Subskrybuj
Wywiady

Polacy podbijają Hiszpanię - BK Turismo

2020-08-29

Mówi się, że "Polak potrafi". Świetnym tego przykładem jest firma BK Turismo. Grupa pasjonatów futbolu tworzy właśnie największy i najnowocześniejszy obiekt sportowy w Hiszpanii, brzmi nierealnie? A jednak !

Jak powstała Wasza działalność i kto ją tworzył?

Na samym początku warto wyjaśnić skrót BK Turismo. Litera „B” wzięła się od Barcelony, czyli popularnego miasta na wybrzeżu Costa Brava. Litera „K” oznacza Katalonię, region w Hiszpanii uznawany za wspólnotę autonomiczną kraju. Drugi człon nazwy - „Turismo” jest tłumaczeniem na język hiszpański słowa „turystyka”. Tak więc nazwa od samego początku miała kojarzyć się z regionem, w którym organizowane będą obozy sportowe z nawiązaniem do turystycznej części wybrzeża. Biuro istnieje od maja 2015 roku. Zostało założone z inicjatywy mojej i Jarosława Iwaszkiewicza. Mieszkaliśmy przez dłuższy czas w Hiszpanii w regionie Katalonii. To właśnie tam zaobserwowaliśmy rozwój turystyki sportowej, bazy noclegowej i zaplecza sportowego. Obserwując ogrom turystów napływających z Europy, w tym z Polski, dostrzegliśmy potencjał na organizowanie obozów sportowych. Dodatkowym motorem napędowym była nasza pasja oraz zamiłowanie do sportu i Katalonii. Dlaczego akurat ten region? Przede wszystkim światowa renoma hiszpańskiej piłki nożnej, która jest mocno zakorzeniona w regionie Katalonii. Najbardziej utytułowanym i najpopularniejszym klubem w historii jest FC Barcelona, a jeden z największych stadionów świata, Camp Nou, znajduje się w Barcelonie w regionie Katalonii. Przed wejściem z usługą na rynek polski nawiązywaliśmy kontakty w Hiszpanii przez dwa lata. Odbywały się rozmowy z kontrahentami odnośnie zapewnienia odpowiedniej bazy noclegowej i sportowej.

Czym zajmuje się BK Turismo i jak dziś wygląda Wasz zespół?

Oferujemy klubom i szkółkom sportowym kompleksową organizację zagranicznych obozów, zarówno dla piłki nożnej, jak i innych dyscyplin, jak np.:

 • koszykówka
 • pływanie
 • triathlon
 • akrobatyka
 • piłka ręczna
 • judo

Piłkarskie staże szkoleniowe dla trenerów w Hiszpanii i Polsce, turnieje międzynarodowe w Hiszpanii oraz warsztaty szkoleniowe realizowane z Akademią Atletico de Madrid to nasze flagowe projekty. Nasz zespół liczy aktualnie 6 doradców ds. sportowych, w tym koordynatora na województwo zachodniopomorskie. Jesteśmy zespołem doświadczonych, kreatywnych i pełnych pozytywnych emocji i energii osób, a praca w sporcie to po prostu nasza pasja. A jak wiadomo praca i pasja to najlepsze połączenie.

Dlaczego polskie drużyny wybierają wyjazdy zagraniczne? Czy obozy krajowe są gorsze?

Drużyny otrzymują dużo więcej, w cenie porównywalnej do obozów w Polsce. Zagranicą, niezależnie od pory roku, treningi odbywają się na naturalnej murawie na świeżym powietrzu, więc takie warunki sportowe, szczególnie zimą, są w Polsce nie do osiągnięcia. Dodatkowo istnieje możliwość poznania nowych krajów i ich kultury dzięki organizowanym przez nas wycieczkom do hiszpańskiej Barcelony, Tossy de Mar i Girony, włoskiej Wenecji oraz chorwackiej Puli. Ponadto, wyjeżdżając na obóz krajowy uczestnicy nie mają szansy na rywalizację z zagranicznymi drużynami piłkarskimi, co my zapewniamy. Z takich czysto praktycznych powodów to oszczędność czasu i pieniędzy przy organizacji takiego wyjazdu, bezpieczeństwo zagwarantowane stabilnością certyfikowanej firmy, profesjonalizm oraz wyjątkowość obozów zagranicznych, podczas których spełniamy przede wszystkim marzenia młodych piłkarzy i piłkarek. Zabieramy ich na zwiedzanie znanego na całym świecie stadionu Camp Nou w Barcelonie, a także na mecz uwielbianej FC Barcelony! Taka niepowtarzalna okazja zdarza się tylko za granicą, w Hiszpanii.

Polska firma buduje najnowocześniejszy i największy obiekt sportowy w Hiszpanii - brzmi jak science fiction. Proszę nam opowiedzieć o FACTORY SPORT CENTER. Jak powstał pomysł?

