Subskrybuj
Reprezentacja

Piątkowski w składzie na EURO?!?

2021-05-08

Taki skład – na 50 dni przed turniejem - wytypowałem dla „Kickera”, jeśli chodzi o Polskę na EURO: Szczęsny (Fabiański) – Piątkowski, Glik, Bednarek – Bereszyński, Klich, Krychowiak, Jóźwiak (Moder) – Zieliński, Milik (Piątek) – Lewandowski. Jak typowałem przed finałami EURO 2008, 2012 i 2016? Zapraszam do lektury!

Już „grzeje” mnie występ Polski w finałach EURO. Zawsze tak mam, gdy zbliża się wielki turniej. Tym bardziej, że podniesieniu poziomu emocji pomagają koledzy, którzy już dyskutują, kogo powoła Paulo Sousa, kogo wystawi w „jedenastce”, kto ma szansę stać się „czarnym koniem” turnieju, a co do kogo jest niepewność... Ba, odzywa się zaprzyjaźniona redakcja z Niemiec - „Kickera”. Szef działu zagranicznego, Manfred Muenchrath prosi o wielki tekst o Polsce do „Sonderheft EURO”. Wyciągnąłem „Wydania specjalne” „Kickera” przed EURO 2008, EURO 2012 i EURO 2016. I tak sobie popatrzyłem, co człowiek pisał. O zespole, taktyce, sile, słabości, trenerach. I rzecz jasna „Wunschelf” - „Jedenastka”. Taka optymalna, możliwie najbardziej zbliżona do tej, która miała grać w turnieju. Problem z tą jedenastką jest taki, że wystawia się ją z 50 dni przed początkiem rywalizacji. Teraz termin oddania materiałów do „Kickera” był wyznaczony na 27 kwietnia. I nie ma przebacz.

Kogo wystawiłem? Proszę bardzo, w systemie taktycznym 1-3-4-2-1: Szczęsny (Fabiański) – Piątkowski, Glik, Bednarek – Bereszyński, Klich, Krychowiak, Jóźwiak (Moder) – Zieliński, Milik (Piątek) – Lewandowski. Można było też ustawić to jako 1-3-5-2. Powiedzmy w takim składzie personalnym: Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek – Jóźwiak, Klich, Zieliński, Krychowiak, Reca – Lewandowski, Piątek (Milik). Jednak coś mi mówi, że ten Piątkowski będzie grał. Zbigniew Boniek w „Prawdzie Futbolu” na YT przyznał: „Piątkowskiego od początku zaakceptowali starsi piłkarze, widząc jakie ma walory”. Piątkowski miał grać na Wembley, ale Covid19 stanął na przeszkodzie. Z kolei Bereszyński i Jóźwiak to wielcy wygrani marcowych meczów. Trudno wyobrazić sobie „jedenastkę” Biało-Czerwonych bez nich... Ok, daję ustawienie 1-3-4-2-1, ale w tekście dla „Kickera” piszę: „Na pewno będzie dwóch napastników na murawie. Nie będzie osamotnionego Roberta Lewandowskiego. Paulo Sousa jest przekonany, że naszym największym atutem są właśnie atakujący – światowej klasy Lewy, ale i wartościowi Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik”.

Oto jaki skład przewidywałem na EURO 2008 w „Kickerze”: Boruc – Wasilewski, Bąk, Żewłakow Bronowicki – Błaszczykowski, M. Lewandowski, Dudka, Krzynówek – Żurawski, Smolarek. Ostatecznie Leo Beenhakker po ostatnim zgrupowaniu kadry skreślił Bronowickiego, a Błaszyczkowski wypadł z kadry tuż przed turniejem z powodu kontuzji. Wyściowa „jedenastka” na pierwszy mecz z Niemcami wyglądała następująco: Boruc – Wasilewski, Bąk, Żewłakow, GOLAŃSKI – ŁOBODZIŃSKI, M. Lewandowski, Dudka, Krzynówek – Żurawski, Smolarek.

Skład przed EURO 2012, wytypowany na 50 dni przed turniejem dla niemieckiego magazynu: Szczęsny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Wawrzyniak – Polański, Murawski – Błaszczykowski, Obraniak, Rybus – Lewandowski. Biało-Czerwoni, którzy wysłuchali hymnu na murawie Narodowego przed meczem z Grecją, na otwarcie turnieju: Szczęsny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, BOENISCH – Murawski, Polański – Błaszczykowski, Obraniak, Rybus – Lewandowski. Nie sądziłem, że Franz aż tak uprze się na Boenischa, który w klubie praktycznie nie grał przez sezon...

11 w „Sonderheft” „Kickera” przed ME 2016: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Rybus – Błaszczykowski, Krychowiak, Jodłowiec, Grosicki – Milik, Lewandowski. Adam Nawałka następujący skład posłał na boisko w Nicei przeciwko Irlandii Północnej: SZCZĘSNY – Piszczek, Glik, Pazdan, JĘDRZEJCZYK – Błaszczykowski, Krychowiak, MĄCZYŃSKI, KAPUSTKA – Milik, Lewandowski. Aż cztery różnice z typem sprzed kilkudziesięciu dni! Faktem jest, że Grosicki doznał kontuzji kostki w ostatnim meczu towarzyskim, stąd pierwszy skład dla młodziutkiego wówczas Kapustki. Ostatecznie „Grosik” w Nicei wszedł w końcówce. Lewa obrona dla Jędrzejczyka, to też była niespodzianka – w eliminacjach zagrał na tej pozycji tylko raz, a na co dzień rywalizowali Rybus i Wawrzyniak. Co do Mączyńskiego to w walce o France'2016 grał często, ale Jodłowiec też – choćby w pamiętnym starciu z Niemcami na Narodowym. Co do Szczęsnego, to życie przyniosło dogrywkę do wyboru selekcjonera. W pierwszym spotkaniu „Szczena” doznał kontuzji i „Fabian” zagrał cztery mecze turnieju...

Już żyję składem na EURO 2020 w 2021. Chce się żyć! Zbliżają się emocje turnieju, który mnie całkowicie pochłonie!

Roman Kołtoń