Subskrybuj
Ekstraklasa

Raport: Transfery pucharowiczów. Kto się wzmocnił, a kto osłabił?

2019-06-30

Tydzień dzieli polskie zespoły od rozpoczęcia rywalizacji w europejskich pucharach. Przyjrzyjmy się jak do rywalizacji w el. Ligi Mistrzów i Ligi Europy przygotowują się zespoły, które wywalczyły prawo gry w tych rozgrywkach. 

 

PIAST GLIWICE

Przychodzą:  Dani Aquino (AEK Larnaka), Denis Gojko (Stal Mielec), Jakub Holúbek (MŠK Žilina), Tomáš Huk (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Łukasz Krakowczyk (GKS 1962 Jastrzębie), Patryk Królczyk (Warta Gorzów Wielkopolski), Sebastian Milewski (Zagłębie Sosnowiec), 

Odchodzą: Karol Dybowski (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Tomasz Jodłowiec (Legia Warszawa),  Mateusz Mak (koniec kontraktu), Michal Papadopulos (Korona Kielce), Aleksandar Sedlar (RCD Mallorca), Paweł Tomczyk (Lech Poznań)

Możliwe odejścia: Patryk Dziczek (Udinese Calcio), Mikkel Kirkeskov (Legia Warszawa),

Piast Gliwice w końcu znalazł nowego napastnika. Długo wydawało się, że to właśnie osłabienia w linii ataku będą dla mistrza Polski najbardziej dotkliwe przed walką w europejskich pucharach, ale dwuletni kontrakt z mistrzem Polski podpisał Dani Aquino. 28-letni Hiszpan grał ostatnio w Realu Murcia i AEK-u Larnaka. To zawodnik z ciekawym CV, który kiedyś zapowiadał się na duży talent hiszpańskiej piłki - jest srebrnym medalistą mistrzostw świata do lat 17 z reprezentacją Hiszpanii z 2007 roku. Wzmocnienie w ataku było niezbędne, gdyż wcześniej dwóch napastników odeszło z klubu. O ile Tomczyk mało grał ale jak wchodził to strzelał bramki, to odejście Papadopulos może być problemem. W pierwszej części sezonu był podstawowym napastnikiem, później regularnie wchodził z ławki rezerwowych (w sezonie 2018/2019 rozegrał 32 spotkania +1 w PP). Wydaje się, że najlepszego obrońcę ligi Aleksandara Sedlara zastąpiono odpowiednim zawodnikiem. Tomas Huk w barwach DAC 1904 Dunajská Streda rozegrał w ubiegłym sezonie 30 spotkań, był też kapitanem zespołu. W razie konieczności może też grać jako defensywny pomocnik. Gdyby z Piasta odszedł Kirkeskov jego miejsce mógłby zając Jakub Holubek. Były reprezentant Słowacji (4A) bardziej był ściągany w miejsce Mateusza Maka, ale też grywał na lewej obronie – typ wahadłowego. Bilans 20 meczów 4 bramki. Potencjalnie największe starty mogą być w środkowej linii. Rywalizacja Dziczek – Jodłowiec – Hateley wzmacniała zespół. Jodłowiec wrócił do Legii, Dziczek prawdopodobnie wyjdzie do Włoch. Jako, że Patryk jest z rocznika 98, więc mógłby grać jako młodzieżowiec. Gdyby odszedł w jego miejsce mógłby zająć Sebastian Milewski pozyskany z Zagłębia Sosnowiec (również rocznik 98). Kluczowe będzie jednak wzmocnienie doświadczonym środkowym pomocnikiem oraz jeszcze jednym lewym obrońcą (w poprzednim sezonie gdy zawodnik z Danii nie grał, przesuwany był Pietrowski). Pozyskano też 25-letniego bramkarza Warty Gorzów Wielkopolski Patryka Królczyka, zaś z wypożyczenia do GKS-u 1962 Jastrzębie wraca Łukasz Krakowczyk. Jak na razie polityka Piasta przed walką w Europie polega głownie na łataniu dziur - wydaje się jednak, że sensownymi zawodnikami. Otwarte pozostaje pytanie kiedy i czy odejdą Dziczek i Kirkeskov. Bo jeżeli odejdą przed meczami z BATE Borysów to będzie potężne osłabienie.

