Subskrybuj
Ekstraklasa

Paulina Baranowska - sędzia, która wkracza do Ekstraklasy!

2019-11-08

Paulina Baranowska będzie 4. sędzią w historii, która została wyznaczona na mecze ekstraklasy! W niedzielę zadebiutuje ona jako sędzia asystentka w meczu Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin.

Paulina Baranowska to 31-letnia sędzia, której doświadczenie w tym fachu liczy już 13 lat. Na co dzień mieszka ona w małej wsi Kijewo Królewskie, położonej nieopodal Chełmna w województwie Kujawsko-Pomorskim. Jest absolwentką gdańskiego AWF-u. Co ciekawe jej mąż znajduje się po 'drugiej strony barykady', gdyż jest on trenerem piłkarskim.

Baranowska przygodę z gwizdkiem rozpoczęła w wieku 18 lat. Po dwóch latach została nominowana na egzaminy szczebla centralnego i to własnie od tego czasu regularnie otrzymuje nominację na najwyższym poziomie rozgrywkowym piłki kobiecej w Polsce. Dodatkowo od kilku lat wyznaczana jest na mecze I oraz II ligi mężczyzn. Sędziuje tam u boku Sylwestra Rasmusa z Kończewic (k. Torunia). Można rzec,  że wspólnie wywalczyli awans z II do I ligi tworząc jeden team.

W grudniu 2018 roku Paulina Baranowska została sędzią międzynarodową FIFA. To bez wątpienia najważniejsze wyróżnienie w karierze każdego sędziego, a co za tym idzie marzenie. To własnie sędziowie z tego grona mogą być nominowani do prowadzenia najważniejszych międzynarodowych spotkań na całym globie.

W swojej karierze zaliczyła już także mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata Kobiet, a także wiele spotkań Ligi Mistrzyń. 

Paulina Baranowska zadebiutuje w ekstraklasie w najbliższą niedzielę o godzinie 17:30 w meczu Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin. Sędzią tego spotkania będzie Jarosław Przybył. Drugim asystentem będzie Marcin Boniek, a arbitrem technicznym Marcin Kochanek. W wozie VAR zasiądą dwaj Tomasze: Kwiatkowski i Listkiewicz. 

 


Fot.: Dariusz Stoński 

Sędzie w polskiej ekstraklasie

Do tej pory w najwyższej lidze mężczyzn w naszym kraju debiutowały tylko 3 kobiety. Były to: Katarzyna Wierzbowska, Kinga Sieniuk-Mikulska i Monika Mularczyk. Zarówno Katarzyna Wierzbowska (wówczas jeszcze Nadolska), jak i Kinga Seniuk-Mikulksa pełniły rolę sędzi asystentek. Ostatnią sędzią w polskiej ekstraklasie była Monika Mularczyk, która debiut jako arbiter techniczna zaliczyła 20 maja 2015 roku w meczu Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok.

Inną znaną polską sędzią asystentką jest Katarzyna Wójs, która również regularnie wyznaczana jest na mecze I ligi. Kto wie, może za parę kolejek również zadebiutuje w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

Niestety tak kolorowo nie jest w przypadku sędzi głównych. Aktualnie najwyższy poziom męskiej ligi, w której sędziuje kobieta to III liga. W grupie drugiej tych rozgrywek swoje mecze prowadzi Ewa Augustyn. Niegdyś szansę na sędziowanie wyżej miała Monika Mularczyk, która na swoim koncie ma sporo spotkań w II lidze mężczyzn. 

Serdeczne gratulacje dla Pani Pauliny! Cały team Prawdy Futbolu życzy samych trafnych decyzji i dalszych sukcesów!

Łukasz Rogowski