Subskrybuj
Ekstraklasa

Nowe konkluzje i zasady oceny zagrania piłki ręką [WYJAŚNIAMY]

2021-02-14

Wraz z rozpoczęciem rundy wiosennej piłkarskiego sezonu w życie weszły najnowsze konkluzje dotyczące oceny zagrania piłki ręką. Konkluzje to nic innego, jak wytyczne, do których stosować muszą się arbitrzy. Z kolei wytyczne to nic innego, jak interpretacje przepisów gry. Co ciekawe, konkluzje te obowiązują tylko w Polsce, a zatem gdy w meczu organizowanym przez federację UEFA, bądź w innej lidze krajowej zobaczycie sytuację bliźniacza do tej w Polsce, a decyzja będzie inna, to już teraz wiecie, że to zasługa innych interpretacji.

Najnowsze konkluzje wyróżniają zasady, na których opierać będzie się ocena zagrania piłki ręką.

1. Naturalność ułożenia rąk/ręki

Zgodnie z aktualnymi przepisami gry, dopuszczalne jest ułożenie ręki maksymalnie na wysokości barku. Położenie ręki powyżej barku uznaje się za nienaturalne, przy czym o tym czy ręka znajduje się powyżej barku decyduje jej najwyżej położona część.

Czyli, jeżeli ręka będzie powyżej barku, to jest ona nienaturalnie ułożona. (objaśnienia eksperta - przyp. red.)

2. Powiększenie obrysu ciała

Ma miejsce, gdy ręka w którą trafia piłka nie znajduje się przy ciele i gdyby piłka nie trafiła w rękę to poruszałaby się nadal - nie zatrzymałaby się na innej części ciała zawodnika. O tym czy miało miejsce powiększenie obrysu ciała decyduje punkt kontaktu piłki z ręką.

Prościej mówiąc: jeżeli piłka trafi w rękę przy ciele, bądź gdyby nie ręka, to piłka trafiłaby w ciało zawodnika, to nie mamy przewinienia.

3. Rozmyślny ruch ręki do piłki

Ruch ręki do piłki tylko wtedy nie będzie uznany za rozmyślny, gdy sędzia stwierdzi, że zawodnik nie był w stanie:

 • kontrolować tego ruchu np. w trakcie upadku w wyniku starcia z przeciwnikiem lub
 • uniknąć kontaktu ręki z piłką, kiedy ruch wynikał z naturalnej motoryki poruszania się zawodnika

Ruch ręki w kierunku piłki nie będzie uznany za rozmyślny jeżeli będzie ona w trakcie tego ruchu znajdowała się przy ciele.

4. Przypadkowy kontakt piłki z ręką

Ma miejsce w przypadku jakiegokolwiek kontaktu piłki z ręką szczególnie wtedy, gdy zawodnik nie mógł go uniknąć.

5. Kryterium „piłki nieoczekiwanej”

Zawodnik nie jest świadomy, że za chwilę piłka zacznie się poruszać w kierunku jego ręki. Dotyczy to także przypadków, gdy zawodnicy walczą o piłkę z rywalem. Jeżeli zawodnik usiłuje zagrać piłkę i skiksuje to należy uznać to za piłkę nieoczekiwaną. Kiks to próba rozmyślnego zagrania piłki bez względu na to czy piłka została zagrana. Należy rozróżnić kiks od odbicia.

6. Kryterium „piłki oczekiwanej z bliskiej odległości

Zawodnik jest świadomy, że za chwilę piłka zacznie poruszać się w jego kierunku, ale odległość nie pozwoli mu na jej kontrolowane zagranie. Dotyczy to przypadków gdy:

 • zawodnik będzie znajdował się na linii potencjalnego strzału na bramkę lub dośrodkowania przeciwnika. Niezbędna do jego zastosowania jest pewność, że przeciwnik będzie strzelał bądź dośrodkowywał, a nie zastosuje innej opcji zarządzenia piłką, np. dryblingu;
 • zawodnik podejmie próbę zablokowania jakiegokolwiek zagrania przeciwnika;

7. Kryterium „piłki oczekiwanej z dalszej odległości”

Zawodnik jest świadomy, że za chwilę piłka zostanie zagrana w jego kierunku, a odległość jest wystarczająca, aby zawodnik mógł zagrać ją w kontrolowany sposób.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Za nami trochę teorii i nowych pojęć, a zatem czas przejść do tego, jak będzie wyglądać to w praktyce.

Nawiązując do powyższych definicji/kryteriów, kontakt piłki z ręką należy uznać za nieprzepisowy gdy:

a) ma miejsce rozmyślny ruch ręki do piłki (z wyjątkiem: zawodnik nie był w stanie kontrolować ruchu np. w trakcie upadku lub gracz nie był w stanie uniknąć kontaktu, gdyż ruch wynikał z naturalnego poruszania się lub ręka będzie przy ciele)


Zawodnik wykonał ruch ręki do piłki w celu zablokowania strzału. Klip: tutaj.

b) „piłka nieoczekiwana” trafia w dowolne miejsce ręki ułożonej nienaturalnie.

