Subskrybuj
Ekstraklasa

Podsumowanie sezonu zasadniczego PKO BP Ekstraklasy, Jedenastki "Prawdy Futbolu"!

2020-06-14

240 spotkań za nami. Znamy już rozkład meczów w grupach: mistrzowskiej i spadkowej. Zanim jednak rozpoczniemy zmagania mające wyłonić pucharowiczów i spadkowiczów warto podsumować sezon zasadniczy PKO BP Ekstraklasy. Wielkie podsumowanie statystyczne "Prawdy Futbolu", a także typy dotyczące najlepszej jedenastki 30. kolejek w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce!

 Roman Kołtoń, Filip Modrzejewski, Filip Macuda, Bogdan Cisak i Bartosz Lisowski wytypowali swoje jedenastki sezonu zasadniczego w PKO BP Ekstraklasie:

 

NOMINOWANI DO JEDENASTEK "PRAWDY FUTBOLU"

Bramkarze:

  • Dusan Kuciak (2 nominacje) - Lechia Gdańsk, 1985, Słowacja, 24/-35, 3 czyste konta

Defensywa Lechii Gdańsk w bieżącym sezonie nie należy do najsolidniejszych w PKO BP Ekstraklasie. Gdyby nie dobra postawa słowackiego bramkarza gdańszczanie mogliby jedynie pomarzyć o występach w grupie mistrzowskiej. Doświadczony golkiper ratował swoją drużyną nawet po tak trudnych strzałach jak ten Petteriego Forssela. 

Niesamowity Dusan Kuciak

  • Pavels Steinbors - Arka Gdynia, 1985, Łotwa, 30/-47, 6 czystych kont

Doświadczeni bramkarza to zdecydowanie populary towar w Trójmieście. Pavels Steinbors rozegrał wszystkie 30 spotkań rundy zasadniczej od pierwszej do ostatniej minuty i nie narzekał na brak pracy. Łotysz obok Marko Vejinovicia to zdecydowanie najważniejsza postać Arki. Mimo aż 47 puszczonych goli bronił na wysokim ponad 70% skuteczności. 

Pavels Steinbors w akcji

  • Radosław Majecki - Legia Warszawa, 1999, Polska, 30/-28, 10 czystych kont

Zawodnik, który ma już podpisany kontrakt z AS Monaco udowodnił, że Legii nie będzie łatwo znaleźć dla niego godnego zastępcy. Niespełna 21-letni bramkarz nie opuścił ani jednej ligowej minuty i za wyjątkiem ostatniej kolejki w Zabrzu, ustrzegł się błędów. Znakomite warunki fizyczne, pewność siebie - nic dziwnego, że Monaco chciałoby by Majecki z końcem czerwca opuścił Warszawę i przepracował z piłkarzami z Księstwa okres przygotowawczy przed nowym sezonem.

  • Matus Putnocky - Śląsk Wrocław, 1984, Słowacja, 30/-33, 6 czystych kont

Pierwszy tak pewny bramkarz we Wrocławiu od czasów Mariana Kelemena. Przychodził po nierównym okresie gry w Lechu Poznań, we Wrocławiu niezastąpiony. Trudno zliczyć spotkania, które wybronił Śląskowi. Bez interwencji takich jak ta ze Warszawy, Wrocławianie z pewnością nie zajmowaliby po rundzie zasadniczej trzeciego miejsca. 

Wysokie loty Matusa Putnocky'ego

Obrońcy:

  • Alan Czerwiński (3 nominacje) - Zagłębie Lubin, 1993, Polska, 28/1/8

Urodzony w Olkuszu prawy defensor po sezonie przeniesie się do Lecha Poznań. Bieżące rozgrywki są dla niego najlepsze w karierze. Na początku ustawiany na skrzydle przez Bena van Daela, przez Martina Sevelę desygnowany do gry na nominalnej pozycji prawego obrońcy. Osiem asyst to bilans znakomity, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że za kreację gry w Lubinie odpowiada głównie Filip Starzyński.

  • Marko Vesović (2 nominacje) -  Legia Warszawa, 1991, Czarnogóra, 21/1/6

Niezły w 2019, wybitny w 2020 roku. Motor napędowy niemal każdej ofensywnej akcji Legii. Szybki niczym TGV, silny jak pociąg towarowy - nielubiany przez rywali. Ofensywnie usposobiony obrońca w końcu gra na miarę oczekiwań. Żołnierz Vukovicia.

