Subskrybuj
Sport

Historyczny moment! VAR we wszystkich meczach Fortuna I ligi!

2021-09-17

W tym sezonie w rozgrywkach Fortuna I ligi zadebiutował system VAR. Przez osiem kolejek był on rozwijany, a PZPN przygotowywał coraz większą liczbę sędziów, którzy będą mogli obsługiwać tę technologię. W efekcie w dziewiątej kolejce system VAR będzie dostępny we wszystkich dziewięciu meczach!

Rozpoczynający się weekend przejdzie do historii, gdyż zarówno w meczach Ekstraklasy, jak i I ligi, VAR będzie dostępny. We wszystkich 18 spotkaniach! To dla nas bardzo ważny moment – podkreśla Łukasz Wachowski, Sekretarz Generalny PZPN.

To kolejny krok w stronę dalszej profesjonalizacji rozgrywek Fortuna 1. ligi. Bardzo dziękujemy PZPN za zaangażowanie się w ten projekt i pomoc w jeszcze większym podniesieniu jakości pierwszoligowych meczów – mówi Marcin Janicki, Prezes Zarządu Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

Polski Związek Piłki Nożnej jest jedną z pierwszych federacji w Europie, która korzysta z technologii VAR na dwóch poziomach rozgrywek krajowych: zarówno w ekstraklasie, jak i w pierwszej lidze. Przypomnijmy, że na początku sezonu Komisja ds. Nagłych PZPN zatwierdziła decyzję o użyciu systemu VAR w spotkaniach Fortuna I ligi. Na potrzeby pierwszoligowych zmagań na boiskach może używany być system VAR „light”, który może funkcjonować przy minimum czterech kamerach.

VAR "light" to nieco uproszczona wersja VAR-u, jaki znamy ze spotkań europejskich rozgrywek, czy naszej Ekstraklasy. Sędziowie operujący tą technolgią nie mają do dyspozycji opcji wyrysowywania linii spalonego. Musimy zatem być uczuleni na to, że decyzje o spalonym są podejmowane „na oko”, a w przypadku stykowych i niejednoznacznych sytuacjach, sędziowie powinni podtrzymywać decyzje boiskowe.

Rodzaj jakości VAR-u w I lidze zależy od tego, czy mecz jest np. transmitowany przez telewizję Polsat, która do transmisji używa dużej ilości kamer, z których arbitrzy mogą przeglądać i analizować sytuacje. Niestety bywają też spotkania, gdzie do dyspozycji sędziów są zaledwie cztery kamery. Niestety, ale z takich ujęć nie zawsze da się wszystko dobrze ocenić i zobaczyć, dlatego starajmy się być wyrozumiali.

Do tej pory system VAR był użyty w 39 meczach Fortuna I ligi na 72 możliwe. Teoretycznie technologia ta została wykorzystana we wszystkich meczach siódmej kolejki, jednak była ona rozbita na dwa terminy w związku z przerwą na reprezentację. W rozpoczynający się weekend VAR dostępny będzie we wszystkich spotkaniach, lecz nie wiadomo jeszcze czy już do końca sezonu tak się uda.

Łukasz Rogowski