademii i mogę powiedzieć, że jest to zdecydowanie świetna inicjatywa dla wszystkich zainteresowanych stron. Gmina wykonuje świetną pracę na rzecz rozwoju i aktywizacji najmłodszych mieszkańców. Miedź powiększa siatkę skautingową i aktywnie włącza się w rozwój sportowców, zyskując przy tym kandydatów do gry w klubie i szkole legnickiej drużyny, dodatkowo budując przy tym tożsamość i rozpoznawalność klubu, a najwięcej zyskuje całe lokalne społeczeństwo dbając o zdrowie, uśmiech i nowe umiejętności swoich dzieci. Dzięki takim projektom polska piłka ma szansę stanąć na nogi.

BARTOSZ LISOWSKI