  • Artur Jędrzejczyk (3 nominacje) - Legia Warszawa, 1987, Polska, 25/0/1

Twardo grający szef warszawskiego bloku defensywy. 40-krotny reprezentant Polski zarówno w parze z Lewczukiem, jak i w duecie z Wieteską znakomicie zarządza obroną wicemistrzów Polski. 

  • Jakub Czerwiński - Piast Gliwice, 1991, Polska, 12/1/0

Kontuzje go nie oszczędzały. Stracił praktycznie całą jesień z powodu problemów z rzepką. Kiedy wrócił do gry po piętnastu kolejkach przerwy zdobył gola w wygranym meczu z Zagłębiem Lubin. Ostoja i generał bandy Waldemara Fornalika. Nieważne z kim tworzy duet stoperów. Zawsze pewny, agresywny i gotowy do zażegnania niebezpieczeństwa pod bramką Placha. Lider.

  • Israel Puerto - Śląsk Wrocław, 1993, Hiszpania, 25/0/1

Po kontuzji Wojciecha Golli musiał wejść w buty lidera wrocławskiej defensywy i póki co pokazuje, że można na niego liczyć. Bardzo agresywny, grający na sporym ryzyku stoper, który nie boi się odstawić nogi. Kilkukrotnie ratował Śląsk od utraty gola wybiciami sprzed linii bramkowej. Od niego trener Lavicka zaczyna ustalanie bloku defensywnego. Niewykluczone, że po sezonie dostanie oferty z zagranicznych klubów.

We właściwym miejscu, we właściwym czasie

  • David Jablonsky - Cracovia, 1991, Czechy, 23/1/1

Na miejsce w gronie nominowanych zapracował zwłaszcza znakomitą jesienią. Wiosną, jak i cała Cracovia spuścił z tonu, ale nadal kluczowa postać w ekipie półfinalisty Pucharu Polski. Jeśli Michałowi Probierzowi zarzuca się zbytnie stawianie na zagranicznych piłkarzy, to owe pretensje nie dotyczą czeskiego stopera.

  • Hebert - Wisła Kraków, 1991, Brazylia, 7/1/0

Po dwóch latach wrócił do Ekstraklasy i wprowadził sporo spokoju w szeregi defensywne Wisły. Kiedy gra, nie zawodzi. Solidny członek zespołu Artura Skowronka.

  • Przemysław Wiśniewski - Górnik Zabrze, 1998, Polska, 29/1/0

Jasna postać dość bezbarwnej ekipy z Zabrze. 22-latek, który nie zawodzi oczekiwań Marcina Brosza i zawiaduje defensywą Górnika. Nic dziwnego, że wzbudził zainteresowanie zagranicznych klubów. Zabrzanie chcieliby dostać za niego co najmniej 4 miliony euro. Zainteresowani? Slavia i Sparta Praga, a także Hellas Verona.

  • Tomas Petrasek - Raków Częstochowa, 1992, Czechy, 29/6/0

Mierzący blisko dwa metry kapitan Rakowa to centralna postać  beniaminka nie tylko przed własną bramką. Sześć trafień to wynik imponujący, tym bardziej że Petrasek jest stoperem. W marcu został powołany do szerokiej kadry reprezentacji Czech na mecze przygotowujące do EURO 2020.

  • Mateusz Wieteska - Legia Warszawa, 1997, Polska, 23/1/1

Dwukrotnie w tym sezonie jako kapitan - praktycznie zawsze pewny. Po niekiedy elektrycznym Wietesce nie widać praktycznie śladu. Co więcej - 23-latek wzbudził zainteresowanie Middlesbrough i niewykluczone, że latem trafi do Championship.

  • Michał Karbownik (5 nominacji) - Legia Warszawa, 2001, Polska, 23/0/6

Sevilla, Betis, Napoli, Tottenham. To tylko wierzchołek góry lodowej klubów, które są zainteresowane pozyskaniem złotego dziecka polskiego futbolu. Odkrycie sezonu - wciąż wystawiany na lewej obronie, choć menedżer piłkarza Mariusz Piekarski upiera się, że Karbownik to urodzony pomocnik.

