Subskrybuj
Wywiady

Polacy w UK piłkę kopią!

2021-11-18

Mistrzostwa Polskich Drużyn w UK to bardzo nietypowy projekt, który powstał na obcej ziemi w celu stworzenia czegoś, czego jeszcze nie było i to w miejscu gdzie niewątpliwie zjechały się dziesiątki tysięcy naszych rodaków.

 
Skąd pomysł na taki projekt na "obcej ziemi"? 

Projekt ten miał jedną wizję, wizję integracji, przyjaźni, ambicji, a przede wszystkim zbudowania wspólnego szacunku jaki jest między każdym z nas kto wybrał życie w nie swoim kraju, często daleko od najbliższych, za którymi tęsknił każdego dnia lub po prostu dla tych, którym brakowało tej cząstki polskiej integracji czy też poczucia bliskości własnego kraju.

Sam pomysł Mistrzostw zrodził się z tak zwanych turniejów „PLP - Polonijna Liga Piłkarska”  które były organizowane tylko w północnej części UK ale jak się później okazało pomysł, który miał być początkiem "czegoś" niestety nie przetrwał. Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że drużyny chciały grać i brać czynny udział jednakże brakowało kogoś kto by to wszystko poskładał od początku do samego końca, kogoś kto wie z czym to się je i zna dobrze piłkarski rynek amatorski w Polsce jak i Anglii. Taką osobą jak się później okazało był nikt inny jak Szymon Krysiak, pierwszy i obecny prezes już bardzo znanej marki pt. Mistrzostwa Polskich Drużyn w UK.

Czy projekt można uznać za rozpoznawalny w UK?

Jak wyżej wspomnieliśmy Mistrzostwa Polskich Drużyn w UK to już bardzo znana marka wśród Polonii jak i też innych narodowości. Pewnie zadajecie sobie pytanie, ale jak? Dlaczego tak uważamy?

Uważamy tak, bo mamy ku temu mocne podstawy w postaci ogromnego zainteresowania jakim obecnie cieszą się turnieje pod naszą batutą, które odbywają się już na terenie całego Zjednoczonego Królestwa. Udało nam się to tylko dlatego, że naszym priorytetem były oczywiście turnieje na dobrym poziomie organizacyjnym ale też szerzenie aktywności sportowej oraz łączenie Polskiej Polonii na emigracji. Śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego naszego małego sukcesu, a choćby dlatego że na turnieje przyjeżdżają już nie tylko sami zawodnicy ale i całe rodziny, które łączą przyjemne z pożytecznym spędzając dzień na sportowo i integrując się z innymi.

Czy pamiętacie swoje początki?

Nasze pierwsze Mistrzostwa udało się nam zorganizować już w 2019 roku, w którym okazało się, że pomysł wypalił i był dużym sukcesem. Mistrzostwa zostały podzielone na dziesięć etapów - każdy z nich odbywał się w prawie każdej części UK. Po dobrym starcie, udanym sezonie, zebraniu ogromnego doświadczenia oraz kontaktów, które zdobyliśmy, chcieliśmy to wykorzystać w sezonie 2020, który niestety nie był udanym ze względu na pandemię, która dotarła do każdego zakątka świata i pokrzyżowała też i nasze plany.

Mimo jakże przykrego 2020 roku nie poddaliśmy się i nie traciliśmy czasu, wręcz przeciwnie przez cały ten rok była burza mózgów, która pozwoliła skrupulatnie obmyślić plan na kolejny sezon Mistrzostw. W Maju 2021 roku, gdy już wspomniana pandemia zaczęła zwalniać dostaliśmy zielone światło od rządu Brytyjskiego na przeprowadzenie imprez sportowych. Była to dla nas świetna wiadomość, bo w końcu mogliśmy dalej realizować nasz wspaniały projekt, który ulepszaliśmy każdego dnia czekając na możliwość ponownego startu.

Pierwszy etap Mistrzostw przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! W etapie tym wzięło udział 30 drużyn, ale chętnych było dużo więcej. Niestety było to awykonalne by móc przyjąć 40 zespołów, które chciały być częścią tego projektu. Nie mniej jednak pokazało to nam, że po jakże niemiłej pandemii nasi rodacy są głodni integracji, gry czy też rywalizacji. Ten czas pokazał, że wszyscy chcą grać w piłkę oraz chcą wrócić do normalności, a nasze turnieje były i są idealną okazją do tego, bo to nie tylko piłka nożna, ale też łączenie polskiej społeczności na Wyspach. W obecnym 2021 roku odwiedziliśmy takie miasta jak Southampton, London Luton, Leeds, Daventry, Warrington czy Leicester, więc jak widać objechaliśmy spory kawałek poznając przy tym wielu wspaniałych ludzi.

Udział w rozgrywkach biorą tylko amatorzy czy też zorganizowane drużyny?

Poziom rozgrywek w 2021 roku przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Z drużyn typowo amatorskich powstały drużyny pół-amatorskie, które zaczęły zdobywać sponsorów,  posiadać swoje barwy czy też profesjonalne stroje. W naszych turniejach bierze obecnie udział sporo zawodników z przeszłością piłkarską, którzy grali na poziomach różnych szczebli polskiej ligi, a nawet ekstraklasy. Taką małą ciekawostką może być fakt, że w jednym z zespołów zagrał były już mistrz polski z naszej rodzimej ekstraklasy.

Czy jesteście dumni z dotychczasowych osiągnieć? 

Ależ oczywiście, że tak, bo trzeba być dumnym z projektu, który połączył wielu naszych rodaków oraz pozwolił blisko 100. amatorskim drużynom w całym UK grać, rywalizować i cieszyć się każdą spędzoną chwilą. W cyklu dziewięciu turniejów, które odbyły się w 2021 roku  meldowało się od 24 do 30 drużyn, zarejestrowaliśmy łącznie ponad 1000 zawodników grających i bawiących się piłką pól - amatorsko na terenie Wysp. Pewnie zadają sobie państwo pytanie ale dlaczego my to wszystko robimy? Chyba dlatego, by pokazać innym kim naprawdę jesteśmy, jaką mamy mentalność jako Polacy i jak bardzo dobrze potrafimy razem współpracować mimo, że pochodzimy z różnych części naszego kraju.Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia! 

Jeśli jesteś jednym z nas, masz ambicje chęci spełnienia swojej piłkarskiej pasji daj nam znać, a na pewno nie będziesz żałować. By móc się z nami skontaktować,  znajdziesz nas na Facebooku jako „Mistrzostwa Polskich Drużyn w UK”. Pozdrawiamy zarząd Mistrzostw w UK.

BARTOSZ LISOWSKI