Subskrybuj
Reprezentacja

Nawałka ostrzega Paulo Sousę! Kogo powoła i wystawi Portugalczyk?!?

2021-05-15

Adam Nawałka nie zabiera publicznie głosu. Jednak patrząc na skład, który delegował w pierwszym meczu Mundialu, ostrzega Paulo Sousę. Przeciwko Senegalowi zagrało wielu piłkarzy mających ogromne poroblemy w swoich klubach. Już w poniedziałek Paulo Sousa powoła 26 piłkarzy na finały EURO. Pytanie, kto to będzie? I jaki skład deleguje na pierwsze spotkanie – ze Słowacją?

Wygranie pierwszego meczu w finałach wielkiej imprezy jest absolutnie kluczowe. W 2002 przegraliśmy w Korei i nie wyszliśmy z grupy. W 2006 doznaliśmy porażki z Ekwadorem i nie wyszliśmy z grupy. W 2008 polegliśmy z Niemcami i nie wyszliśmy z grupy. W 2012 padł remis z Grecją i również nie awansowaliśmy do fazy pucharowej. W 2016 w pierwszym starciu pokonaliśmy Irlandię Północną w Nicei i nie tylko awansowaliśmy do 1/8 finału, ale nawet zagraliśmy ćwierćfinał. W 2018 znowu przegraliśmy pierwszy mecz – z Senegalem – i nie wyszliśmy z grupy na Mundialu. Skład delegowany przez Adama Nawałkę na murawę stadionu Spartaka w Moskwie stanowi memento dla Paulo Sousy. „Mazurka Dąbrowskiego” w stolicy Rosji na murawie wysłuchali: Szczęsny (w Juve zmiennik Buffona) – Piszczek (w trakcie sezonu miał kontuzję), Cionek (bo z powodu kontuzji barku nie mógł grać Glik), Pazdan, Rybus – Błaszczykowski (tylko 708 minut w całym sezonie, z czego większość jesienią 2017!), Krychowiak (zagrał mniej minut w sezonie niż Grosicki!), Zieliński, Grosicki – Milik (tylko 543 minuty w sezonie!), Lewandowski. To się nie mogło udać... Noty „Prawdy Futbolu” po tym meczu (w skali 1-10): Szczęsny 4 – Piszczek 3, Cionek 3, Pazdan 5, Rybus 5 – Błaszczykowski 2 (Bednarek 5), Krychowiak 5, Zieliński 3, Grosicki 4 – Milik 2, Lewandowski 5. Kownacki i Bereszyński - „na plus”...

Wyróżniali się w Arłamowie, ale do Rosji nie polecieli...

Przed turniejem w Rosji Nawałka powołał aż 35 zawodników, ale trzech skreślił jeszcze przed zgrupowaniem w Arłamowie – Kądziora, Piątka i Matuszewskiego. Ten ostatni miał ciężką kontuzję, ale wyleczył się. Jednak w Lechu był tylko rezerwowym u Bjelicy. 30 maja kontuzji biodra doznał Skorupski. 4 czerwca do domu Nawałka odesłał Mączyńskiego, Dawidowicza, Frankowskiego, Kamińskiego, Kędziorę, Szymańskiego, Wilczka i Żurkowskiego. Z tym, że Kamiński ostatecznie stawił się w Warszawie, tuż przed wylotem do Rosji, bo Glik miał uraz barku. Gdy okazało się, że obrońca Monaco poleci na Mundial, Kamiński znowu został skreślony. Z kolei Mączyński miał kontuzję. Bogdan Cisak z teamu „Prawda Futbolu” zaznacza: „Według raportu Nawałki był to uraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale w mediach pojawiła się informacja o urazie mięśnia dwugłowego”. Tak, czy inaczej – piłkarz do dziś ma żal do Nawałki, że nie zabrał go na wielką imprezę. Uważa, że mógł się wyleczyć w kilka dni...