Pomocnicy:

  • Dominik Furman - Wisła Płock, 1992, Polska, 30/7/6

Fundamentalna postać płocczan. Bez niego Wisła traci 90% swojej jakości. Skuteczny jako strzelec, ale i dogrywający. Strach pomyśleć, w którym miejscu byłaby teraz Wisła Płock gdyby nie postawa byłego kapitana polskiej młodzieżówki.

  • Domagoj Antolić (3 nominacje) - Legia Warszawa, 1990, Chorwacja, 27/3/5

To już nie jest tylko przecinak. U Vukovicia kluczowa postać pomocy. Do waleczności dołożył atuty ofensywne i gra tak, jak przystało na byłego kapitana Dinama Zagrzeb. 

  • Valeriane Gvilia - Legia Warszawa, 1994, Gruzja, 30/5/6

Jeśli chodzi o liczby nie ustępuje Antoliciowi. To był dobry ruch Legii, który niemal od razu zaczął się stołecznemu klubowi spłacać. Znakomite podanie, przegląd pola, boiskowa inteligencja - to największe atuty 26-letniego pomocnika. 

  • Pedro Tiba - Lech Poznań, 1988, Portugalia, 26/0/6

Bez bramki, ale postać bez której trudno wyobrazić sobie środkową linię Lecha. Reżyser gry, grający głębiej by nadawać ton kolejnym akcjom "Kolejorza". Widać, że do Poznania trafiał za milion euro.

  • Georgii Zhukov - Wisła Kraków, 1994, Kazachstan, 10/0/0

Do Polski trafił zimą i od razu stał się jednym z oczarowań ligi. Piłkarz o żelaznych płucach, potrafiący zagrać piłkę do przodu, a co więcej posiadający zmysł do gry kombinacyjnej.

  •  Jakub Błaszczykowski (3 nominacje) - Wisła Kraków, 1985, Polska 19/6/4

Doświadczony. Legenda. Ostoja. Kapitan. Właściciel. Aby opisać wpływ Jakuba Błaszczykowskiego na Wisłę Kraków nie wystarczą te słowa. "Kuba" mimo upływu lat pokazuje, że na poziomie Ekstraklasy wciąż może sporo zaproponować. Najważniejszy piłkarz Wisły, bez którego utrzymanie się w lidze byłoby niemożliwe.

Takich goli się nie zapomina

  • Jakub Moder - Lech Poznań, 1999, Polska, 20/3/3

Bohater akcji #BiletDlaMuhara, którą zorganizowali na Twitterze kibice Lecha niezadowoleni z gry Chorwata. Do składu wskoczył Moder i zaprezentował się z dobrej strony. Piłkarz mający niesamowity luz, potrafiący wejść w pole karne, dysponujący dobrym strzałem. Materiał na klasową "10".

Premiera jak się patrzy!!!

  • Paweł Wszołek (2 nominacje)- Legia Warszawa, 1992, Polska, 19/6/8

Wszedł do ligi i w końcowej fazie pierwszej części sezonu był jej najlepszym piłkarzem. Po przerwie spowodowanej pandemią nieco słabiej, ale nadal dobrze. Piłkarz znacznie przewyższający umiejętnościami Ekstraklasę. Wszakże grał w Serie A, czy Championship.

  • Luquinhas - Legia Warszawa, 1996, Brazylia, 30/5/8

400 tys. euro to pieniądze, które warto było wydać za przebojowego skrzydłowego. Nieszablonowy drybling, niezła skuteczność i widowiskowość. Dla takich zawodników jak Brazylijczyk kibice przychodzą na stadiony.

  • Filip Starzyński - Zagłębie Lubin, 1991, Polska, 30/6/8

Młodszy już nie będzie. Nie podbije Europy, tak jak na to się niegdyś zapowiadało. To piłkarz mający swoje ograniczenia, ale jak na naszą ligę zawodnik wręcz wybitny. Można mu zarzucić "człapanie", ale jednym doskonałym zagraniem jest w stanie otworzyć drogę do bramki rywali. 

