Subskrybuj
Prawda Szkolenia

Od celu do realizacji, czyli o akademii LUKAM2010

2022-07-23

Dziś zapraszam na rozmowę z trenerem Ireneuszem Kościelniakiem. Jakiś czas temu stworzył projekt, który powiedzmy odważnie - daje efekty! 

Powiedzmy coś o akademii LUKAM2010.

Powołując do życia LUKAM2010 sprecyzowaliśmy wyraźny jednoznaczny cel: efektem pełnego cyklu szkoleniowego będą transfery najlepszych zawodników do renomowanych polskich klubów. Dziś po wszystkich szczegółowo zaplanowanych etapach możemy z pełną satysfakcją stwierdzić, że początkowe założenia zostały zrealizowane, a my zaczynamy zbierać owoce naszej konsekwentnej, wytężonej pracy. Przy zakładaniu Akademii obiecywaliśmy, że stworzymy warunki rozwoju dla dzieci z małych miejscowości. Chcieliśmy, by dziecko, które pochodzi ze Skoczowa lub okolic miało identyczne warunki jak dzieci w dużych miastach, by nie stało na z góry przegranej pozycji. Na starcie zderzaliśmy się ze znaczną nieufnością i dystansem społecznym. Szkółka piłkarska Lukam 2010 i KP Lukam były wówczas lokalnie dość nieprzychylnie postrzegane. Pomimo tego sceptycyzmu i wielu przeszkód, pokazaliśmy jak nieufność społeczną, konkurencję i trudności przekuć w determinację oraz bodziec do rozwoju. Ogromnie doceniamy zaufanie rodziców naszych zawodników – dziś ono wydatnie procentuje. 

Czy jest jakiś ważny, długofalowy cel akademii?

Długofalową misją i najcenniejszym sukcesem jest finalne przeniesienie naszych wychowanków do topowych polskich klubów. Cieszymy się, że ciężką wspólną pracą osiągamy tak znaczące rezultaty.

Jaka jest codzienność w akademii? 

Główną działalność Lukam2010 stanowi przygotowanie i stały płynny rozwój młodych piłkarzy. Odkrywamy prawdziwe talenty piłkarskie otwierając im drzwi do sportowej kariery, do realizacji ich marzeń. W szkoleniu mogą wziąć udział nawet bardzo młodzi początkujący gracze od 5 roku życia. Wymiernym rezultatem działań Lukam2010 jest fakt, że kariera podopiecznych nie kończy się na meczach regionalnych. Gra dla polskiego klubu sportowego, a w przyszłości nawet dla reprezentacji kraju, stanowią realną perspektywę. Dzieje się tak m.in. dzięki naszemu zespołowi trenerów, którzy wyróżniają się ciągłym profesjonalnym rozwojem, wszechstronnością, elastycznym podejściem oraz autentyczną pasją. Regularnie odbywają staże w klubach partnerskich, gdzie istnieje możliwość współpracy z najlepszymi akademiami w kraju.

A kto tworzy sztab? 

Lukam2010 trenują:
Ireneusz Kościelniak – trener UEFA PRO nr licencji 1227 (2024r.), prezes, założyciel
Tomasz Wuwer – trener UEFA A, Trener Koordynator

Czy nie podchodzicie do tematu za ambitnie? 

Nie boimy się stawiać poprzeczki wysoko, gdyż wiemy, że nasz plan, systematyczna rzetelna praca, prowadzi do założonych spektakularnych wyników.

Na co kładziecie główny nacisk w procesie szkolenia?

Rozwijamy wszechstronność i inteligencję piłkarską m.in.: przez konfrontację zawodników z różnymi scenariuszami meczowymi, kiedy to muszą wygenerować szybkie decyzje oraz zrealizować je w formie zadań motorycznych. Odpowiednio dobrane pytania ukierunkowujące pozwalają piłkarzom znajdować optymalne rozwiązania, ich alternatywy, kształtować intuicję i kreatywność piłkarską.

To daje realne efekty?

Materiał końcowy z Naszej Akademii lokuje się na tak wysokim poziomie, iż zawodnik kończący edukację piłkarską w Lukam2010, może z miejsca wejść do zespołu walczącego o mistrzostwo kraju w rozgrywkach młodzieżowych. Może tam funkcjonować jako podstawowy zawodnik, kapitan, a nawet młodzieżowy reprezentant Polski.

