Subskrybuj
Wywiady

O rozwoju skautingu - Przemysław Kaniewski

2020-04-26

Nasi czytelnicy wiedzą jak ważna jest dla nas sprawa rozwoju piłkarzy (przede wszystkim) polskich i grających dla polskich klubów. Dlatego rozmawiamy o szkoleniu (cykl #PrawdaSzkolenia) i o tym co nieodłączne w znalezieniu nowych, młodych piłkarzy czyli skautingu. Przed nami chwila z Przemysławem Kaniewskim z Wągrowca.

Jak zacząć pracę w jako skaut piłkarski? Kiedy zaczęła się fascynacja skautingiem u Ciebie?

Jako bardzo młody chłopak wiedziałem, że chce pracować jako skaut, bodajże w wieku 12 lat poszukałem kontakt na komunikatorze gadu-gadu do Macieja Chorążyka (Szef scoutingu w PZPN - przypomina redakcja) i się wypytałem jak mam zacząć... niestety już nie pamiętam co mi odpisał ale coś odpisał... (śmiech). Ciężko jednoznacznie określić jak zacząć pracę jako skaut. Myślę, że warto wybrać się na kursy skautingowe, których dzisiaj jest multum np.  IPSO czy Stowarzyszenie PASS na takich kursach można sporo się dowiedzieć na ten temat, poznać ludzi, którzy chcą czy też pracują w tym zawodzie,  a jak wiemy kontakty są bardzo ważne w tej branży. Uważam, że warto poszukać w swojej okolicy akademie piłkarską i zacząć pracę jako trener. Ja przez 2 lata pracowałem w brytyjskich odpowiednikach akademii Zagłębia Lubin oraz Wisły Kraków z dziećmi 4-10 lat, czyli miałem swoje miejsce obserwacji jak rozwijają się młodzi zawodnicy. Oczywiście trzeba stale prowadzić swoje notatki z obserwacjami.

Czy nie boisz się, że komputery zastąpią ludzi do wyszukiwania zawodników z potencjałem?

Na pewno technologia bardzo pomaga,  ale nigdy nie zastąpi człowieka. Jako pierwsza myśl do głowy przychodzi mi napastnik Leicester - Jamie Vardy, jako 23 latek  grał w 8 lidze ang,  bazując tylko na algorytmach, żaden topowy klub nigdy nie byłby zainteresowany takim zawodnikiem, a jednak scout pojechał na jego mecz i zaproponował pozyskanie napastnika. Dzisiaj 10 lat później ma lepsze statystyki niż Didier Drogba, Fernando Torres, Carlos Tevez czy Dimitar Berbatov, na najwyższym poziomie rozgrywkowym w lidze angielskiej.

Od niedawna mieszkasz w Polsce, ostatnie 5 lat spędziłeś w Wielkiej Brytanii, jakie mecze oglądałeś przez ten okres? Są jakieś wspomnienia, które długo zapamiętasz?

To prawda mieszkałem w Liverpoolu przez ponad 5 lat, w tym czasie mogłem obserwować jak trenują drużyny młodzieżowe Liverpoolu u12, u14 i u16 w Kirkby. Byłem również na stadionach Stoke, Leeds, Blackburn, Wigan oraz nieistniejącej już drużyny Bury. Obecny byłem na meczach Champions League na Etihat Stadium w Manchesterze czy na Anfield w Liverpoolu. Systematycznie chodziłem na mecze Evertonu, jak kiedyś liczyłem to ponad 50 spotkań drużyny The Toffies. Mogłem z bliska obserwować mecze np. w Lidze Europy gdzie grała z takimi drużynami jak  Valencia,  Atalanta, czy Lyon. Jednak najbardziej zapamiętam mecz z Hajdukiem Split gdzie na ostatni moment ze znajomymi kupiliśmy bilety na mecz i mieliśmy miejsca tuż obok zagorzałych kibiców z Bałkanów. W pewnym momencie kibice z Chorwacji przerwali mecz i próbowali zaatakować kibiców gospodarzy, zaczęli rzucać butelkami, monetami w stronę kibiców gospodarzy, byłem pierwszy na linii frontu, dużo nie brakowało, a również ochrona nie zdołałaby powstrzymać gości, można powiedzieć, że gdyby nie zaprzestali swoich czynów ponad 3000 kibiców by zaatakowało sektor gospodarzy, a to ja byłbym pierwszy do którego dobiegną kibice. Trochę się przestraszyłem, pamiętam, że na drugi dzień jak się spotkałem ze znajomymi to zapytali mnie, czy jedziemy na rewanżowy mecz do Chorwacji... (śmiech). Również przez ostatnich kilka lat oglądałem mecze na żywo w Czechach, na Węgrzech, w Hiszpanii, Niemczech oraz Islandii.

Dlaczego kluby w Polsce mają tak słaby rozwinięty skauting? W niższych ligach praktycznie nie istnieje w ogóle.

Sporym problemem w niższych ligach na pewno jest to, że nawet drużyny 4/5 ligowe nie uzupełniają systematycznie swoich stron internetowych. Bardzo ciężko jest poszukać proste dane o zawodniku takie jak chociażby data urodzenia, jadąc na mecz 4/5 ligi trzeba się nieźle napocić, aby się dowiedzieć ile lat ma zawodnik z numerem 8. Kluby też chyba nie mają pomysłu jak zacząć i problemem na pewno są finanse, a tak naprawdę idzie zbudować małą siatkę skautingową tanim kosztem, aby klub miał dostęp do najzdolniejszych zawodników w obrębie 50 km.

Gdyby jakiś klub zgłosił się do Ciebie z ofertą pracy zbudowania siatki skautingowej to byś przyjął ofertę?

Mógłbym coś pomóc, doradzić, ale oferty nie mógłbym przyjąć. Jestem właścicielem agencji piłkarskiej PK Scouting Group, oraz aktualnie pomagam w zbudowaniu siatki skautingowej w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków UK, która wprowadza bardzo nowoczesny system i realizuje wiele świetnych pomysłów, możliwe, że wkrótce będzie to jedna z największych w Europie sieci tego typu. Mam natłok pracy, nawet teraz podczas panującej pandemii koronawirusa.

Jak myślisz, kiedy i kto może przebić magiczną barierę 10 mln euro za transfer z ligi polskiej?

Blisko przenosin do ligi hiszpańskiej jest Karbownik z Legii, ale chyba nie będzie to transfer powyżej 10 mln. euro, chyba że z różnymi bonusami. Za zawodników ofensywnych kluby wydają większe pieniądze, więc może to być Aleksander Buksa z Wisły Kraków, jeśli rozegrał by jeszcze jeden sezon w Krakowie.

Za jaki uważasz najlepszy transfer ostatnich lat w piłce?

Na pewno super transferem dla klubu Leicester było pozyskanie Riyada Mahreza z drugiej ligi francuskiej za około 500 tys euro, a 4 lata później Manchester City zapłacił za niego ponad 65 mln. euro drużynie The Foxes.

Dziękujemy za rozmowę i niewątpliwie wrócimy jeszcze do Przemka w przyszłości. Poniżej znajdziecie link do profilu agencji Przemysława Kaniewskiego, PK Scouting Group

(https://www.facebook.com/pkscouting)

BARTOSZ LISOWSKI