Subskrybuj
Ligi Zagraniczne

Najbogatsi właściciele klubów sportowych - ranking

2020-12-13

Pieniądze i sport, jedno i drugie w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej nierozłączne. W tym materiale poznamy 10 najbogatszych właścicieli klubów sportowych.

Miejsce 10:
JOSEPH TSAI, 11,1 mld GBP
Przedsiębiorca, którego imperium działa głównie na terenie Tajwanu, Hongkongu i Kanady został jedynym właścicielem Brooklyn Nets w 2019 roku. Jest także inwestorem w drużynie MLS Los Angeles FC. Tsai swojej fortuny dorobił się  na handlu elektronicznym i zgromadził ok. 11,1 miliarda funtów.

Miejsce 9:

DIETRICH MATESCHITZ, 21 mld GBP
Austriacki współzałożyciel i 49-procentowy udziałowiec Red Bulla zgromadził szokujące 21 miliardów funtów. Te pieniądze pozwoliły grupie zainwestować w wiele drużyn sportowych, w tym New York Red Bulls, Red Bull Racing, Scuderia Alphatauri, Fc Salzburg, czy RB Lipsk. Jest także właścicielem wyspy u wybrzeży Fidżi, którą kupił za 7 milionów funtów.

Miejsce 8:

SHEIKH MANSOUR, 23 mld GBP
Można śmiało powiedzieć, że Mansour zmienił strukturę biznesową brytyjskiej piłki nożnej. Jego bogactwo dało Manchesterowi City siłę finansową, aby stać się jedną z potęg piłkarskich Europy. Jego majątek o wartości 23 miliardów funtów został odziedziczony po rodzinie królewskiej z Abu Zabi.

Miejsce 7:

DAVID THOMSON, 30 mld GBP
Magnat medialny Thomson jest najbogatszą osobą w Kanadzie z majątkiem szacowanym na 30 miliardów funtów. Jest właścicielem drużyny NHL Winnipeg Jets. Jego rodzina kontroluje imperium medialne i wydawnicze założone przez jego dziadka Roya Thomsona. Najbardziej znanym jest Thomson Reuters, w którym David pełni funkcję prezesa.


Miejsce 6:

DANIEL GILBERT, 31 mld GBP
Właściciel Cleveland Cavaliers Gilbert ma majątek oszacowany na  31 miliardów funtów. Dorobił się jako współzałożyciel pożyczkodawców hipotecznych Quicken Loans, a także założyciel Rock Ventures - posiadającego portfel firm, inwestycji i nieruchomości. Fan sportu Gilbert jest również właścicielem Cleveland Monsters z American Hockey League i Canton Charge z NBA G League.

Miejsce 5:

FRANCOIS PINAULT, 32 mld GBP
Pinault jest założycielem luksusowej grupy Kering i firmy inwestycyjnej Artémis. Jest również właścicielem francuskiego klubu Ligue 1 Stade Rennais FC, który kupił w 1998 roku. Pod własnością rodziny Pinault klub rozrósł się z klubu drugiej ligi do teraz rywalizującego w Lidze Mistrzów.

Miejsce 4:

CARLOS SLIM, 39 mld GBP
Według Forbesa, meksykański magnat biznesowy był niegdyś najbogatszym człowiekiem na świecie, a było to w latach 2010-13. Jednak jego majątek spadł do 39 miliardów funtów. Slim był właścicielem klubu Liga MX Club Leon do 2017 roku.

Miejsce 3:

ARMANCIO ORTEGA, 48 mld GBP
Ortega zarabiał pieniądze na modzie i jest założycielem uwielbianej przez wiele Pań marki odzieżowej - Zara. Jest wielkim fanem piłki nożnej, a Jego majątek to 48 mld funtów. oficjalnie mówi, że płaci sobie tylko 90 000 funtów rocznie. Jest właścicielem zespołu Deportivo La Coruna, który obecnie jest liderem hiszpańskiej drugiej ligi.

Miejsce 2:

STEVE BALLMER, 53 mld GBP
Ballmer jest byłym dyrektorem generalnym Microsoftu. Przez lata amerykański biznesmen zgromadził bogactwo o wartości 53 miliardów funtów. W 2014 roku został właścicielem LA Clippers - kupując drużynę NBA za 1,5 miliarda funtów.

Miejsce 1:

MUKESH AMBANI, 55 mld GBP
Według Forbesa Ambani jest 9 najbogatszym człowiekiem na świecie. Dzięki firmie Reliance Industries z branży petrochemicznej, naftowej i gazowej zgromadził zdumiewające 55 miliardów funtów To pozwoliło mu założyć Indian Super League, czyli indyjską ligę piłkarską. Ambani mieszka w domu w Antilia Building, którego wartość szacuje się na około 1 miliard funtów. Powyższy ranking pokazuje, że sport to często hobby dla bogatych, a pieniądze w polskich strukturach sportowych, które uważamy i tak za duże, są małe, malutkie i malusieńkie. Na szczęście sport to też serce, relacje i wartości, których nie można kupić za pieniądze.Bartosz Lisowski