Subskrybuj
Europejskie Puchary

Polacy w topie sędziów UEFA! Pojadą na prestiżowy obóz

2021-12-14

Komisja Sędziowska UEFA poinformowała o nominowanych arbitrach z całej Europy, którzy pojadą w przyszłym roku na specjalny kurs szkoleniowy UEFA Advanced dla topowych sędziów. Celem obozu jest przygotowanie najlepszych sędziów z federacji do rundy rewanżowej sezonu 2021/22.

Kurs szkoleniowy UEFA Advanced odbędzie się po raz 30. W zeszłym roku w związku z pandemią COVID-19 kurs miał formę zdalną, lecz tym razem organizatorzy zaplanowali serię szkoleń na Cyprze. Od 31 stycznia do 3 lutego topowi sędziowie z Europy będą szkolić się z najnowszych interpretacji i przepisów gry, a także omawiać sytuacje z minionej rundy. Całość zaplanowana jest po to, aby arbitrzy byli jak najlepiej przygotowani do najważniejszej części sezonu, czyli rundy rewanżowej, w której stawka każdego meczu jest ogromna.

Na kurs UEFA Advanced uda się 81 sędzi i sędziów z Europy, a wśród nich znajduje się 4 Polaków. Są to Monika Mularczyk, Szymon Marciniak, Bartosz Frankowski i Paweł Raczkowski. Dodatkowo UEFA zaprosiła 15 arbitrów VAR, a wśród nich znalazł się Tomasz Kwiatkowski. W związku z tymi powołaniami możemy spodziewać się, że w rundzie rewanżowej zobaczymy polskich arbitrów na europejskich boiskach. Poprowadzą oni najważniejsze mecze drugiej części sezonu 2021/22, a co za tym idzie będzie to bardzo duża szansa na wyjazd na mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną na przełomie listopada i grudnia przyszłego roku w Katarze.

W rundzie jesiennej nominowani na kurs Polacy zaliczyli sporo meczów w europejskich pucharach. Szymon Marciniak miał 4 spotkania fazy grupowej Ligi Mistrzów, a także 2 eliminacyjne do tych rozgrywek. Bartosz Frankowski poprowadził 3 spotkania kwalifikacyjne do europejskich pucharów, a dodatkowo poprowadził po jednym spotkaniu fazy grupowej Ligi Mistrzów i Europy. Paweł Raczkowski był rozjemcą w dwóch meczach fazy grupowej Ligi Europy i jednym Ligi Konferencji. Do tego arbiter z Warszawy prowadził mecz kwalifikacyjny do europejskich pucharów. Natomiast Monika Mularczyk poprowadziła jedno spotkanie Ligi Mistrzyń. Tomasz Kwiatkowski co prawda nie jest sędzią międzynarodowym, za to jest zgłoszony jako arbiter VAR i regularnie jeździ na spotkania UEFA, gdzie spisuje się w tej roli.

ŁUKASZ ROGOWSKI