Sparingi
22.06. Piast Gliwice - ŠKF Sereď 2:2
Jorge Félix 49, 83 - Miloš Lačný 54 (k), Ľubomír Ulrich 87
29.06 Piast Gliwice -  GKS 1962 Jastrzębie 2:2
Jakub Czerwiński 20, Michał Bojdys 89 (s) - Kamil Adamek 73, Damian Tront 78

 

LEGIA WARSZAWA


Przychodzą: Radosław Cielemęcki (rezerwy), Walerian Gwilia (Górnik Zabrze), Tomasz Jodłowiec (Piast Gliwice), José Kanté (Club Gimnàstic de Tarragona),  Michał Kopczyński (Wellington Phoenix FC), Kacper Kostorz (Podbeskidzie Bielsko- Biała), Mikołaj Kwietniewski (Bytovia Bytów), Igor Lewczuk (FC Girondins de Bordeaux), Wojciech Muzyk (Olimpia Grudziądz), Tomasz Nawotka (Zagłębie Sosnowiec), Arvydas Novikovas (Jagiellonia Białystok), Maciej Rosołek (rezerwy), Vamara Sanogo (Zagłębie Sosnowiec), Kacper Skibicki (Olimpia Grudziądz)

Możliwe przyjścia Luquinhas - Desportivo Aves

Odchodzą: Kasper Hämäläinen (koniec kontraktu), Adam Hloušek (FC Viktoria Plzeň), Iuri Medeiros (koniec wypożyczenia), Michał Kucharczyk (koniec kontraktu), Arkadiusz Malarz (koniec kontraktu)  Miroslav Radović (koniec kontraktu), Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa),

Możliwe odejścia: Mateusz Wieteska (UC Sampdoria, SC Braga, Dynamo Kijów), Carlitos (RCD Mallorca)

Sześciu zawodników wraca z wypożyczenia do Legii. Przy ograniczonym budżecie klubu, może to mieć duże znaczenie. Wydaje się, że z tego grona ważna rolę będzie odgrywał Jodłowiec, być może też Sanogo. Kwestia Kopczyńskiego to pytanie, czy Mateusz Wieteska odejdzie z klubu. W australijskiej A-League (Wellington Phoenix FC, w którym występował ma siedzibę w Nowej Zelandii) grał jako jeden z trzech stoperów. Co do Kante nie wiadomo, bo jest w kadrze na PNA. Z Legii odchodzą najbardziej doświadczeni – Malarz, Radovic, Kucharczyk, Hämäläinen. Zdecydowano się odświeżyć drużynę, ale pytanie czy w kryzysowych momentach brak doświadczenia nie będzie problemem. Z aklimatyzacją problemu nie będzie miał na pewno Igor Lewczuk. Może podobnie jak Artur Jędrzejczyk grać na każdej pozycji w obronie. W ostatnich dwóch sparingach Lewczuk grał jako prawy obrońca. Być może będzie grał w lidze na innej pozycji, bo kontuzja Luisa Rochy sprawia że na LO testowani są Jędrzejczyk z Pawłem Stolarskim. Gvilla to następca Szymańskiego – ma technikę, podanie i stały fragment gry oraz widzi wiele na boisku. Novikovas zaś ma wzmocnić skrzydło – czołowy skrzydłowy ligi, ale często gubi go zbytnia pewność siebie, która przeradza się w lekceważenie rywala (bywały karne gdzie piłkarz z Litwy próbował strzelać w stylu Panenki z marnym skutkiem). Drugim skrzydłowym ma być Luquinhas z Desportivo Aves. Piotr Koźmiński z Super Expressu na twitterze napisał: „Luquinhas jest ultra ofensywny, z każdą piłka mocno do przodu. Atuty to szybkość i technika, kompletnie nieprzewidywalny dla rywala gdy ma piłkę. Musi poprawić wykończenie. Dobry piłkarz, młody, więc powinien być coraz lepszy.” Warszawski zespół przeprowadził ciekawe transfery - nie wydając przy tym olbrzymich pieniędzy. Legia jest mocniejsza, ale w kontekście walki o europejskie puchary kluczowe będą kolejne dni. W piątek telewizja ib3 (publiczny kanał telewizyjny w Katalonii) poinformował, że beniaminek Primiera Divison RCD Mallorca jest zainteresowany Carlitosem. Gdyby Hiszpan nagle opuścił Łazienkowską większa odpowiedzialność za zdobywanie bramek spocznie na barkach wracającego po długiej kontuzji Jarosława Niezgody. Polak z dobrej strony pokazuje się w sparingach, w których strzelił już kilka bramek. Kto wie czy to właśnie powrót Niezgody do formy nie okaże się największym wzmocnieniem Legii w kontekście nadchodzącej walki o Europę. 