Prezes PZPN, Zbigniew Boniek po doświadczeniach z 2018 roku namawiał Paulo Sousę, aby nie urządzał swego rodzaju kastingu. Boniek mówi: „Na treningach w Arłamowie zdecydowanie wyróżniali się Frankowski i Szymański, ale jednak nie dostali szansy pojechania na mistrzostwa świata. Drużyna obserwuje takie sytuacje. Nie jest to dobre dla klimatu”. Stąd Portugalczyk nominuje w poniedziałek 26 nazwisk, a kilku piłkarzy wskaże na liście rezerwowych. Ostatnio przygotowywałem listę dla „Kickera” 26 zawodników, którzy powinni znaleźć się w ostatecznej kadrze. Materiałem wysłałem 7 maja, kierując się myśleniem Paulo Sousy – tym, co wynikało z marcowych powołań, z wystawionych składów z Węgrami, Andorą i Anglią, z taktyki którą chce grać (1-3-5-2 lub 1-3-4-2-1).

Frankowski, Kownacki, Świerczok...

Według najnowszych informacji Portugalczyk przymierza Przemysława Frankowskiego z Chicago Fire. 26-letni zawodnik może się przydać na wahadle lub skrzydłach, choć osobiście widziałbym Roberta Gumnego, który po ciężkich pierwszych miesiącach w Augsburgu, pokazuje umiejętności w Bundeslidze. Frankowski zagrał zaledwie 5 meczów w MLS – 429 minut. 22-letni Gumny na 22 spotkania w lidze i 2 mecze w Pucharze Niemiec łącznie 1286 minut. W dodatku prawy obrońca grywał również na lewej stronie defensywy i na wahadle. Ostatnio w 2. Bundelidze liczby – bramki i asysty – zaczął łapać Dawid Kownacki (26 meczów ligowych – 7 goli, 5 asyst, 1375 minut na boiskach). „Kownaś” doznał lekkiego wstrząsu mózgu, ale mógłby być pożyteczny w kadrze Polski – również ze względu na wszechstronność . Stąd w moim typowaniu teraz ma wyższe notowania niż Przemysław Płacheta (tylko 1117 minut w Championship, to Kamil Jóźwiak aż 2690 minut!).

Kontuzja Krzysztofa Piątka to wielka strata. Boniek na TT zanzaczył: „Piątek idealnie pasował do tej drużyny – zawsze pozytywny, ławka, czy boisko. Pierwszy do treningu, lubiany przez wszystkich”. Kontuzja kostki „Pio” to szansa dla Jakuba Świerczoka, który w Ekstraklasie strzelił 14 goli i zaliczył 2 asysty. 28-letni napastnik Piasta byłby jednym z dwóch piłkarzy PKO Bank Polski Ekstraklasy w kadrze na finały wielkiej imprezy, obok rewelacyjnego Kamila Piątkowskiego z Rakowa.

26 wytypowana dla „Kickera” 7 maja:
Bramkarze (3):
Szczęsny, Fabiański, Skorupski
Obrońcy (10):
Bereszyński, Kędziora, Glik, Bednarek, Piątkowski, Dawidowicz, Helik, Rybus, Reca, Gumny
Pomocnicy (9):
Krychowiak, Klich, Moder, Zieliński, Jóźwiak, Szymański, Placheta, Grosicki, Kozłowski
Napastnicy (4):
Lewandowski, Milik, Piątek, Świderski

26 typowana - dla Polsatsport.pl i Interia.pl - 15 maja:
Bramkarze (3):
Szczęsny, Fabiański, Skorupski
Obrońcy (9):
Bereszyński, Kędziora, Glik, Bednarek, Piątkowski, Dawidowicz, Helik, Rybus, Reca
Pomocnicy (10):
Krychowiak, Klich, Moder, Zieliński, Szymański, Jóźwiak, Frankowski, Kownacki, Grosicki, Kozłowski
Napastnicy (4):
Lewandowski, Milik, Świderski, Świerczok

_______________________________________

tekst ukazał się również na portalu polsatsport.pl

Roman Kołtoń