Subskrybuj
Sport

Polscy sędziowie na międzynarodowym kursie UEFA CORE!

2021-10-19

Polska trójka sędziowska spędza czas w szwajcarskim Nyonie, gdzie pod okiem Komisji Szkoleniowej UEFA trenuje, sędziuje i ulepsza swój sędziowski warsztat. Wszystko związane jest z kursem UEFA CORE, który przygotowuje arbitrów do wejścia na międzynarodowy poziom.

UEFA CORE (ang. Centre of Refereeing Excellence) to sędziowski program,w ramach którego zapraszani są na warsztaty szkoleniowe europejscy sędziowie perspektywiczni, którzy mają potencjał do awansu na najwyższy międzynarodowy poziom. Dzięki licznym szkoleniom, a także wspólnym treningom i praktyce boiskowej, arbitrzy mają szansę na zdobycie cennego doświadczenia, które może zaowocować w przyszłości.

W trwającym sezonie do programu UEFA CORE zakwalifikowali się Damian Sylwestrzak, Michał Sobczak i Rafał Bieger, którzy regularnie prowadzą spotkania PKO Ekstraklasy.

Damian Sylwestrzak to 29-letni sędzia, który zadebiutował w PKO Ekstraklasie w ostatniej kolejce sezonu 2019/20. Do tej pory zgromadził na swoim koncie 18 występów w najwyższej lidze w kraju, a w tym roku poprowadził mecz Superpucharu Polski. Wrocławianin dodatkowo zaczął jeździć na spotkania międzypaństwowe, gdzie pełni funkcję sędziego technicznego. Po tym, gdy zakończenie kariery ogłosił Paweł Gil, zwolniło się miejsce na liście arbitrów międzynarodowych z Polski, a w środowisku coraz częściej pojawiają się głosy, że jednym z kandydatów na jej uzupełnienie jest właśnie Damian Sylwestrzak.

Wraz z Damianem Sylwestrzakiem do Nyonu pojechali dwaj asystenci. Michał Sobczak z Bydgoszczy, który jest m.in. Przewodniczącym Komisji Szkoleniowej KPZPN, ale co najważniejsze od dłuższego czasu regularnie jeździ na spotkania PKO Ekstraklasy. Drugim jest Rafał Brieger z Gdańska, który na co dzień jest wyznaczany na mecze Fortuna I ligi.

UEFA CORE to wielka szansa dla wszystkich sędziów i furtka na międzynarodową arenę. To właśnie od tego kursu swoją przygodę z poważnym sędziowaniem zaczynali topowi sędziowie z Europy. Tak właśnie zaczynał Szymon Marciniak, który w 2009 roku przebywał na tym kursie. Każdy wie, jak potoczyła się kariera, najlepszego na ten moment polskiego sędziego.

Na zgrupowaniu polscy sędziowie szkolą się z zakresu przepisów gry i różnych sytuacji boiskowych. Dodatkowo mieli oni przeprowadzone egzaminy biegowe, a także byli rozjemcami w testowym meczu drużyn młodzieżowym.

 

 

Łukasz Rogowski