Sparingi

27.06 Legia Warszawa - 1.FK Příbram 5:0
Jarosław Niezgoda 9, Cafú 33, André Martins 51, Walerian Gwilia 59, Iñaki Astiz 78
28.06 Legia Warszawa - FC Viktoria Plzeň 3:0
Dominik Nagy 36, Salvador Agra 64, Jarosław Niezgoda 73
30.06 Legia Warszawa – Red Bull Bragantino 1:3
Jarosław Niezgoda 37 - Ytalo 41, 50 Léo Ortiz 55

02.07 Legia Warszawa - Universitatea Craiova 3:3
Tomasz Jodłowiec 18, Carlitos 58, Sandro Kulenović 77 (k) - Nicușor Bancu 40, Mihai Roman 44, 69 (k)

LECHIA GDAŃSK 

Przychodzą: Adam Chrzanowski (Wigry Suwałki), Maciej Gajos (Lech Poznań), Rafał Kobryń (Chojniczanka Chojnice), Mario Maloča (SpVgg Greuther Fürth), Sławomir Peszko (Wisła Kraków), Romário Baldé (Associação Académica de Coimbra), Žarko Udovičić (Zagłębie Sosnowiec), Paweł Żuk (Everton FC (j))

Odchodzą: João Nunes (koniec kontraktu), Mateusz Lewandowski (Radomiak Radom), Michał Mak (Wisła Kraków), Konrad Michalak (Achmat Grozny), Steven Vitória (koniec kontraktu)

Lechia na tle innych pucharowiczów wyróżniła się tym, że swoje kluczowe transfery przeprowadziła bardzo szybko - niemal zaraz po zakończeniu sezonu 2018/2019. Wracający z wypożyczeń Peszko ma zastąpić Maka i Michalaka, których liczby nie powalały. Udovicic ma rywalizować z Mladenovićem, który w poprzednim sezonie nie miał zmiennika (w meczu z Zagłębiem Sosnowiec na jego pozycji grał Tomasz Makowski, zaś nominalny LO Mateusz Lewandowski po fatalnym występie z Apklan Resovią w PP został odsunięty od składu). Wracający do Gdańska Maloca ma rywalizować z Nalepą i Augustynem. Gajos może grać jako 8 i 10, zwłaszcza na tej drugiej pozycji po kontuzjach Wolskiego i Lipskiego może mieć większe szanse na grę. Lechia jest nieco mocniejsza, ale przydałby się jeszcze jeden napastnik (kontuzja Araka). Być może do zespołu prowadzonego przez Piotra Stokowca wróci z wypożyczenia Romário Baldé (gra w barwach Gwinei Bissau w PNA), ale po jego wcześniejszych problemach dyscyplinarnych (pół roku zawieszenia za niestawienie się na żaden z treningów zimowych w 2018 roku) z nim nigdy nic nie wiadomo. Dużym atutem jest fakt, że trener Stokowiec miał od samego początku przygotowań gotową kadrę plus, że nie ubył nikt z kluczowych zawodników z poprzedniego sezonu. Największe gwiazdy: Mladenović, Haraslin, Paixao, Kuciak wciąż są w Gdańsku

