Subskrybuj
Ekstraklasa

Sokół Ostróda w 2 lidze! Legia będzie składać odwołania!

2020-05-19

Sokół Ostróda decyzją Warmińskiego-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej awansował do II ligi. To kolejna kontrowersyjna decyzja jako wojewódzkiego ZPN. W sobotę Lubelski ZPN zdecydował o promocji do wyższej klasy rozgrywkowej Motoru Lublin.

Przypomnijmy sytuacje w pierwszej grupie 3 ligi. Rozgrywki zostały zawieszone po 19 kolejkach, gdy na pierwszym miejscu był Sokół Ostróda z 37 punktami, zaś na drugim miejscu rezerwy Legii Warszawa z 36 punktami. Trzecim zespołem był Sokół Aleksandrów Łódzki z taką samą liczbą punktów. Problem w tym, że dwa pierwsze zespoły miały jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie, które miało odbyć się w Ostródzie 16 listopada. Mecz nie doszedł do skutku, bo Legia poprosiła o przełożenie, ze względu na mecze reprezentacji młodzieżowych i juniorskich. Prowadzący rozgrywki W-MZPN zgodził się, zaś proponowaną datami były 27 lub 30 listopada bądź 1 grudnia. Tym razem nie zgodzili się działacze z Ostródy, bo wówczas murawa stadionu była poddawana renowacji. Ustalono termin na 1 kwietnia 2020, ale z powodu rozporządzeń rządowych spotkanie zostało odwołane. Kolejne tygodnie bez gry sprawiały, że problem nabrzmiewał. 12 maja zarząd PZPN miał podjąć decyzję dotyczącą III ligi, ale postanowiono wówczas, że ostateczne postanowienia będą należeć do wojewódzkich ZPN. Wiadomo jednak, że podczas posiedzenia padła propozycja aby mecz lidera i wicelidera III ligi grupy 1 został rozegrany, tak aby móc zakończyć sezon.

W poniedziałek działacze Warmińskiego ZPN, zdecydowali zakończyć rozgrywki. Mecz Sokół Ostróda – Legia II Warszawa, który budził największe emocje został uznany za nierozegrany bez przyznawania punktów. Taką podstawę daje uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. W paragrafie 6 ust. 9 niej czytamy :

- W wyjątkowych sytuacjach, wynikających z decyzji organu administracyjnego, sądowego lub związkowego, właściwy organ prowadzący rozgrywki może podjąć decyzję o zmianie terminu zawodów piłkarskich lub uznaniu ich za nieodbyte bez przyznawania punktów.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Olsztyn prezes Warmińsko-Mazurskiego ZPN Marek Łukiewski powiedział, że Legia może się odwołać do prezydenta miasta Olsztyna jako organu nadzorującego działalność stowarzyszenia jakim jest W-MZPN. Według słów Pana Łukiewskiego to jest jedyna droga odwoławcza. Co ciekawe wraz z wejściem uchwały w życie, rezerwa Legii znalazła się na trzecim miejscu, bo ma gorszy bilans bramkowy od Sokoła Aleksandrów Łódzki.

Legia próbowała wpłynąć na decyzję przed posiedzeniem zarządu związku w Olsztynie. List otwarty wystosował do tego gremium Jacek Zieliński – dyrektor akademii, który prosił o wyznaczenie terminu rozegrania zaległego meczu. Zarząd W-MZPN podobnie jak inne wojewódzkie związki piłki nożnej stoją na stanowisku, że obecne rozporządzenia organów państwowych nie pozwalają na kontynuowanie rozgrywek ligowych od III ligi w dół. Trener rezerw Piotr Kobierecki zapowiedział już odwołanie od decyzji.

Dla Sokoła Ostróda to będzie powrót po latach na trzeci poziom rozgrywkowy. W latach 1983-1986 oraz w sezonie 91/92 grał w grupie warszawsko-mazurskiej. Najbardziej znanym wychowankiem jest Paweł Dawidowicz, który debiutował w seniorskiej kadrze Polski za kadencji Adama Nawałki. Stadion Miejski jest najnowocześniejszym obiektem w województwie Warmińsko-Mazurskim, który został oddany do użytku 3 września 2011 z myślą jako obiekt treningowy dla uczestników EURO 2012.

Oprócz Sokoła do II ligi awansowały KKS 1925 Kalisz i rezerwy Śląska Wrocław. W ich przypadku nie było większych kontrowersji, bo zdecydowanie były najlepsze w swoich grupach. O werdykcie w sprawie Motoru i Hutnika już informowaliśmy, ale klub z Nowej Huty nie zamierza składać broni. O dalszych krokach będzie informować.

Bogdan Cisak