Nie ma akademii z samymi sukcesami. Jak to wygląda u Was?

Jak w każdym projekcie zdarzają się świetne i trudniejsze momenty. Drużynowo w tym roku nasze zespoły opuściły szeregi II – ligowców, niemniej wierzymy w to, że wkrótce odrobią straty i poprawią wyniki. Wprawdzie nie osiągają awansu do I Ligi, lecz historia Lukam2010 pokazuje, że nasi piłkarze mogą zostać mistrzami i wicemistrzami Polski oraz grać w reprezentacji kraju – przykładem mogą być np. znakomici: Igor Mencnarowski i Jakub Laskowski.

Mówi się, że kluby ekstraklasy "kradną" dobrych zawodników, gdy nie są jeszcze na to gotowi, mieliście takie sytuacje? 

Prezentujemy przyjazne nastawienie do konstruktywnej współpracy z dużymi klubami, nie rywalizujemy z nimi. Wynik drużynowy nie stanowi głównego celu naszej pracy. Kładziemy zatem akcent na indywidualizację zajęć treningowych, by efektem końcowym był profesjonalny, wszechstronny młody piłkarz, który jako jednostka będzie stanowił jeden z najmocniejszych punktów drużyny. W naszej perspektywie indywidualizacja szkolenia gwarantuje umowy o współpracy z najbardziej utytułowanymi klubami, co umożliwia najlepszym zawodnikom kontynuację piłkarskiej kariery.

Dobrym sportowcem nie zostaje się w 3 miesiące. Jaki jest Wasz plan na młodych piłkarzy i ile szacunkowo trwa cały proces? 

Cykl szkolenia w Lukam 2010 wynosi ok 8 lat. Formujemy małe grupy zróżnicowane wiekowo, w których dzieci mają możliwość rozwoju indywidualnego i drużynowego. Za bardzo istotne determinanty sukcesu uważamy: metody nauczania oraz planowania sesji treningowych, uświadamianie zawodników, poszukiwanie rozwiązań ułatwiających podejmowanie decyzji, indywidualizacja zajęć (indywidualny/grupowy/pozycyjny/formacyjny), specjalizacja gry na konkretnej pozycji, trening poszerzania pola percepcji, trening techniczny – optymalizacja procesu, trening taktyczny – mikro taktyka, trening multimedialny – analizy z monitoringu treningów pod kątem indywidualnym i grupowym.

Wszyscy mają ten sam plan szkolenia? Czy dla diamentów piłkarskich macie coś specjalnego?

Dla wyróżniających się zawodników został skonstruowany unikatowy autorski program IK TOP TALENT – specjalny plan treningowy, zgodny z najnowszymi standardami i trendami, o wysokim wskaźniku skuteczności, progresywności, rozwoju rozumienia gry i kreatywności w podejmowaniu optymalnych wyborów w sytuacji meczowej. Każda jednostka praktyczna jest dokładnie monitorowana i rejestrowana. Pełna analiza video, raport i podsumowanie jednostek szkoleniowych są prezentowane na koniec każdego miesiąca.

Cele i założenia IK TOP TALENT to m. in.:
przedstawienie i ustalenie z graczem planów i celów szkolenia, ustalenie i analiza potencjału i deficytów, przygotowanie i analiza sytuacji meczowych, zastosowanie środków treningowych w treningu indywidualno - pozycyjnym, ocena efektów treningu indywidualno - pozycyjnego, systematyczność szkolenia, efektywność zajęć w małych grupach, konsekwentna realizacja treningu pozycyjnego.

Czym jeszcze się wyróżniacie?

Dajemy naszym wychowankom kontakt ze sportem przez cały rok organizując letnie oraz zimowe obozy sportowe, głównie krajowe, ale zdażają się i zagraniczne. Prawdopodobieństwo przebicia się do topowego klubu po naszym szkoleniu jest bardzo wysokie, co dokumentują nasze liczne transfery. Rozpoczynając swoje zadanie wprowadzania w regionie profesjonalnego szkolenia dzieci założyliśmy, że po 10-12 latach ci zawodnicy będą reprezentować największe polskie kluby. Dzięki Lukam2010 aktualnie dynamicznie się to dokonuje stając się niezaprzeczalnym faktem.

