Subskrybuj
Sport

Oświadczenie pod hasłem „Prawda Futbolu” 2020

2020-02-13

W związku z licznymi spekulacjami i nieścisłościami, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, chciałbym wyjaśnić moją sytuację, jeśli chodzi o Polsat Sport i kanały YouTube - „Prawda Futbolu”, „Prawda Siatki” i „Prawda Moto”.

Z dniem 31 stycznia 2020 moja umowa z Polsatem uległa rozwiązaniu za porozumieniem stron. 

Trwała 19,5 roku, co było nadzwyczajnym czasem zawodowym i przyjacielskim. 

Obecnie rozmawiam z Polsatem o możliwości mojej współpracy jako dziennikarz niezależny.

Prawie 20 lat w jednej redakcji Polsatu Sport, którą współtworzyłem merytorycznie i personalnie – przez 6 lat również jako wiceszef Polsatsport.pl (2013-2018) - to niezwykły kapitał.

Chciałbym podziękować za niezwykłą szansę - w szczególności właścicielowi grupy Polsat, Zygmuntowi Solorzowi, Świętej Pamięci Piotrowi Nurowskiemu, który był patronem sportu w Polsacie, a także Marianowi Kmicie, od którego otrzymałem propozycję zatrudnienia w 2000 roku. 

Jak dziś pamiętam pierwszą transmisję dla Polsatu Sport – z Mateuszem Borkiem - z „dziupli” w Wiązownej w sierpniu 2000 roku. Od serca dziękuję wszystkim członkom zespołu redakcyjnego, z którymi przyszło mi pracować! 

Były wielkie wyzwania – jak Liga Mistrzów, czy Mundiale i Euro. Nigdy nie zapomnę zaangażowania przy Mundialu 2002 i 2006, EURO 2008 i 2016. Miałem przyjemność komentować setki, ba - tysiące meczów, między innymi finał Champions League 2005, z Jerzym Dudkiem w roli głównej. 

Myślę, że przez lata z Matim tworzyliśmy zgrany duet komentatorów. Dbaliśmy również o merytorykę i publicystykę w „Cafe Futbol” (format trwający już 12 lat!), czy w studiach. 

Wiosną 2018 założyłem kanał „Prawda Futbolu” na YouTube, którego treści trafiały do Polsatu Sport, Polsatsport.pl, a nawet na główną antenę Polsatu.

W dalszej kolejności współtworzyłem kanały „Prawda Siatki” (największy i najlepszy merytorycznie kanał o siatkówce na YT – 38,9 tysiąca subskrypcji) i „Prawda Moto” (5,47 tysiąca subskrypcji), w których – wspólnie z Marcinem Talikiem - jestem większościowym udziałowcem. 

W związku ze zmianą zasad w Polsacie, jeśli chodzi o kanały YouTube, rozmawiam z Telewizją Polsat na temat dalszych zasad funkcjonowania „Prawdy Siatki” i „Prawdy Moto”, aby moi przyjaciele Marcin Lepa, Jerzy Mielewski i Krystian Sobierajski mogli je rozwijać pod szyldem Polsatu Sport. 

Jeśli chodzi o „Prawdę Futbolu” na YouTube, to projekt mojego życia – stąd skoncentruję się na rozwijaniu kanału merytorycznie. Dotychczas pozyskaliśmy 93,7 tysiąca subskrypcji, notując ponad 19 milionów wyświetleń (łącznie grupa wiekowa 18-44 – 88,9 procenta). Akceptacja materiałów na kanale sięga 95 procent. 

Tylko w 2019 roku na „Prawdzie Futbolu” gościli Zbigniew Boniek, Robert Lewandowski, Antoni Piechniczek, Jacek Gmoch, Stanisław Czerczesow, Jerzy Brzęczek, Czesław Michniewicz, a także inni czołowi piłkarze, trenerzy, działacze i menedżerowie. Zasadą działania kanału są rozmowy z ludźmi – wywiady, dyskusje, dialogi. Ukazuje się również coraz więcej reportaży i filmów. Nie brakuje komentarzy bieżących wydarzeń. Od początku istnienia kanału kładziemy nacisk na cykl „Prawda Szkolenia”, wierząc iż futbol w Polsce zmienia się od podstaw, a zaangażowanych, ciekawych ludzi nie brakuje i chcemy im oddawać głos.

Jestem dumny, że wykształciła się społeczność „Prawdy Futbolu”, która żyje merytoryczną dyskusją o piłce, o jej mechanizmach, tajnikach i kulisach.

W 2020 roku chcę zrealizować #TourPrawdyFutbolu – z książką biograficzną o Zbigniewie Bońku w cyklu „Mundial życia”, a także #DerbyJuTuba, spotkanie piłkarskie z udziałem przyjaciół kanału. Pomysłów na pewno nie zabraknie nawet po pięćdziesiątce!

Pozdrawiam z pasją!

Roman Kołtoń