Subskrybuj
Europejskie Puchary

Najnowszy UEFA Refereeing Assistance Programme już dostępny - sprawdź sam!

2020-01-20

UEFA opublikowała nową płytę szkoleniową Refereeing Assistance Programme 2019:2. Płyta ta tworzona jest dwa razy w roku w oparciu o najnowsze sytuacje meczowe ze spotkań Ligi Mistrzów, Europy i kwalifikacji do EURO. Każdy klip zawiera informacje, jaka decyzja powinna być prawidłowa, a także argumentację w oparciu o przepisy gry. Co ciekawe w wielu klipach decyzja sędziego boiskowa jest sprzeczna z decyzją Komisji Sędziowskiej UEFA. 

Płyta ta jest niezbędnikiem każdego sędziego. Pomaga ona w zrozumieniu przepisów gry, a zwłaszcza w ich interpretacjach, które to bywają najczęstszą przyczyną dyskusji i sporów. Warto pobrać ten materiał na swój komputer i sprawdzić samemu swoją wiedzę dotyczącą przepisów gry w piłkę nożną. Jest to coś zupełnie innego niż zwykłe testy sędziowskie. Tutaj mamy styczność bardziej z praktyką, niż suchym tekstem - teorią.

Materiał na płycie jest w języku angielskim. Nie powinno to być jednak przeszkodą dla tych, którzy nie znają tego języka.  Znajdują się tam tylko proste zwroty z przepisów gry, które bez problemu można przetłumaczyć w translatorze. Co więcej płyta jest prosta w obsłudze, co możecie zobaczyć poniżej.

Jak to działa?

Przede wszystkim musicie pobrać materiał (linki na końcu artykułu), który 'waży' około 8 GB. Następnie szybka instalacja i gotowe. W głównym menu znajduje się 8 zakładek. Zdecydowanie najciekawsza jest pierwsza z nich - Decision Making. To właśnie w niej możemy oglądać klipy, a następnie sprawdzać prawidłowość decyzji wraz z jej uzasadnieniem. Zakładka ta podzielona jest na 7 kategorii:

-DOGSO-SPA - czyli rozróżnienie faulu przerywającego realną szansę na zdobycie bramki (czerwona kartka) od faulu przerywającego korzystną akcję (żółta kartka). Znajdują się tutaj także klipy z podwójnym karaniem w polu karnym.

-Handball - ocena zagrania piłki ręką, a dokładniej mówiąc interpretacja zagrania piłki ręką.

-Holding - czyli trzymanie/ciągnięcie rywala i rozróżnienie kiedy przewinienie zasługuję na żółtą kartkę z tytułu  braku szacunku do zawodów.

-Ilegal use of arms - nieprzepisowe użycie rąk w walce o piłkę, kiedy należy się za to kartka, a kiedy nie.

-Penalty area decisions - kontrowersyjne zdarzenia w polu karnym.

-Simulation - czyli najprościej mówiąc wszystkie decyzje związane z symulacją - próbą oszukania sędziego.

W każdej z tych kategorii znajduje się kilkanaście klipów. Oglądamy klip i następnie sami myślimy nad decyzją, po czym klikamy w dolny prawy róg - VIDEO INFO - gdzie znajduje się informacja, jaka powinna być prawidłowa decyzja: czy przewinienie nastąpiło, czy też nie, a także jak powinna być wznowiona gra i czy któryś z zawodników powinien otrzymać kartkę. 

Decyzje ukazywane są na 2 sposoby w zależności od tego, jakiego typu zdarzenia oceniamy.

Pierwszy ze sposobów to ocenianie powagi przewinienia w skali od 1 do 10. W poniższym przykładzie 5 oznacza faul na pograniczu żółtej kartki lub jej braku. W praktyce oznacza to najczęściej sytuacje, w których niektórzy będą za żółtą kartką, a inni przeciwko. 

Drugim sposobem oceniania sytuacji jest stwierdzenie, czy nastąpiło przewinienie. Dodatkowo argumentowane jest to kryteriami, jakie pojawiają się w przepisach gry, przy ocenie tego typu sytuacjach. Na koniec widzimy także, czy należała się jakaś kara indywidualna.

Poniżej zamieszczamy linki do WeTransfera, gdzie znajduje się płyta (ok. 8 GB)

UEFA 2019:2 PC

UEFA 2019:2 MAC

UEFA 2019:2 MAC (Mojave, Sierra)

ŁUKASZ ROGOWSKI