Subskrybuj
Ligi Zagraniczne

Ogromne straty klubów Premier League

2020-09-23

Brytyjskie media opublikowały kwoty przychodów klubów Premier League za sezon 2018/19. Stało się to bardzo istotne po opublikowaniu przez rząd Borisa Johnsona informacji o odwołaniu planowanego na 1 Października powrotu kibiców na trybuny. 

1 października miał być dniem, na który czekali wszyscy kibice piłki nożnej w UK. Od tego dnia sympatycy futbolu mieli wrócić na trybuny swoich ukochanych drużyn. Niestety przyszłość okazała się brutalna. Rząd w ramach walki z pandemią odwołał wcześniejsze zapewnienia i odwołał mecze z udziałem publiczności na czas nieokreślony, mówi się nawet o 6 miesiącach z pustymi trybunami. 

Ta sytuacja to ogromny cios dla klubów, dla których przychody z dnia meczowego są podstawowym zyskiem potrzebnym do dalszego funkcjonowania. Im większy klub tym większe dochody, a w obecnej sytuacji większe straty.

W poniższej tabeli możemy porównać dochody z dni meczowych poszczególnych drużyn:


źródło - The Sun

Na podstawie powyższych wyliczeń możemy zobaczyć, że liczby są na polskie realia kosmiczne. Lider przychodów z dnia meczowego, Manchester United, zyskał w poprzednim sezonie ok 550 milionów złotych, a to blisko 20 milionów złotych za mecz! Niestety zyski z tamtego sezonu, można zacząć liczyć jako straty rozpoczętego. W każdej rozegranej bez kibiców kolejce, kluby Premier League tracą razem około 100 milionów złotych. Do tego ogromne straty lokalnych firm takich jak hotele, puby, restauracje itp. Nie da się ukryć, że morale w środowisku są na niskim poziomie, a zmienić może to tylko powrót do normalności. 

Wszyscy zadają sobie pytanie czy kluby będą w stanie dalej normalnie funkcjonować, oraz kto najlepiej poradzi sobie z kryzysem? Odpowiedzi poznamy w najbliższym czasie. 

BARTOSZ LISOWSKI