  • Dani Ramirez - ŁKS Łódź/Lech Poznań, 1993, Hiszpania, 29/9/8

O jego klasie niech świadczy fakt, że notował liczby grając w słabiutkim ŁKS-ie. Po transferze do Poznania nie widać zmiany w jego sposobie gry. Nadal fantastyczny. 

Dani Ramirez... artysta wśród asystentów

  • Damjan Bohar - Zagłębie Lubin, 1993, Słowenia, 30/13/4

Trzeci przedstawiciel Zagłębia. Doskonałe liczby, do spółki z Żivcem przez pewien czas najlepszy duet skrzydłowych w lidze. Lepszy jesienią niż wiosną. 

  • Jorge Felix (2 nominacje) - Piast Gliwice, 1991, Hiszpania, 28/14/5

O tym, jak wiele znaczy dla Piasta niech świadczy fakt meczu z Górnikiem Zabrze.  Wówczas mistrzowie Polski bili głową w mur i nie potrafili pokonać Zabrzan, nie mając w składzie Felixa. Znakomite liczby - wpływ Felixa na grę Piasta jest największy w całej lidze. 

  •  Kamil Jóźwiak - Lech Poznań, 1998, Polska, 28/6/3

Czeka na wyjazd. Zdecydowanie najlepszy piłkarz ligi.

Napastnicy:

  • Christian Gytkjaer - Lech Poznań, 1990, Dania, 28/20/2

Duńczyk najpewniej przygodę z Lechem zakończy w koronie króla strzelców. Zresztą rosły Skandynaw nie tylko strzela, ale i  asystuje. 

Hattrick z Koroną Christiana

  • Bartosz Białek - Zagłębie Lubin, 2001, Polska, 14/7/3

Czwarty i ostatni piłkarz nominowany z Zagłębia Lubin. Mordercza skuteczność, ale to dopiero jego początek na tym poziomie. 

 

Trzech najlepszych trenerów sezonu zasadniczego:

Cisak: 

  1. Aleksandar Vuković
  2. Waldemar Fornalik 
  3. Marek Papszun

Macuda:

  1. Aleksandar Vuković
  2. Vitezslav Lavicka
  3. Waldemar Fornalik

Modrzejewski:

  1. Aleksandar Vuković
  2. Waldemar Fornalik
  3. Vitezslav Lavicka

Lisowski:

  1. Waldemar Fornalik
  2. Aleksandar Vuković
  3. Artur Skowronek

Kołtoń:

  1. Aleksandar Vuković
  2. Waldemar Fornalik
  3. Dariusz Żuraw

Trzech najlepszych trenerów według całego teamu:

  1. Aleksandar Vukowić
  2. Waldemar Fornalik
  3. Vitezslav Lavicka

NIECH PRZEMÓWIĄ LICZBY!

"Tak strzelali" - kolejka po kolejce!

  1. kolejka - 14 goli
  2. kolejka - 17 goli
  3. kolejka - 17 goli
  4. kolejka - 13 goli
  5. kolejka - 17 goli
  6. kolejka - 30 goli
  7. kolejka - 24 gole
  8. kolejka - 15 goli
  9. kolejka - 28 goli
  10. kolejka - 21 goli
  11. kolejka - 26 goli
  12. kolejka - 20 goli
  13. kolejka - 24 gole
  14. kolejka - 14 goli
  15. kolejka - 17 goli
  16. kolejka - 25 goli
  17. kolejka - 18 goli
  18. kolejka - 19 goli
  19. kolejka - 20 goli
  20. kolejka - 23 gole
  21. kolejka - 22 gole
  22. kolejka - 11 goli
  23. kolejka - 19 goli
  24. kolejka - 24 gole
  25. kolejka - 23 gole
  26. kolejka - 23 gole
  27. kolejka - 24 gole
  28. kolejka - 27 goli
  29. kolejka - 27 goli
  30. kolejka - 18 goli

Łącznie w 240 meczach PKO BP Ekstraklasy padło 620 bramek. Daje to średnią 2,58 gola na mecz

23 bramki samobójcze - najwięcej (5) - ŁKS Łódź

Kolejka z największą liczbą bramek: w 6. kolejce padło 30 bramek

Kolejka z najmniejszą liczbą bramek: w 22. kolejce padło zaledwie 11 bramek

Największa liczba bramek w meczu:

