Subskrybuj
Europejskie Puchary

Kto będzie sędzią finału Ligi Mistrzów?

2021-05-10

W finale tegorocznej edycji Ligi Mistrzów zmierzą się zespoły Manchesteru City i Chelsea Londyn. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane 29 maja na Atatürk Olimpiyat Stadyumu w Stambule. Będzie to trzeci w historii finał, w którym zmierzą się zespoły z Anglii. Kogo UEFA wybierze na sędziego tego prestiżowego meczu?

Najprawdopodobniej mecz ten poprowadzi sędzia, który jedzie na EURO, a zatem grono kandydatów zawęża się do 18 nazwisk. Dodatkowo tego meczu nie otrzyma najprawdopodobniej arbiter, który w ubiegłych latach prowadził już spotkanie finału Ligi Mistrzów, a zatem z grona kandydatów możemy "usunąć" Felixa Brycha (w 2017 r.), Cüneyta Çakıra (2015), Bjorna Kuipersa (2018) i Daniele Orsato (2020). Dodatkowo wykluczyć możemy arbitrów, którzy w tegorocznej edycji byli rozjemcami półfinałowych spotkań, a zatem ponownie Brych, Kuipers, Orsato i dodatkowo Danny Makkelie. Można także wykluczyć z tego grona sędziów z Anglii, gdyż UEFA nie wyznacza sędziów z tego samego kraju, co drużyny, tak więc Michael Olivier i Anthony Taylor najprawdopodobniej nie będą brani pod uwagę. Tak więc grono kandydatów zawęża się do 11 osób (Clément Turpin, Ovidiu Alin Hategan, Istvan Kovacs, Andreas Ekberg, Orel Grinfeeld, Siergiej Karasjew, Daniel Siebert, Slavko Vinčić, Carlos Del Cerro Grande, Antonio Miguel Mateu Lahoz i Artur Manuel Ribeiro Soares Dia).

Moim zdaniem najpoważniejszym kandydatem do prowadzenia finału Ligi Mistrzów jest Antonio Miguel Mateu Lahoz z Hiszpanii, który w tegorocznej edycji prowadził ćwierćfinał Bayern Monachium – PSG i cieszy się zaufaniem wśród władz federacji. Co więcej, obserwatorem na tym spotkaniu był Roberto Rosetti, który jest szefem sędziów.

Drugim kandydatem jest Clément Turpin z Francji, który także prowadził ćwierćfinał (Chelsea – Porto) i jest wysoko notowany w sędziowskich rankingach. W gronie potencjalnych rozjemców finału może być także Rumun Ovidiu Alin Hategan.

Sądzę, że zarówno finał Ligi Mistrzów, jak i Ligi Europy będzie sędziowany przez jednego z powyższych kandydatów. Mimo wszystko możemy się spodziewać, że UEFA zaskoczy swoim wyborem i wybierze kogoś nieoczywistego, tak jak np. miało to miejsce w Superpucharze Europy w 2019 r., gdy mecz prowadziła Stéphanie Frappart.

Z grona arbitrów finału Ligi Europy możemy natomiast wykluczyć Dannego Makkelie, który prowadził ubiegłoroczne spotkanie finałowe, Bjorna Kuipersa (2018), a także Felixa Brycha (2014). Podobnie, jak w przypadku Ligi Mistrzów możemy skreślić sędziów z Anglii i Hiszpanii, gdyż są z tego samego kraju, co drużyny. Dodatkowo półfinały tegorocznych rozgrywek prowadzili Artur Dias, Felix Brych, Slavko Vinčić i Carlos Del Cerro Grande.

Uważam, że finał Ligi Mistrzów poprowadzi Mateu Lahoz, a Ligi Europy Clément Turpin.

Łukasz Rogowski