Wyjątkiem od tego będzie przypadek gdy:

 • piłka trafi w rękę zawodnika po „kiksie”. Taki kontakt może być uznany za przepisowy, również wtedy, gdy ręka będzie znajdowała się powyżej barku, jednak pod warunkiem, że pozycja ta będzie wynikiem jej ruchu ściśle związanego z próbą zagrania piłki;
 • zawodnik walcząc z przeciwnikiem upada. Za nienaturalne uznaje się wtedy ułożenie ręki w bok lub do góry.


Zawodnik walczący o piłkę upadł i dotknął futbolówkę ręką. Nie jest to przewinieniem, gdyż ręka była tzw. podpierająca. Klip: tutaj.

c) „piłka oczekiwana z bliskiej odległości”

 • trafia bezpośrednio w rękę powiększającą obrys ciała 


Obrońca miał świadomość, że jego rywal odda strzał z bliskiej odległości, jednak mimo to nie zdążył schować ręki. Jego ręka nie znajdowała się przy ciele, a zatem należało odgwizdać przewinienie. Klip: tutaj.

 • trafia w rękę powiększającą obrys ciała po kontakcie z jakąkolwiek inną jego częścią - Jeżeli piłka odbije się np. najpierw od nogi, a następnie trafi w rękę, która nie znajduje się przy ciele to mamy przewinienie.


Obrońca wie, że jego rywal zaraz odda strzał, a więc jest to piłka oczekiwana. Futbolówka odbiła się najpierw od nogi, a następnie trafiła w rękę, która powiększyła jego obrys ciała. Klip: tutaj.

d) „piłka oczekiwana z dalszej odległości” trafia w rękę, która nie jest przy ciele - Jeżeli piłka zagrana jest z daleka i po drodze nie zostanie dotknięta/zasłonięta przez nikogo, to jeżeli ręka nie będzie znajdować się przy ciele to mamy przewinienie.

e) po „przypadkowym, kontakcie piłki z ręką” zawodnika, piłka:

 • wpada bezpośrednio do bramki przeciwnika - najprościej mówiąc, gol nie może być zdobyty ręką;
 • ma kontakt z jakąkolwiek inną częścią ciała zawodnika wpadając następnie do bramki przeciwnika - czyli piłka odbija się od ręki, a następnie np. od nogi i w ten sposób wpada do bramki;
 • pozostaje w posiadaniu drużyny zawodnika, która ma szansę na zdobycie bramki - jeżeli piłka dotknie ręki, a następnie opanuje ją ten sam zawodnik, bądź współpartner i będzie istniała szansa na gola, to taką rękę należy odgwizdać.


W tej sytuacji, bramkarz wypiąstkował piłkę w naturalnie ułożoną rękę napastnika. Futbolówka spadła pod nogi drugiego napastnika, który zdobył bramkę. Taki gol nie może być uznany. Klip: tutaj.

Żeby nie było zbyt łatwo, przy ocenie zagrania piłki ręką należy wziąć pod uwagę jeszcze poniższe aspekty.

• „piłka oczekiwana z dalszej odległości” może zmienić się w „piłkę nieoczekiwaną” jeżeli po drodze w kierunku zawodnika, zostanie zagrana przez jakiegokolwiek innego zawodnika w taki sposób, że:
- zmieni ona trajektorię swojego lotu lub
- nie zmieni trajektorii lotu, ale jej zmiana z tytułu działania jakiegokolwiek innego zawodnika będzie wysoce prawdopodobna

Czyli jeżeli np. piłka zostanie dośrodkowana z daleka, ale po drodze zagra ją ktoś inny, to należy oceniać to jako tzw. piłkę nieoczekiwaną.

• wślizg jest sposobem walki o piłkę z przeciwnikiem i tylko wtedy stosuje się kryterium „piłki nieoczekiwanej”. W przypadku próby zablokowania zagrania przeciwnika w sposób „wślizgo-podobny” stosuje się kryterium „piłki oczekiwanej z bliskiej odległości”.


Zawodnik wykonuje wślizg w celu zablokowania piłki. Nie walczy on o nią, a zatem należy to uznać za piłkę oczekiwaną z bliskiej odległości. Ręce zawodnika nie są przy ciele, a zatem jest to przewinienie. Klip: tutaj.

• Jeżeli „przypadkowy kontakt piłki z ręką” miał miejsce we własnym polu karnym zawodnika i następnie, bezpośrednio po kontakcie, zawodnik ten umieści piłkę w bramce przeciwnika, to gra zostanie wznowiona rzutem sędziowskim w polu karnym tego zawodnika.

Jak zatem sami możecie zobaczyć, wprowadzonych zostało sporo nowych aspektów dotyczących oceny zagrania piłki ręką. Jest ich bardzo dużo, a na boisku czasu na podjęcie decyzji zdecydowanie mało. Czy te konkluzje ułatwią sprawę sędziom i sprawią, że rozstrzyganie zagrania piłki ręką będzie łatwiejsze? Nie mam pojęcia. Należy poczekać i obserwować, jak wyjdzie to w praktyce.

Łukasz Rogowski