  • Śląsk Wrocław 4:4 Zagłębie Lubin (9. kolejka)
  • Zagłębie Lubin 4:4 Lechia Gdańsk (26. kolejka)

Najmniejsza liczba bramek meczu:

  • bezbramkowy remis w siedemnastu meczach

Najwyższe zwycięstwo:

  1. Legia Warszawa 7:0 Wisła Kraków
  2. Zagłębie Lubin 5:0 Wisła Płock
  3. Legia Warszawa 5:1 Górnik Zabrze
  4. Legia Warszawa 5:1 Arka Gdynia
  5. osiem meczów zakończonych wynikiem 4:0

Największa liczba rzutów karnych podyktowanych w jednym meczu: 4 w spotkaniu Lechii Gdańsk z Arką Gdynia (27. kolejka)

Najlepsi strzelcy (własne boisko):

  1. Christian Gytkjaer (Lech Poznań) - 10
  2. Jorge Felix (Piast Gliwice) - 10
  3. Igor Angulo (Górnik Zabrze) - 10
  4. Jarosław Niezgoda (Legia Warszawa) - 8
  5. Damjan Bohar (Zagłębie Lubin) - 8

Najlepsi strzelcy (w delegacjach):

  1. Christian Gytkjaer (Lech Poznań) - 10
  2. Jarosław Niezgoda (Legia Warszawa) - 6
  3. Damjan Bohar (Zagłębie Lubin) - 5
  4. Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 5
  5. Rafa Lopes (Cracovia) - 5

Najważniejsi w swoich drużynach (procent bramek w całym dorobku strzeleckim drużyny):

  1. Jorge Felix (Piast Gliwice) - 14/36 (38,9 %)
  2. Christian Gytkjaer (Lech Poznań) - 20/55 (36,3 %)
  3. Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 13/40 (32,5 %)
  4. Igor Angulo (Górnik Zabrze) - 12/39 (30,7 %)
  5. Marko Vejinović (Arka Gdynia) - 8/28  (28,6 %)

Klasyfikacja kanadyjska:

  1. Christian Gytkjaer (Lech Poznań) - 22 (20+2)
  2. Jorge Felix (Piast Gliwice) - 17 (14+3)
  3. Damjan Bohar (Zagłębie Lubin) - 17 (13+4)
  4. Igor Angulo (Górnik Zabrze) - 17 (12+5)
  5. Dani Ramirez (ŁKS/Lech Poznań) - 17 (9+8)

Najwięcej bramek po wejściu na boisko:

  1. Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) - 3
  2. Valeriane Gvilia (Legia Warszawa) - 2
  3. Jakub Moder (Lech Poznań) - 2
  4. Mateusz Cholewiak (Śląsk Wrocław/Legia Warszawa) - 2
  5. Christian Gytkjaer (Lech Poznań) - 2

Najwięcej żółtych kartek:

  1. Filip Mladenović (Lechia Gdańsk) - 12
  2. Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - 11
  3. Lukas Klemenz (Wisła Kraków) - 
  4. Igor Sapała (Raków Częstochowa) - 8
  5. Krzysztof Mączyński (Śląsk Wrocław) - 8

Najwięcej czerwonych kartek: Żarko Udovicić (Lechia Gdańsk) i Igor Sapała (Raków Częstochowa) - po 2

Najwięcej minut rozegranych w tym sezonie: 2700 minut. Wszystkie 30 spotkań od pierwszej do ostatni minuty rozegrali:

  • Radosław Majecki (Legia Warszawa)
  • Frantisek Plach (Piast Gliwice)
  • Matus Putnocky (Śląsk Wrocław)
  • Mickey van der Hart (Lech Poznań)
  • Dante Stipica (Pogoń Szczecin)
  • Martin Chudy (Górnik Zabrze)
  • Alan Uryga (Wisła Płock)
  • Dominik Furman (Wisła Płock)
  • Michał Buchalik (Wisła Kraków)
  • Pavels Steinbors (Arka Gdynia)

 Najmłodsi zawodnicy:

