Subskrybuj
Ekstraklasa

PKO Ekstraklasa. Sędziowie pod lupą!

2022-02-04

Przed nami wiosenna runda PKO BP Ekstraklasy, która przyniesie kluczowe rozstrzygnięcia. Do rozegrania pozostało 14 pełnych kolejek, po których poznamy mistrza Polski, drużyny które zagrają w europejskich pucharach, a także spadkowiczów.

W rundzie jesiennej PKO Ekstraklasy rozegranych zostało 19 kolejek. Niestety nie udało dograć się zaległego spotkania Legii Warszawa z Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Zaległy mecz 5. kolejki outsiderów ligi odbędzie się 15 lub 16 marca o godzinie 18:45. W związku z tym w minionej rundzie rozegrano 170 spotkań.

Runda wiosenna zapowiada się bardzo ciekawie. Trudno w tym momencie przewidzieć, jak będzie wyglądać tabela na koniec rozgrywek. Ciekawie zapowiada się także pod kątem sędziowskim. Arbitrzy otrzymali jasne wytyczne, aby częściej karać zawodników i ławki rezerwowe za niesportowe zachowania, czyli krzyki, mobbing, czy krytykę orzeczeń. Dodatkowo zmienił się nieco aspekt oceny stempli i fauli w polu karnym. Spodziewać się można z pewnością więcej żółtych kartek i być może rzutów karnych. 

Sędziowskie statystyki rundy jesiennej

We wszystkich 170 spotkaniach rundy jesiennej PKO BP Ekstraklasy padło 469 bramek, co daje średnią 2,76 na mecz. Sędziowie podyktowali 63 rzuty karne, z których bezpośrednio wykorzystanych zostało 48. Co ciekawe najwięcej „jedenastek” podyktował Tomasz Musiał, który w swoich 13 spotkaniach aż 8 razy wskazywał na wapno. Na drugim miejscu plasuje się Szymon Marciniak z 7 „jedenastkami” na koncie.

Na boiskach PKO Ekstraklasy widzieliśmy 21 sędziów głównych, z których dwóch skończyło karierę. Najwięcej spotkań, bo aż 14 poprowadził Bartosz Frankowski, a tuż za nim z jednym meczem na koncie mniej plasują się Jarosław Przybył, Damian Sylwestrzak, Tomasz Musiał i Paweł Raczkowski. W 12 potyczkach PKO Ekstraklasy widzieliśmy Szymona Marciniaka i Tomasza Kwiatkowskiego, a w 11 Piotra Lasyka. Damian Kos i Krzysztof Jakubik poprowadzili po 9 spotkań. 

Pozostałymi sędziami, którzy prowadzili spotkania PKO Ekstraklasy w rundzie jesiennej byli Sebastian Krasny i Zbigniew Dobrynin (po 8), Tomasz Wajda (7), Łukasz Kuźma (6), Sebastian Jarzębak, Paweł Malec i Daniel Stefański (po 5) oraz Łukasz Szczech (3) i Wojciech Myć (2). Swoje pożegnalne mecze z racji zakończenia kariery sędziego poprowadzili Paweł Gil i Mariusz Złotek.

Najwięcej żółtych kartek pokazał Jarosław Przybył – 63 w 13 meczach, co zarazem daje trzeci najwyższy stosunek napomnień na mecz – 4,85. Na drugim miejscu plasuje się Bartosz Frankowski, który 62 razy sięgał po żółty kartonik. Kolejne miejsca zajmują Szymon Marciniak i Damian Sylwestrzak (po 57), Tomasz Musiał (54), Paweł Raczkowski (50), Tomasz Kwiatkowski (49) i Piotr Lasyk (42).

Najwyższy stosunek żółtych kartek do prowadzonych meczów uzyskał Paweł Malec, który w 5 spotkaniach pokazał 32 żółte kartki (6,4 żk/mecz). Na drugim miejscu plasuje się Zbigniew Dobrynin ze średnią 5,13 na mecz.

Tekst opracowany na podstawie statystyk ze stron ekstrastats.pl i transfermarkt.pl.

Łukasz Rogowski