Subskrybuj
Wywiady

Mateusz Dróżdż w Górniku Polkowice

2020-09-14

Rozmowa z Mateuszem Dróżdżem, nowym Przewodniczącym Rady Nadzorczej Górnika Polkowice. 

Został Pan nowym Przewodniczącym RN Górnika Polkowice, to kolejne odpowiedzialne stanowisko po pracy na stanowisku Prezesa Zagłębia Lubin. Jak Pan trafił do Polkowic i jakie zadania przed Panem wyznaczono?

W trakcie mojej pracy w Zagłębiu Lubin rozpoczęliśmy tak naprawdę od nowa współpracę z Górnikiem Polkowice. Już wtedy nawiązałem dobry kontakt z Prezesem Zarządu Waldemarem Jedynakiem. Dobrze nam się współpracowało. Po odejściu z Zagłębia pozostawałem w kontakcie z Górnikiem, gdzie miałem możliwość pewnego doradztwa prawnego. Potem zostałem zaproszony na spotkanie z Burmistrzem, Panem Łukaszem Puźnieckim, który przedstawił mi koncepcje rozwoju klubu i inwestycji, jakie Górnik chce podjąć i poinformował o tym, że w Górniku będzie ogłoszony konkurs na radę nadzorczą. Można powiedzieć, że u Burmistrza zauważyłem pasję i zaangażowanie względem klubu, czyli to czego mi bardzo brakowało w Lubinie. Po spotkaniu powiedziałem sobie, że wystartuję w konkursie i postaram się pomóc Prezesowi i Burmistrzowi, niezależnie ile miałbym być w Polkowicach. Zadania mam podobne do tych, które miałem w radzie w Zagłębiu Lubin. Górnik jest dobrze prowadzonym klubem, a ja mam służyć swoim doświadczeniem i wiedzą i dodać wartość do tego, co funkcjonuje teraz.

Polkowice od lat są w bardzo dobrych stosunkach z Zagłębiem, czy będzie Pan chciał aby stosunki między klubami zacieśniały się jeszcze bliżej?

Reprezentacja to sprawa zarządu. Ja uważam, co zresztą jeszcze podkreślałem podczas pracy w Zagłębiu, że współpraca z Górnikiem może przynieść korzyści, a nie straty.

Czy taki klub jak Górnik, mający w pobliżu drużynę Zagłębia, ma szansę pozyskiwać najlepszych zawodników z regionu, czy ma Pan już jakieś pomysły które będzie chciał wprowadzać, aby marka Górnika wzmacniała się wraz z poziomem sportowym?

Może Górnik nie ma w chwili obecnej możliwości rywalizacji z pozyskaniem najlepszych zawodników, ale tych, którzy mają określony potencjał sportowy, który zawodnicy mogą rozwijać i już to w jakimś stopniu Górnik robi. Przykłady Drzazgi, czy też Bednarskiego pokazują, że Górnik może być klubem, który jest odskocznią do boisk nawet ekstraklasy. Plan Górnika na stopniowy rozwój sportowy przedstawił mi Prezes i Burmistrz i myślę, że ten poziom będzie wzrastał.

Miedziowa tożsamość to jeden z projektów wprowadzonych za Pana kadencji z Lubinie, Polkowice to również miasto, które napędzają kopalnie, czy podobna charakterystyka klubów ułatwi szybką aklimatyzacje?

Myślę, że znajomość regionu oraz jego specyfiki może dużo pomóc. Pamiętam, że w Zagłębiu wiele czasu zajęło mi nie tylko poznanie specyfiki klubu w kontekście zarządzenia klubu, ale też wynikającej z czynników nazwijmy to nieformalnych, związanych z funkcjonowaniem klubu. To są sprawy, które nie występują w innych klubach, poświęcać im trzeba dużo czasu i występują tylko w tym regionie. Jednakże Miedziowa Tożsamość miała na celu przedstawienie przede wszystkim historii Zagłębia, którą chcieliśmy pielęgnować i przedstawić szerszemu gronu. Stąd na przykład stworzenie kopalni-wyjścia na murawę, sala pamięci, wyodrębnienie na sali VIP specjalnego stolika dla byłych zawodników Zagłębia, a także wyznaczenie prostych zadań, jak obowiązek oddania jednej koszulki reprezentacyjnej do klubu zawodnika, który był powołany do reprezentacji u-21 i pierwszej, tak aby o tą historię dbać. W Polkowicach jest prowadzona akcja „Polkowice - Serce Zagłębia Miedziowego” i  ja jako osoba pochodząca z tego regionu rozumiem jej cel, jak i Miedziowej Tożsamości.

Prywatnie jest Pan prawnikiem, czy zagadnienia prawnicze będą głównym punktem pracy, czy zakres obowiązków jest szerszy?

Tak to jeden z obszarów, gdzie mogę dużo pomóc. Zakres jednak każdej rady nadzorczej jest o wiele szerszy. Dla przykładu w ramach Zagłębia zajmowaliśmy się projektem budowy hali dla akademii, podobny projekt ma być realizowany w Polkowicach i tutaj też mam pomóc.

Czy Górnik w najbliższych latach wróci do ekstraklasy?

Ja myślę, że Górnik ma koncepcję budowy pewnego ośrodka sportowego, który ma być podstawą funkcjonowania tego klubu. Myślę, że plan długoterminowy, jaki jest i ma być realizowany w klubie kiedyś przyniesie efekty, czy wynikiem tego będzie awans do Ekstraklasy? – zobaczymy.

BARTOSZ LISOWSKI