Subskrybuj
Sport

Ocena zagrania piłki ręką. Analiza przepisów gry

2020-04-22

Ocena zagrania piłki ręką budzi zawsze największe emocje i kontrowersje. Wiąże się to z tym, że polega ona na interpretacji danego zdarzenia. Jak dobrze wiemy, ile ludzi, tyle opinii, stąd zapewne takie częste, burzliwe dyskusje w tym temacie. W rzeczywistości ręka, nie jest wcale taka trudna do oceny. W dzisiejszym tekście ukażę Wam zapisy dotyczące zagrania piłki ręką, jakie znajdują się w przepisach gry, a także wytłumaczę na czym one polegają.

Zagranie piłki ręką stanowi przewinienie, gdy zawodnik:

  • rozmyślnie dotyka piłkę ręką lub ramieniem, włączając w to ruch ręki/ramienia w kierunku piłki - jest to najprostszy element do oceny. Jeżeli zawodnik wykonuje ruch ręki do piłki, bądź celowo zagrywa piłkę ręką, to mamy przewinienie
  • wchodzi w posiadanie/kontrolę nad piłką po tym, jak dotknęła ona jego ręki/ramienia i następnie:
    • zdobędzie bramkę na przeciwniku,
    • stworzy w ten sposób szansę na zdobycie bramki

Zapis ten tyczy się tzw. ręki atakującego. Nie chcemy, aby gole padały po wcześniejszym kontakcie piłki z ręką gracza drużyny atakującej. Przyjmuje się, że po odbiciu piłki od ręki musi być natychmiastowo zdobyta bramka (dla tej samej drużyny), bądź stworzy się bardzo groźna sytuacja na zdobycie bramki. Należy pamiętać, że tyczy się to także przypadkowych odbić piłki od ręki.

  • zdobywa bramkę przeciwko drużynie przeciwnej bezpośrednio po kontakcie z ręką/ramieniem nawet jeżeli kontakt ten był przypadkowy (dotyczy to również bramkarza) - chodzi tutaj o gole strzelone ręką. 

Zazwyczaj będzie przewinieniem, gdy zawodnik dotyka piłkę ręką/ramieniem, a:

  • ręka/ramie nienaturalnie powiększy obrys ciała - sędzia musi zinterpretować, czy dane ułożenie rąk zawodnika, powiększyło w nienaturalny sposób obrys ciała, czy też było to naturalne powiększenie obrysu, wiążące się np. z biegiem, bądź po prostu staniem.
  • ręka/ramie będzie znajdować się powyżej barku (poza sytuacją, gdy zawodnik rozmyślnie zagrywa piłkę, która następnie trafi w jego rękę/ramię) - każde dotknięcie piłki ręką powyżej barku jest przewinieniem z wyjątkiem opisanej w nawiasie sytuacji.

Powyższe przewinienia mają również miejsce, gdy piłka dotyka ręki/ramienia bezpośrednio po kontakcie z głową, ciałem (w tym stopą) innego zawodnika, który przebywa w bliskiej odległości.

Z wyjątkiem powyżej opisanych przewinień, zazwyczaj nie jest przewinieniem sytuacja, gdy piłka dotyka ręki/ramienia zawodnika:

  • bezpośrednio po kontakcie z głową lub ciałem (włączając stopę) zawodnika, u którego następuje kontakt piłki z ręką - jeżeli zawodnik sam siebie nabije to gra będzie kontynuowana.
  • bezpośrednio po kontakcie z głową lub ciałem (włączając stopę) innego zawodnika, który przebywa w bliskiej odległości - jeżeli piłka trafi bezpośrednio w rękę gracza, który znajduje się w bliskiej odległości od innego zawodnika, to gra będzie kontynuowana.
  • jeżeli ręka/ramię znajduje się blisko ciała i nie powiększa go w sposób nienaturalny - chodzi tutaj o wspomniane wcześniej nienaturalne powiększenie obrysu ciała
  • który upada, a jego ręka/ramię znajduje się między ciałem, a podłożem w celu amortyzacji upadku i nie jest wyciągnięta/e w bok lub nie znajduje się pionowo względem ciała - jest to tzw. ręka podpierająca. Jeżeli zawodnik wykonuje wślizg w walce o piłkę (piłka jest w zasięgu gry), a jego ręka podpiera całe ciało, to nie będzie przewinieniem, gdy piłka trafi w rękę. Jeżeli jednak zawodnik będzie wykonywać wślizg w znacznej odległości od piłki (gdy pewne będzie, że nie ma szans na zagranie piłki, a jedynie jej blokowanie) to każde zagranie piłki ręką będzie skutkować przewinieniem. Jest to tzw. parada pseudobramkarska.

Na tym kończą się aspekty oceny zagrania piłki ręką. Fakt, jest tego sporo, jednak żeby to wszystko zrozumieć, najlepiej jest oglądać przykładowe sytuacje z boiska. W tym celu polecam śledzenie mojego profilu na Twitterze, gdzie pod hashtagiem #OceńToSam analizuję przeróżne klipy dotyczące ręki i nie tylko.

Łukasz Rogowski