Sparingi
22.06 Lechia Gdańsk - Chojniczanka Chojnice 1:1
Lukáš Haraslín 51 - Tomasz Mikołajczak 61
26.06 Lechia Gdańsk - Hapoel Beer Szewa 0:3
Nigel Hasselbaink 42, Naor Sabag 47, Niv Zrihan 76

 

CRACOVIA

Przychodzą: Lukáš Hroššo (Zagłębie Sosnowiec), David Jablonský (Lewski Sofia), Jaroslav Mihalík (MŠK Žilina), Kamil Pestka (Chrobry Głogów),  Rafael Lopes (Boavista FC), Rubio (CD Alcoyano), Pelle van Amersfoort (sc Heerenveen), Tomáš Vestenický (FC Nitra)

Odchodzą: Airam Cabrera (Extremadura UD), Adrian Danek (?), Javi Hernández (rezerwy), Gerard Oliva (?), Krystian Stępniowski (Zagłębie Sosnowiec)

Cracovia ma problem, gdyż traci (lub straci) swoje największe gwiazdy z poprzedniego sezonu. O ile odejście Cabrery było do przewidzenia to zamieszanie z Hernandezem jest dużą niespodzianką. Gwoli sprawiedliwości dla trenera/wiceprezesa Probierza zespół z Krakowa zrobił też ciekawe transfery. Ofensywny pomocnik Pelle van Amersfoort ma ciekawe CV i potencjał żeby zostać jedną z gwiazd Ekstraklasy. Pewne wątpliwości mogą budzić napastnicy. Rafael Lopes to jest zawodnik który rok temu miał grać w Wiśle, ale wg słów jego dla PS syn miał wadę serca, więc nie zdecydował się na transfer. Jego atutem jest gra głową – w tekście przedstawiającym nowego napastnika zaznaczano, że był w czołówce wygranych pojedynków powietrznych. W poprzednim sezonie 25 spotkania – 2 bramki. Wicemistrz świata U-20 z 2011 roku. Rubio czyli brat Carlitosa za wyjątkiem jednego sezonu 2015/16 gdzie w barwach Elche Ilicitano CF strzelił 10 bramek przeważnie w sezonie miał 5-7 bramek w sezonie. W poprzednim sezonie w grającym w III lidze hiszpańskiej CD Alcoyano w 30 meczach strzelił 6 bramek. Jest jeszcze kwestia nowego obrońcy. David Jablonský wydaje się wzmocnieniem tej formacji. Będzie zapewne rywalizował o miano podstawowego stopera z Dytiatjewem i Helikiem. Poważnym problemem może okazać się sprawa przed czeskim wymiarem sprawiedliwości w sprawie ustawiania meczów w lidze czeskiej. Nie można też zapominać o powrocie Kamila Pestki z wypożyczenie do Chrobrego Głogów. Po bardzo udanym dla niego  Euro U-21 młody lewy obrońca będzie chciał na stałe zagościć w podstawowej 11 Cracovii. Jeżeli Hernandez i działacze Cracovii ostatecznie się dogadają to zespół będzie personalnie silniejszy niż w poprzednich rozgrywkach. Inaczej Pasy mogą mieć w pierwszych meczach w Europie problemy ze względu na brak czasu na zgranie się nowych zawodników.

Sparingi
24.06  NK Maribor - Cracovia 2:1
Andrej Kotnik 29 - David Jablonský 68, Bojan Čečarić 76
27.06  Cracovia - GNK Dinamo (Zagrzeb) 1-0
Pelle van Amersfoort 9
29.06 Cracovia  - FK Orenburg 0-1
Đorđe Despotović 35
02.07 Cracovia - Pjunik Erewan 0:1
Stanisław Jefimow 60

BOGDAN CISAK