  1. Kacper Urbański (Lechia Gdańsk) w meczu z Rakowem (21.12.2019) - 15 lat 3 miesiące 14 dni
  2. Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin) w meczu z Wisłą Płock (26.08.2019) - 15 lat 10 miesięcy 10 dni
  3. Aleksander Buksa (Wisła Kraków) w meczu ze Śląskiem Wrocław (20.08.2019) - 16 lat 6 miesięcy 5 dni
  4. Aleksander Stawiarz (Jagiellonia) w meczu z Wisłą Kraków (08.02.2020) - 17 lat 3 miesiące 7 dni
  5. Jakub Kamiński (Lech Poznań) w meczu z Jagiellonią (20.09.2019) - 17 lat 3 miesiące 15 dni

Najstarsi zawodnicy:

  1. Arkadiusz Malarz (ŁKS Łódź) w meczu ze Śląskiem Wrocław (14.06.2020) - 39 lat 11 miesięcy 26 dni
  2. Marcin Wasilewski (Wisła Kraków) w meczu z Cracovią (03.03.2020) - 39 lat 8 miesięcy 23 dni
  3. Michal Pesković (Cracovia) w meczu z Wisłą Płock (14.06.2020) - 38 lat 4 miesiące 6 dni
  4. Lubomir Guldan (Zagłebie Lubin) w meczu z Rakowem Częstochowa (14.06.2020) - 37 lat 4 miesiące 15 dni
  5. Paweł Brożek (Wisła Kraków) w meczu z Piastem Gliwice (30.05.2020) - 37 lat 1 miesiąc 9 dni

 Najwięcej czystych kont: 

  1. Frantisek Plach - 13 
  2. Dante Stipica - 13
  3. Mickey van der Hart - 11
  4. Michal Pesković - 10
  5. Radosław Majecki - 10

Najwięcej obcokrajowców:

  1. Słowacja - 21
  2. Hiszpania - 17
  3. Chorwacja - 14
  4. Serbia - 14
  5. Portugalia - 9
  6. Słowenia - 9

Najdłuższa seria zwycięstw: 

  1. Wisła Płock - (6) 
  2. Śląsk Wrocław - (5)
  3. Wisła Kraków - (5)
  4. Legia Warszawa - (4)
  5. Piast Gliwice - (4)
  6. Lechia Gdańsk - (4)

Najdłuższa seria bez porażki:

  1. Śląsk Wrocław - (9)
  2. Lech Poznań - (8)
  3. Wisła Kraków - (8)
  4. Piast Gliwice - (7)
  5. Jagiellonia Białystok (7)

Najdłuższa seria porażek:

  1. Wisła Kraków - (10)
  2. ŁKS Łódź - (8)
  3. Cracovia - (6)
  4. Korona Kielce - (4)
  5. Piast Gliwice, Zagłębie Lubin, Wisła Płock, Arka Gdynia - (po 3)

Najdłuższa seria bez zwycięstwa:

  1. Górnik Zabrze - (11)
  2. Wisła Kraków - (11)
  3. Korona Kielce - (8)
  4. ŁKS Łódź - (8)
  5. Śląsk Wrocław - (7)

Najwyższa frekwencja:

  1. Wisła Kraków 0:1 Cracovia (29.09.2019) - 33.000
  2. Lech Poznań 1:3 Śląsk Wrocław (09.08.2019) - 32.307
  3. Śląsk Wrocław 0:3 Legia Warszawa (08.12.2019) - 31.819
  4. Lech Poznań 1:2 Cracovia (01.09.2019) - 25.768
  5. Legia Warszawa 2:1 Lech Poznań (19.10.2019) - 25.401

Najniższa frekwencja:

  1. Wisła Płock 0:2 Raków Częstochowa (03.03.2020) - 1.714
  2. Raków Częstochowa 2:0 Piast Gliwice (28.02.2020) - 2.011
  3. Wisła Płock 1:1 Zagłębie Lubin (23.02.2020) - 2.127
  4. Zagłębie Lubin 2:0 Górnik Zabrze (29.11.2019) - 2.212
  5. Raków Częstochowa 2:1 Górnik Zabrze (14.12.2019) - 2.275

Najniższa średnia wieku składu wyjściowego: Lech Poznań (23,1) - 25.10.2019 vs. Zagłębie Lubin (1:2)

Najwyższa średnia wieku składu wyjściowego: Wisła Kraków (30,1) - 27.10.2019 vs Legia Warszawa (0:7)

 

Filip Macuda