Subskrybuj
Prawda Szkolenia

Poznajmy młodego piłkarza. Kacper Pasiek Preston North End F.C.

2023-03-15

Polskie talenty wychowują się także za granicami Polski. Jednym z nich jest Kacper Pasiek z Preston w Anglii. 

Przedstaw nam się i powiedz skąd jesteś?


Witam nazywam się Kacper Pasiek. Urodziłem się we Wrocławiu i przyjechałem z rodzicami do Anglii jak miałem dwa lata. Mija 16 lat gdy mieszkam w Anglii. 

Kiedy i gdzie zaczynałeś swoją przygodę z piłką?

Swoją przygodę z piłką zaczynałem pewnie jak większość dzieci z tatą w parku. Od najmłodszych lat byłem bardzo zainteresowany futbolem w każdej zabawie. Piłka była zawsze na pierwszym miejscu. Moi rodzice zawsze się śmiali ze mnie, że jestem pierwszy do kopania piłki gdzie tak naprawdę nie potrafiłem jeszcze dobrze biegać. Dlatego też zapisali mnie do mojego pierwszego klubu Ribbleton FC w wieku 6 lat. Trafiłem tam na fantastycznego trenera U6 Arthur's Osgood, którego już nie ma z nami, ale był fantastycznym człowiekiem, oraz trenerem. To również dzięki niemu miałem szanse grać z moją drużyną w meczach i pokazywać swoje umiejętności. Właśnie po jednym z takich meczów zainteresował się mną scout Everton FC, ale rodzice na tamten czas, oraz po rozmowie z trenerem odmówili współpracy.

Od kiedy grasz w dzisiejszym klubie i jak tam trafiłeś?

Dalej kontynuowałem treningi i nie minęło dużo czasu, a mieliśmy z Ribbleton FC mecz sparingowy z Preston North End F.C., po którym dostałem propozycję testów na tydzień. Tak zaczęła się moja przygoda z klubem, w którym gram do dziś. Także w moim klubie jestem już od 10 lat.

Czym różnią się treningi w Preston od wcześniejszych klubów?

Jak wiadomo najwyższym poziomem w Anglii jest Premier League. Zaraz pod nimi jest Championship i Preston North End należy do Championship, czyli jest to 2 poziom rozgrywek w Anglii. Treningi od najmłodszych lat uważam za formę zabawy z piłką. Jest to bardzo zdrowe podejście, ponieważ nie ma presji wyniku. Przywiązujemy duże skupienie na technikę, oraz kontrolę piłki. Intensywność treningów wzrasta. W rocznikach od U12 jest większy nacisk na taktyczne elementy gry nie zapominając o polepszaniu techniki, oraz kontroli. W U15 dochodzą treningi siłowe pod kontrolą trenera siłowego i kondycyjnego. Dodam, że bardzo ważnym czasem dla mnie było podpisanie stypendium piłkarskiego na okres 2 lat u16-u18 z moim klubem.

Czy masz trudniej będąc Polakiem? Jak Cię traktowali od pierwszego dnia?

Czy mam trudniej będąc Polakiem? Trudno to ubrać w słowa. Jest bardzo dużo osób, do których mam wielki szacunek za to co dla mnie zrobili, oraz nauczyli w klubie. Czasami zdarzały się sytuacje gdzie czułem się niekomfortowo, ale wiem po co tu jestem i po co to robię. Bez względu na wszystko spełniam swoje cele i marzenia.

Gdzie będzie Kacper za 10 lat?

Gdzie widzę się za 10 lat? W ciągu najbliższych 2 lat chciałbym przebić się do pierwszej drużyny Preston, ponieważ chciałbym zrobić debiut w profesjonalnej lidze, jaką jest Championship. Kolejnym moim celem, oraz marzeniem jest zostać powołanym dla Reprezentacji Polski, oraz zagrać z orzełkiem na sercu w Mistrzostwach Świata 2026. Ostatnim marzeniem jest dostać się do jednego z najlepszych klubów Anglii w Premier League, oraz grać z nim w Lidze Mistrzów

Jakie rady byś dał swoim rówieśnikom, którzy zaczynają przygodę z futbolem?

Rada którą dałbym młodym piłkarzom to przede wszystkim wiara w siebie, ciężka praca oraz determinacja w dążeniu do swoich marzeń oraz celów. Good Luck!

Gościem Prawdy Futbolu był Kacper Pasiek.


BARTOSZ LISOWSKI