Subskrybuj
Reprezentacja

Kadra bez Buksy i Frankowskiego! Niepewny Krychowiak!

2020-08-30

Adam Buksa (New England Revolution) i Przemysław Frankowski (Chicago Fire) nie przyjadą na zgrupowanie reprezentacji Polski przed meczami Ligi Narodów z Holandią oraz Bośnią Hercegowiną. Na domiar złego Grzegorz Krychowiak nie wystąpił w meczu Lokomotiw Moskwa z Zenitem Sankt Petersburg (0:0) z powodu zapalenia mięśnia łydki.

Kluby Buksy i Frankowskiego wykorzystały nowe przepisy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W okólniku opublikowanym 24 sierpnia FIFA ogłosiła, że klub może odmówić zwolnienia na zgrupowanie reprezentacji, gdy dany zawodnik będzie zobowiązany przejść co najmniej pięciodniową kwarantannę. Regulamin Major Soccer League zakłada dłuższą, bo dziesięciodniową kwarantannę. New England Revolution i Chicago Fire, w których występują zawodnicy z Polski skorzystały z nowego przepisu FIFA.

O sporym pechu może mówić Adam Buksa. 24-letni napastnik pierwotnie był na liście rezerwowych, ale ze względu na urlop Roberta Lewandowskiego znalazł się w ścisłej kadrze. Gdyby nie decyzja jego klubu, mógł zadebiutować w kadrze. Selekcjoner Jerzy Brzęczek ma teraz problem, bo na zgrupowaniu będzie tylko dwóch nominalnych napastników – Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik. Pytanie czy Brzęczek powoła kogoś jeszcze w miejsce Buksy? Kandydatury Jarosława Niezgody i Kacpra Przybyłki, grających również w MLS z wyżej wymienionych powodów odpadają. Jednym z potencjalnych zastępców jest Karol Świderski z PAOK-u Saloniki, który był monitorowany przez sztab kadry.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na boku pomocy. Do dyspozycji będą podstawowi skrzydłowi Sebastian Szymański z Dinamo Moskwa oraz Kamil Grosicki z West Bromwich Albion. Oprócz nich na zgrupowanie przyjdzie nowy zawodnik SD Eibar - Damian Kądzior oraz Kamil Jóźwiak z Lecha Poznań. W wariancie awaryjnym na boku pomocy może zagrać Piotr Zieliński z Napoli. Dla Frankowskiego, decyzja klubu może mieć poważne konsekwencje. Powszechnie wiadomo, że Jerzy Brzęczek nie był zachwycony jego decyzją o przenosinach do USA. Obawy budziły długie podróże oraz zmiany stref czasowych. Można się spodziewać, że sytuacja będzie się powtarzać, a to stawia pod znakiem zapytania sens powołań dla wychowanka Lechii Gdańsk.

Na zgrupowanie kadry ma przyjechać za to Grzegorz Krychowiak. Jego klub Łokomotiw Moskwa poinformował przed meczem z Zenitem Sankt Petersburg, że reprezentant Polski nie zagra z powodu zapalenia mięśnia łydki. Zgodnie z ustaleniami, razem z grającymi Sebastianem Szymańskim i Maciejem Rybusem ma w niedzielny wieczór stawić się na zgrupowaniu. W poniedziałek przejdzie badania, po których wiadomo będzie czy zagra w meczach Ligi Narodów. Gdyby nie mógł, Jerzy Brzęczek ma do dyspozycji Karola Linettego z Torino FC, Jacka Góralskiego z Kajratu Ałmaty, Mateusza Klicha z Leeds United oraz debiutanta Jakuba Modera z Lecha Poznań.

Czasu na podjęcie decyzji jest mało, już 4 września w Amsterdamie zostanie rozegrany pierwszy mecz Ligi Narodów z Holandią, a trzy dni później w Zenicy reprezentacja Polski zagra z Bośnią i Hercegowiną.

Bogdan Cisak