Subskrybuj
Ekstraklasa

Raport. Rywale Piasta, Legii i Cracovii. Co o nich wiemy?

2019-07-08

Piast Gliwice, Legia Warszawa i Cracovia rozpoczynają rozgrywki w eliminacjach do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Rywalami ich są BATE Borysów, FC DAC 1904 Dunajská Streda i Europa FC. Co o nich wiadomo?

BATE BORYSÓW

 

Bate Borysów w obecnej formie powstał 12 kwietnia 1997 roku. Nazwa zespołu nawiązuje do drużyny, która istniała w latach 1973-1981. Największymi sukcesami tej drużyny były 3 mistrzostwa Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzickiej zdobyte w latach 1974, 1976, 1979  oraz puchar BSRR w 1976. Sama nazwa BATE to skrót z nazwy zakładu mieszczącego się w Borysowie - Borysowskich Zakładach Samochodowych i Traktorowych Urządzeń Elektrycznych (biał. Барысаўскі завод аўтатрактарнага электраабсталявання). Późniejszy uczestnik Ligi Mistrzów powstał na skutek problemów finansowych innego zespołu z Borysowa – Fomalgaut. Wśród założycieli klubu był pierwszy prezes zmarły w ubiegłym roku Anatoli Kapskij (po jego śmierci funkcję prezesa przejął syn Andriej). Kapskij nie tylko był prezesem, ale też głównym sponsorem najpierw przez firmę Stalker, a później przez zakład BATE, w którym najpierw pełnił funkcję dyrektora, zaś z czasem stając się udziałowcem. Koncepcja Kapskijego polegała na dwóch filarach: pozyskiwaniu najlepszych zawodników z Białorusi oraz wychowywanie swoich piłkarzy w akademii. Ważną rolę odgrywają szkoleniowcy, od początku istnienia drużyny prowadziło ją tylko 6 trenerów. Efekty wspomnianej koncepcji przyniosły piorunujące efekty, w ciągu 22 lat istnienia, klub zdobył 15 razy mistrzostwo Białorusi (w tym od 2006 roku 13 mistrzostw z rzędu), trzy razy krajowy puchar, siedmiokrotnie Superpuchar Białorusi. Na arenie międzynarodowej 5 razy awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, zaś 6-krotnie był uczestnikiem fazy grupowej Ligi Europy. W sezonach 2010/2011 oraz 2012/13 BATE awansowało do 1/16 LE.

Obecnie zespół prowadzi od 4 czerwca 2018  Aleksiej Baga. Kadra drużyny w większości składa się z zawodników z Białorusi. Ośmiu zawodników pochodzi z zagranicy – 4 Serbów,  2 Rosjan, po 1 zawodniku z Islandii, Norwegii, Francji i Finlandii. Do niedawana najbardziej znanym zawodnikiem w kadrze był Aleksander Hleb z którym w czerwcu 2019 rozwiązano kontrakt. Mistrzowie Białorusi grają zazwyczaj systemem 1-4-3-3 bądź 1-4-5-1. Podstawowym bramkarzem jest Dienis Szczerbickij, ale ostatnio broni drugi bramkarz Anton Cziczkan. Blok obronny tworzą czterej zawodnicy, o ile podstawowymi zawodnikami są  Zachar Wołkow, Jegor Filipienko i Aleksandar Filipović to trener Baga poszukuje lewego obrońcy. Na tej pozycji byli testowani Norweg Embil Jonassen, Rosjanim z obywatelstwem Turkmenistanu Dżamałdin Chodżanijazow i Białorusin Aleksiej Rios. Wydaje się, że w spotkaniu z Piastem Gliwice ten ostatni zagra w podstawowym składzie. Rolę defensywnego pomocnika pełni  Jewgienij Jabłonskij, zaś przed nim grają Stanisław Dragun i Dmitrij Baga. Na prawym skrzydle grywają Francuz z kameruńskim obywatelstwem Hervaine Moukam, Maksim Skawysz, bądź Nemanja Milić. Lewym pomocnikiem jest Igor Stasiewicz. W ataku o jedno miejsce rywalizują Anton Saroka i Bojan Dubajić. W bieżących rozgrywkach ligi białoruskiej (system wiosna-jesień) zajmują 2 miejsce z 34 punktami po 14 kolejkach. Prowadzi z dwoma punktami przewagi Dinamo Brześć. W ostatni piątek pokonali Dinamo Mińsk 2-1.

