Subskrybuj
Ligi Zagraniczne

Nowe centrum treningowe LFC

2020-11-01

Pandemia od wielu miesięcy robi wszystko, aby zabić w ludziach radość do futbolu i sportu. Ten czas świetnie wykorzystał Liverpool FC, który przy współpracy z władzami i zachowaniu szczególnej ostrożności ukończył swoje nowe centrum treningowe, a jego głównym partnerem została firma AXA.

AXA Training Centre - tak będzie nazywało się nowe - nowoczesne centrum treningowe dla piłkarzy The Reds. Projekt ten to "oczko w głowie" trenera Jurgena Kloppa, który uważa, że dzieci i młodzież z akademii muszą być blisko pierwszej drużyny, aby cały czas widzieć, że światowy futbol jest na wyciągnięcie ręki, a bariery psychologiczne zostaną przełamane. Pomysły Kloppa poparli właściciele z Fenway Sports Group i w 2017 roku rozpoczęto budowę. Planowo przeprowadzka miała mieć miejsce już w lipcu, ale pandemia opóźniła prace prowadzone przez firmy McLaughlin i Harvey. Na szczęście dla brytyjskich władz futbol to coś więcej, niż tylko gra zespołowa i przy współpracy z Construction Leadership Council i nakreśleniu bezpiecznego sposobu pracy, dokończenie prac było możliwe. Przeprowadzka z aktualnego centrum, słynnego Melwood, które było domem dla piłkarzy od 50 lat ma odbyć się w listopadzie, w czasie przerwy na mecze międzynarodowe. 

Nowa baza zajmie powierzchnię 9200m2 i ma być miejscem nie tylko dla gwiazd z pierwszego zespołu, ale też dla utalentowanych zawodników akademii. Warto dodać, że centrum zostało wybudowane i przyłączone do już istniejącego centrum treningowego akademii LFC w Kirkby, na które składa się kilka pełnowymiarowych i kilka mniejszych boisk trawiastych, boisko ze sztuczną nawierzchnią, zadaszone boisko ze sztuczną nawierzchnią, stadion akademii, oraz budynki, w których znajdziemy małe sale do treningów, siłownię, miejsca odnowy, kawiarnię, stołówkę, oraz wiele innych pomieszczeń użytkowych. 

Plany zostały opracowane przez londyńskich architektów KSS, którzy zaprojektowali również nową trybunę główną na stadionie przy Anfield, większość prac przy tym elitarnym projekcie nadzorował osobiście sam prezes firmy - David Keirle.  

Pan Kierle mówił o projekcie: „Nasz projekt tego obiektu szkoleniowego odzwierciedla tożsamość i ambicje Liverpoolu FC".

„Szerokie zastosowanie naturalnego światła w połączeniu z chłodną, powściągliwą paletą materiałów zapewni zrelaksowane, ale motywujące wnętrze, które będzie niewątpliwie wyglądem Liverpoolu”.

W skład nowego zaplecza wejdą 3 boiska pełnowymiarowe, strefy dla bramkarzy, strefy do rozgrzewek, dwie sale gimnastyczne, pełnowymiarowa hala sportowa, basen, kompleks hydroterapeutyczny, oraz specjalistyczne zestawy rehabilitacji sportowej dla kontuzjowanych zawodników w celu szybszego odzyskania sprawności. Przy budowie wzięto pod uwagę wiele aspektów w tym te psychologiczne. Na przykład - sale rehabilitacyjne dla kontuzjowanych zawodników będą skierowane wprost na boiska, aby zawodnicy mogli wyzwalać w sobie szybszą chęć powrotu na boisko. 

Połączenie "starej akademii" oraz nowego centrum stworzy piłkarzom w Liverpoolu warunki, o których wielu na świecie może tylko pomarzyć. Fot. Echo Liverpool

BARTOSZ LISOWSKI