Ekstraklasa

Nie ma Biedy z młodzieżowcami. Raport po pierwszej kolejce

2019-07-23

Od sezonu 2019/20 ze względu na uchwałę Polskiego Związku Piłki Nożnej został wprowadzony obowiązek gry zawodnika młodzieżowego. W tym roku to są zawodnicy urodzeni w 1998 roku i młodsi. Przyjrzyjmy się jak oni grali w 1 kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy.

W pierwszej kolejce sezonu wystąpiło 30 zawodników spełniających wymógł młodzieżowca. Łącznie zagrali 1 817 minut w których strzelili 2 bramki. Rok temu jak przypomniał portal Ekstrastats zagrało 16 młodzieżowców, którzy zagrali łącznie 1 294 minut.

Pierwszą bramkę sezonu 2019/20 strzelił urodzony w 2001 roku Bartosz Bida, który zadebiutował w barwach Jagiellonii Białystok. Wychowanek Stali Rzeszów mógł przed końcem pierwszej połowy strzelić drugą bramkę, ale jego uderzenie było niecelne. Drugim młodzieżowcem, który mógł się cieszyć z bramki był Paweł Tomczyk z Lecha Poznań. Wychowanek Lecha swoim trafieniem sprawił, że do Poznania Kolejorz wraca z Gliwice z jednym punktem. Szansę na swoje gole mieli też Mateusz Praszelik, który debiutował w pierwszym zespole Legii Warszawa, wypożyczony z KGHM Zagłębie Lubin do Wisły Płock Olaf Nowak oraz Przemysław Płacheta z Śląska Wrocław. Powody do zadowolenia może mieć też Bartłomiej Żynel z Wisły Płock. Były zawodnik Red Bull Salzburg choć spowodował rzut karny po faulu na Szymonie Matuszku to potrafił zrehabilitować się obronioną jedenastką wykonywaną przez Igora Angulo. Niezadowolony za to może być Przemysław Wiśniewski – po jego faulu w polu karnym na Oskarze Zawada, bramkę strzelił Dominik Nowak. Pechowo mecz KGHM Zagłębie Lubin – Cracovia zakończył się dla Łukasza Poręby, który z powodu kontuzji musiał opuścić boisko.

Na boiskach PKO BP Ekstraklasy zadebiutowali: Kamil Antoniak z Arki Gdynia, Bartosz Bida z Jagiellonii Białystok, Jan Sobociński z ŁKS Łódź, Mateusz Praszelik z Legii Warszawa, Miłosz Szczepański z Rakowa Częstochowa, Przemysław Płacheta z Śląska Wrocław i Mikołaj Kwietniewski z Wisły Płock.

Młodzieżowcy w 1 kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy:

ARKA GDYNIA

Kamil Antoniak - 90 minut w meczu z Jagiellonią Białystok (0:3)

Mateusz Młyński - 45 minut w meczu z Jagiellonią Białystok (0:3)

CRACOVIA

Kamil Pestka - 74 minuty w meczu z KGHM Zagłębie Lubin (1:1)

Sylwester Lusiusz 27 minuty i żółta kartka w meczu z KGHM Zagłębie Lubin (1:1)

GÓRNIK ZABRZE

Przemysław Wiśniewski - 90 minut w meczu z Wisłą Płock (1:1)

Maciej Ambrosiewicz - 20 minut w meczu z Wisłą Płock (1:1)

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Bartosz Bida - 60 minut i gol w meczu z Arką Gdynia (3:0)

Patryk Klimala - 30 minut w meczu z Arką Gdynia (3:0)

KORONA KIELCE

Paweł Sokół - 90 minut w meczu z Rakowem Częstochowa (1:0)

LECH POZNAŃ

Robert Gumny - 90 minut w meczu z Piastem Gliwice (1:1)

Kamil Jóźwiak - 90 minut w meczu z Piastem Gliwice (1:1)

Tymoteusz Puchacz - 64 minut w meczu z Piastem Gliwice (1:1)

Paweł Tomczyk - 11 minut i bramka w meczu z Piastem Gliwice (1:1)

LECHIA GDAŃSK

Karol Fila - 90 minut w meczu z ŁKS Łódź (1:1)

LEGIA WARSZAWA

Radosław Majecki - 90 minut w meczu z Pogonią Szczecin (1:2)

Mateusz Praszelik - 68 minut w meczu z Pogonią Szczecin (1:2)

ŁKS ŁÓDŹ

Jan Sobociński - 90 minut w meczu z Lechią Gdańsk (1:1)

PIAST GLIWICE

Patryk Dziczek - 90 minut i żółta kartka w meczu z Lechem Poznań (1:1)

POGOŃ SZCZECIN

Sebastian Kowalczyk - 90 minut w meczu z Legią Warszawa (2:1)

Marcin Listkowski - 28 minut w meczu z Legią Warszawa (2:1)

RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Miłosz Szczepański - 90 minut w meczu z Koroną Kielce (0:1)

ŚLĄSK WROCŁAW

Przemysław Płacheta - 90 minut w meczu z Wisłą Kraków (1:0)

WISŁA KRAKÓW

Kamil Wojtkowski - 90 minut w meczu z Śląskiem Wrocław (0:1)

Aleksander Buksa - 2 minuty w meczu z Śląskiem Wrocław (0:1)

WISŁA PŁOCK

Bartłomiej Żynel – 90 minut żółta kartka i obroniony rzut karny w meczu z Górnikiem Zabrze (1:1)

Olaf Nowak - 28 minut w meczu z Górnikiem Zabrze (1:1)

Mikołaj Kwietniewski – 3 minuty w meczu z Górnikiem Zabrze (1:1)