Subskrybuj
Reprezentacja

Gramy z Holandią, Włochami oraz Bośnią i Hercegowiną w Lidze Narodów.

2020-03-03

W Amsterdamie rozlosowano grupy drugiej edycji Ligi Narodów. Reprezentacja Polski, która jest w Dywizji A została przydzielona do grupy 1 razem Holandią, Włochami oraz Bośnią i Hercegowiną. Spotkania zostaną rozegrane jesienią 2020. 

Holandia 

Z Holandią ostatni raz graliśmy 1 czerwca 2016 w Gdańsku. Wówczas reprezentacja Polski prowadzona przez Adama Nawałki przegrała 1:2. Bilans ogólny to 16 meczów, w których tylko 3 wygraliśmy, 6 razy zremisowaliśmy i zanotowaliśmy 6 porażek. Bilans bramkowy 16 – 21 dla naszych rywali. W poprzedniej edycji ligi narodów w grupie zmierzyli się z Niemcami oraz Francuzami. Grupę wygrali tylko lepszym bilansem bezpośrednich spotkań z Francja. W półfinale odesłali z kwitkiem Anglików pokonując ich 3-1. Niestety finał poszedł już nie po ich myśli. Porażka 1-0 z Portugalia. 

Holendrzy w eliminacjach do zbliżających się mistrzostw Europy zajęli drugie miejsce w grupie C. Ulegli nieznacznie tylko Niemcom. Odnieśli 6 zwycięstw w tym na pewno zaskakujące zwycięstwo 4-2 w Niemczech. 

W drużynie Orajne na wyróżnienie zasługuje gracz Liverpoolu G.Wijnaldum, który był najlepszym strzelcem Holendrów w eliminacjach do ME zdobywając 8 bramek, dodając do tego jeszcze 2 asysty. O dwie bramki mniej zdobył M.Depay. Pomocnik Lyonu zaliczył jednak aż 8 asyst mocno przyczyniając się do awansu.

Włochy

W poprzedniej edycji Ligi Narodów rywalizowaliśmy z kolejnym rywalem – Włochami. Wówczas w debiucie na ławce trenerskiej Jerzego Brzęczka zremisowaliśmy 1:1 w Bolonii, zaś miesiąc później w Chorzowie przegraliśmy z Azzurri 0:1. W dotychczasowej historii rozegranych meczów w 16 spotkaniach wygraliśmy 3 razy, zremisowaliśmy siedmiokrotnie, zaś 6 razy rywale byli lepsi. Bilans bramkowy 10-21. 

Z Włochami spotkaliśmy się w poprzedniej edycji ligi narodów. Zdobyli 5 punktów ulegając tylko późniejszym zwycięzcom z Portugali i pożegnali się z rozgrywkami. 

Zdecydowanie lepiej spisali się w eliminacjach tegorocznego euro. Wygrali WSZYSTKIE! dziesięć spotkań tracąc przy tym tylko 4 bramki, zdobywając ich aż 37. 

Na pochwałę zasługuje cała drużyna Italii. Niech świadczy o tym fakt, że aż 13 zawodników zdobywało gole w eliminacjach. Cztery stracone bramki świadczą natomiast, że gra defensywna Włochów jest znakomita niemal pod każdym względem.

Bośnia i Hercegowina

Z Bośnią i Hercegowiną graliśmy trzy razy, ale pierwszy raz oba mecze będą rozegrane w oficjalnym terminie FIFA i UEFA. Poprzednie konfrontacje były rozegrane w terminach grudniowych, gdy spotykały się drużyny złożone z graczy występujących w rodzimych ligach. Ostatni mecz został rozegrany 16 grudnia 2011 w tureckim Kundu. Wówczas reprezentacja prowadzona przez Franciszka Smudę, wygrała 1:0 po bramce Waldemara Soboty. Jak dotąd wygraliśmy 2 razy, raz zremisowaliśmy. Bilans bramkowy 4-2. Mecze z Polską będą szczególne dla Adnana Kovačevića stopera Korony Kielce, który jest reprezentantem Bośni i Hercegowiny. 

W poprzedniej edycji ligi narodów rozgrywali mecze w lidze B. Ich rywalami byla Irlandia Północna oraz Austria. Trochę niespodziewanie przeszli te rywalizację bez porażki i awansowali do ligi A. 

W eliminacjach ME zajęli dopiero 4 miejsce w swojej grupie wyprzedzając tylko Armenie oraz Liechtenstein. Cztery zwycięstwa z czego dwa z amatorami z Liechtensteinu chluby nie przynoszą. 

Po tak fatalnych eliminacjach ciężko wyróżnić któregokolwiek z Bośniakow. Wszyscy jednak wiemy, że piłkarze z Bałkanów to zawsze ciężki rywal, zwłaszcza na swoim terenie.

 

Terminarz meczów reprezentacji Polski w Lidze Narodów:

Kolejka 1: 3-5 września

Holandia – Polska, 4 września o godzinie 20:45

Kolejka 2: 6-8 września

Bośnia i Hercegowina – Polska, 7 września o godzinie 20:45

Kolejka 3: 8-10 października

Polska – Włochy, 8 października o godzinie 20:45

Kolejka 4: 11-13 października

Polska – Bośnia i Hercegowina, 11 października o godzinie 20:45

Kolejka 5: 12-14 listopada

Włochy – Polska, 14 listopada o godzinie 20:45

Kolejka 6: 15-17 listopada

Polska – Holandia, 17 listopada o godzinie 20:45

 

Polski Związek Piłki Nożnej w osobnym komunikacie poda miejsce rozgrywania meczów w Polsce.

Zwycięzca grupy zagra w turnieju finałowym, który zostanie rozegrany 2-6 czerwca 2021 na terenie jednego z finalistów. W przypadku zajęcia ostatniego miejsca dana drużyna spada do niżej dywizji.

 

Bogdan Cisak