Reprezentacja

Każdy sobie rzepkę skrobie... Wnioski: 1. Jaki system?!?, 2. Jaka hierarchia?

2022-07-05

Prawda Kadry LOTOS czyli nowy cykl na kanale Prawda Futbolu pod patronatem Grupy LOTOS, który pojawia się na YouTube ale i na Twitchu.

Bożydar Iwanow (Polsat Sport) z notami po Polska - Belgia (0:1). Zanim o ocenach personalnych, to wypada zauważyć, że Czesław Michniewicz zdecydował się na eksperyment. W czwartym meczu zgrupowania czerwcowego zdecydował się na nowe ustawienie taktyczne - z trójką obrońców z tyłu, i wahadłami, i trzema piłkarzami przed obrońcami, i Zielińskim, który miał przeszkadzać w wyprowadzeniu piłki rywalom, tym bardziej, że niespecjalnie udzielał się w tym Lewandowski. Mecz od pierwszej do prawie ostatniej minuty toczył się pod dyktando Belgii.

To momentami był nawet dyktat rywala. Grali piłką, zmieniali pozycję, dryblowali, grali za linię obrony. Do przerwy posiadanie piłki? 72 procent Belgia! Na naszym Narodowym! W drugiej połowie to się trochę zmieniło, ale dodajmy trochę. Jednak drugi napastnik obok RL9 się przydaje, o czym przekonaliśmy się w końcówce, gdy sytuacje miał Karol Świderski. Raz uderzył ładnie z woleja, po tym jak obrońca wybijał wrzutkę Casha. A raz strzelił głową po zagraniu "Lewego" i piłka odbiła się od słupka i przeleciała wzdłuż linii bramkowej. Mogło paść wyrównanie, ale rywal miał o wiele więcej okazji. I dyktował nam grę. Wymienił prawie 800 podań - na bardzo dużej celności. Ta bezradność linii pomocy rzucała się w oczy. I w tworzeniu gry i w przeszkadzaniu. Co z tego, że piłkarze trzymali "rysunek taktyczny", jak brakowało dynamiki, aby doskoczyć. Ba, brakowało sygnału. Nie robił tego kapitan, nie robili inni. Każdy pomocnik, ale dosłownie każdy grał, jakby nie było partnerów. Każdy sobie rzepkę skrobie! A tymczasem futbol to gra zespołowa. Stąd nasz postulat, aby jednak wybrać system gry.

Trener Michniewicz preferuje 1-4-5-1, ale... to system ultra defensywny. Przy naszych możliwościach w ataku - gdy obok Roberta - jest drugi napastnik, chyba jednak trzeba pomyśleć o 1-4-4-2 albo 1-3-5-2. Jednak musi być konsekwencja. Bo buduje to pewność poczynań, buduje zrozumienie. Pozwoli wypracować automatyzmy. A tak? Każdy sobie rzepkę skrobie... Nie jesteśmy w stanie tworzyć sytuacji, ba, nie jesteśmy w stanie iść do pressingu, nie jesteśmy w stanie pograć piłką.

Noty w skali 1-10: Szczęsny 7 - Wieteska 4 (85 Grosicki), Glik 5, Kiwior 7 - Cash 7, Żurkowski 5, Linetty 4 (85 Góralski), Szymański 6 (70 Klich), Zalewski 5 (57 Frankowski 5) - Zieliński 5 (57 Świderski 7), Lewandowski 5.