Konkrety. Możemy wymienić kluby i nazwiska?

Tylko w tym okienku transferowym podpisaliśmy aż 9 umów transferowych. Każdorazowo na koniec sezonu na oficjalny adres klubowy trafiają zaproszenia z całej Polski: m. in. Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Wisła Kraków, Arka Gdynia, Cracovia, Wisła Płock, Raków Częstochowa, MFK Karvina.

OTO LISTA NASZYCH SUKCESÓW - transfery zawodników Lukam2010:
I - POGOŃ SZCZECIN:
1. Mencnarowski Igor 2004 (CLJ U-18 Mistrz Polski / CLJ U-17 Król Strzelców)
2. Laskowski Jakub 2004 (CLJ U-18 w sezonie 2018/19 vice Mistrz Polski)
3. Drelicharz Karol 2006
II – GÓRNIK ZABRZE:
1. Grabowski Mateusz 2006
III – RUCH CHORZÓW:
do 2020 roku
1. Matula Bartek 2003 Makroregion U-19
2. Gabryś Szymon 2004 Makroregion U-19
3. Pytlarz Krystian 2004 Makroregion U-19
4. Przydacz Krzysztof 2005 I Liga Wojewódzka U-17
2020 -2022 roku
1. Dyduch Kacper 2008
2. Grzegorzyca Mateusz 2008
3. Kędziera Filip 2008
1. Sajan Kacper 2007
2. Klaisek Joachim 2007
3. Sabiniok Rafał 2007
4. Franek Klaudiusz 2007
5. Krzempek Maciej 2007
IV – RAKÓW CZĘSTOCHOWA :
1. Pietruszka Dawid 2007

Wygląda imponująco. Czy doda trener na koniec coś jeszcze? 

W optyce percepcji naszej akademii dyscyplina i umiejętność radzenia sobie w większej grupie może stanowić o sukcesie w każdej sferze życia młodego człowieka. Dlatego towarzyszy nam przekonanie, że nasze szkolenie i codzienny coaching ułatwią dziecku przejście w dorosłe życie obfitujące w wyzwania, oczekiwania, niełatwe testy. Mistrzostwo rozwija się i kształtuje na wielu poziomach, nie tylko na boisku. Promujemy wśród zawodników aktywną i progresywną postawę zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu. Aktywność ruchowa i sprawność fizyczna od najmłodszych lat jest naszym zdaniem kluczowa, nieodzowna w prawidłowym rozwoju, a młodzi sportowcy mogą zwiększać swoją kreatywność, nauczyć się prawidłowo odżywiać, funkcjonować w zespole, z powodzeniem i polotem wykonywać zadania na boisku oraz sukcesywnie osiągać coraz lepsze wyniki. Tylko świadomi rodzice decydują się na wychowanie dziecka poprzez sport – a według nas wybór odpowiedniego klubu jest bardzo istotny jeśli chodzi o ukierunkowanie potencjału młodego człowieka. Konstruktywne wykorzystanie czasu, nauka początkowo przez zabawę procentuje rozwojem pasji i zaangażowania w pracę nad doskonaleniem umiejętności. Nabycie kompetencji przez systematyczną pracę i konsekwencję może zagwarantować późniejsze sukcesy również w innych sferach, nie tylko na poziomie sportowym. Zatem rozważenie optymalnego wyboru dla dziecka na wczesnym etapie może mieć wielką rangę dla całokształtu jego rozwoju. Z prawdziwą dumą mającą solidne oparcie w faktach możemy dziś zaakcentować: Lukam2010 jest prawdziwą kuźnią talentów. Udowadniamy ponad wszelką wątpliwość, że warto myśleć perspektywicznie, rzetelnie pracować, doskonalić się, by w późniejszym okresie cieszyć się imponującymi osiągnięciami. Czekamy na kolejnych małych pasjonatów piłki nożnej, którzy dołączając do nas rozpoczną swoją przygodę, drogę do realizacji marzeń i późniejszych sukcesów. Na drodze rozwoju w naszej Akademii ukierunkujemy ich świeży potencjał, by mogli stać się bezkonkurencyjni, jak ich 17 kolegów, którzy torują im szlak do sukcesu w najbardziej utytułowanych polskich zespołach.

W imieniu teamu Prawdy Futbolu życzę powodzenia i sukcesów. 


BARTOSZ LISOWSKI