Pierwszy mecz el. LM zostanie rozegrany 10 lipca o 19.00 na Borisow-Ariena w Borysowie - mecz będzie transmitowany w TVP Sport, rewanż w Gliwicach 17 lipca o 20.00 będzie transmitowany w Polsacie Sport.

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA

 

FC DAC 1904 Dunajská Streda rywal Cracovii został założony w 1908 roku. Największymi sukcesami w historii klubu był Puchar Czechosłowacji zdobyty w sezonie 1986/87, oraz wicemistrzostwo Słowacji w minionym sezonie. Właścicielem klubu jest znany na Słowacji biznesmen Oszkár Világi. Trenerem jest znany w Niemczech były szkoleniowiec Bayeru Leverkusen Peter Hyballa. 43-letni szkoleniowiec w trakcie swojej pracy ustawiał zespół w dwóch systemach 1-4-2-3-1 oraz 1-4-3-3. Podstawowym bramkarzem w poprzednim sezonie był Martin Jedlicka, reprezentant czeskiej młodzieżówki. Prawym obrońcą był Kristian Kostrna. Środkowymi obrońcami byli nowy zawodnik Piasta Giiwice Tomas Huk, Lubomir Satka, który po dwumeczu z Cracovią odejdzie do Lecha Poznań, bądź Souleymane Kone od nowego sezonu zawodnik KVC Westerlo. Przez większość sezonu na lewej obronie grał Milan Simcak, zaś jego zmiennikiem jest Panamczyk Cesar Blackman Camarena, choć z konieczności na jego pozycji w ostatnim meczu poprzedniego sezonu zagrał podstawowy defensywny pomocnik Máté Vida. Na pozycji nr 6 w poprzednim sezonie grali oprócz byłego reprezentanta Węgier Huk i Martin Bednar. W środku pola oprócz nich grali Connor Ronan, który wrócił do Wolverhampton, oraz ofensywny pomocnik Zsolt Kalmár. Prawym pomocnikiem był Kristopher Vida, zaś po lewej stronie w końcowej fazie sezonu Lukas Cmelik.  Podstawowym napastnikiem był napastnik z Chorwacji Marko Divkovic.

Rywal Cracovii pozyskał trzech zawodników – dwóch środkowych obrońców Dominika Kruzliaka z MFK Ruzomberok i Mateja Oraveca z FK Zeleziarne Podbrezova. Z klubu odeszli oprócz wspomnianych wcześniej trzech środkowych obrońców, Connor Ronan, Denis Baumgartner, Christian Herc, Dániel Csóka i Tomasz Kucz.

Wicemistrz Słowacji rozegrał sześć meczów sparingowych przed dwumeczem z Cracovią. Tylko w jednym spotkaniu z rumuńskim Sepsi FC wygranym 3:0 nie stracił żadnej bramki. W ostatnim meczu kontrolnym przegrał Vasas FC 0:2.

Pierwszy mecz zostanie rozegrany na Słowacji 11 lipca, 20:30, rewanż tydzień później w Krakowie o godzinie 19.00. Oba mecze będą transmitowane w TVP Sport.

EUROPA FC

 

Najmniej z tego grona znanym zespołem jest rywal Legii Warszawa. Europa FC powstała w 1925 roku. Zespół z Gibraltaru w ubiegłym sezonie zdobył puchar krajowy oraz wicemistrzostwo kraju. Klub w swoje historii zdobył 7 razu mistrzostwo Gibraltaru, 8 razy krajowy puchar, 1 raz Puchar Ligi oraz 2 razy Superpuchar.  W rundzie przedwstępnej zmierzył się z grającym w lidze Andory Unió Esportiva Sant Julià. W pierwszym meczu zespół Sant Julia wygrał 3:2, ale w rewanżu Europa FC wygrała 4:0. Trenerem drużyny jest Rafa Escobar. Większość składu stanowią zawodnicy z Hiszpanii oraz Gibraltaru. W kadrze zespołu jest też dwóch zawodników z Ghany.

W dotychczasowej historii występów polskich drużyn w europejskich pucharach po raz pierwszy zmierzymy się z drużyną z tego kraju. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w Gibraltarze 11 lipca o 20.30, rewanż w Warszawie 18 lipca o 21.00.  Nie wiadomo na dziś dzień, kto będzie transmitował pierwsze spotkanie, rewanż zaś będzie transmitowany w TVP Sport.

Bogdan Cisak