Pomysł narodził się wraz z chęcią rozwijania firmy. Zaczęło z nami jeździć coraz więcej drużyn, do niedawna było to 7 tysięcy osób rocznie. Chcieliśmy nieustannie poprawiać warunki sportowe, znaleźliśmy idealny teren pod nasz wymarzony obiekt i padła decyzja. Nawiązaliśmy współpracę z polskim inwestorem, powstał projekt i rozpoczęliśmy wspólnie budowę. Jesteśmy naprawdę dumni i wdzięczni, że Factory Sport Center składa się w 100% z polskiego kapitału. Będzie to wyjątkowy obiekt sportowy, idealny wybór zarówno na organizację międzynarodowych zgrupowań, obozów sportowych i turniejów, jak i na profesjonalne treningi różnych dyscyplin sportowych. O najwyższej jakości naszego obiektu świadczy dokładność w jego projektowaniu, dostosowanie do światowych standardów oraz znakomity poziom jego wykonania. Cechuje go wszechstronność, nowoczesność oraz wspaniale zagospodarowany teren zielony. Przechadzając się ścieżkami wśród palm można udać się nie tylko na boiska, ale także do strefy gastronomicznej na chwilę relaksu. Zapewnimy wszystko to, co jest potrzebne międzynarodowym drużynom sportowym do treningów i rozgrywek. Nasz unikatowy na skalę europejską kompleks będzie składał się z:

 • 11 boisk piłkarskich (5 z naturalną nawierzchnią, 1 hybrydowego oraz 5 ze sztuczną nawierzchnią),
 • 2 boisk do piłki plażowej,
 • 4 kortów do tenisa ziemnego,
 • 2 rekreacyjnych basenów,
 • wypożyczalni sprzętu sportowego,
 • szatni,
 • siłowni,
 • sal konferencyjnych,
 • zaplecza gastronomicznego
 • dużego parkingu.

A wszystko to na 200 000 m2. Lokalizacja jest wymarzona – słoneczne wybrzeże Costa Brava, blisko Barcelony, w otoczeniu drzew, palm oraz Morza Śródziemnego! Co więcej, dzięki łagodnej hiszpańskiej zimie możliwe będzie korzystanie z infrastruktury naszego obiektu przez 12 miesięcy w roku.

Jakie są dalsze plany i pomysły na rozwój?

Będziemy w dalszym ciągu rozwijać nasze nowe kierunki obozowe, czyli Włochy i Chorwację. Dodatkowo otwieramy się na rynki zagraniczne, ponieważ na obiekcie Factory Sport Center będziemy organizować największe, międzynarodowe imprezy sportowe, takie jak turnieje i zgrupowania profesjonalnych drużyn piłkarskich. Dzięki temu rozpoczniemy współpracę z zagranicznymi drużynami sportowymi i nasz zasięg zdecydowanie się powiększy. Co więcej, już w październiku ruszamy z projektem Elite Football Spain. Zaprosiliśmy wybitne, międzynarodowe piłkarskie postacie do Polski m.in.: w celu przeprowadzenia profesjonalnych szkoleń dla trenerów oraz treningów pokazowych dla dzieci i młodzieży zgodnie z elitarnym, hiszpańskim systemem szkolenia piłkarzy i piłkarek. Będzie to niezwykły projekt, różniący się nieco od naszego wydarzenia Elite Spanish Football Campus sprzed 2 lat. Tym razem będzie ono miało formę tournée po Polsce, tak aby miłośnicy piłki nożnej z różnych części kraju mieli okazję do nabycia, można by rzec, tajemnej wiedzy i umiejętności. Osobistościami, które zaszczycą Polskę swoją obecnością będą przede wszystkim: Carles Planchart, Jordi Guerrero i Gerard Garros.

Gdzie można Was znaleźć oraz dlaczego wybrać właśnie Was?

Zapraszamy wszystkich na naszą odnowioną stronę internetową www.bkturismo.com, a poza tym jesteśmy też na Facebook’u, Instagramie, You Tube oraz w biurze we Wrocławiu, więc chętnie poczęstujemy pyszną kawą! Warto nas wybrać, ponieważ jesteśmy rozpoznawalną polską marką z wieloletnim doświadczeniem, stabilną sytuacją finansową, a nasz zespół biegle posługuje się językiem hiszpańskim, portugalskim oraz angielskim. Nasze oferty obozów sportowych zagranicą są wynikiem ciężkiej pracy, ich nieustannego ulepszania i negocjacji warunków. Jesteśmy profesjonalistami, nie wybieramy niczego na szybko i byle jak, więc można być pewnym, że robimy wszystko co możemy, aby wyjazdy były idealne pod każdym względem. Nasi kontrahenci to sprawdzone i zaufane firmy przewozowe, hotele i obiekty sportowe. Zbudowaliśmy stabilne i długofalowe relacje za granicą, dzięki którym możemy oferować elastyczny pakiet wyjazdowy, dopasowany indywidualnie do każdego klubu sportowego. Myślę, że wyróżnia nas też obiekt Factory Sport Center, który daje nam pełną swobodę i nowe możliwości. Na spotkanie, odnośnie współpracy w Hiszpanii na naszym obiekcie, zaprosił nas ostatnio Joan Piqué, ojciec piłkarza Gerarda Piqué, z czego bardzo się cieszymy i daje nam to jeszcze więcej energii do dalszej pracy.

Bartosz Lisowski