Ekstraklasa

Szysz z golem! Raport młodzieżowców po czwartej kolejce

2019-08-12

29 zawodników będących młodzieżowcami wystąpiło w 7 meczach 4 kolejki PKO BP Ekstraklasy. Bilans łączny to 1 811 minut na boiskach i jedna bramka autorstwa Patryka Szysza. Jak radzili sobie pozostali?

Przypomnijmy, że wymóg za młodzieżowca uznaje się zawodnika z obywatelstwem Polskim urodzonego w 1998 roku i młodszego. Tradycyjnie najwięcej graczy z wypełniających przepis wystąpiło w Lechu Poznań, ale po raz pierwszy tylko dwóch – Robert Gumny i Kamil Jóźwiak, wystąpiło w podstawowym składzie. Dwaj kolejni Tymoteusz Puchacz i Paweł Tomczyk weszli na boisku w drugiej połowie, lecz nie uchronili Kolejorza od pierwszej porażki w tym sezonie z Śląskiem Wrocław. W barwach gości przez większość spotkania grał Przemysław Płacheta, którego w końcówce zmienił Adrian Łyszczarz. Mocno na młodzież stawia też holenderski szkoleniowiec KGHM Zagłębia Lubin Ben van Dael. Oprócz Szysz dla którego to drugie trafienie w obecnym sezonie, z bardzo dobrej strony pokazał się Łukasz Poręba. Wychowanek klubu z Lubina wygrywa jak na razie rywalizacje z Bartoszem Slizem, który był podstawowym zawodnikiem w poprzednim sezonie. W Arce słabszy mecz zagrał Kamil Antoniak, zaś Mateusz Młyński rozegrał pełne 90 minut.

Drugi mecz z rzędu w opasce kapitańskiej na boisko wyszedł Sebastian Kowalczyk z Pogoni Szczecin. Razem z innym młodzieżowcem – Marcinem Listkowskim starają się zastąpić kontuzjowanego lidera Dumy Pomorza Kamila Drygasa. Jak dotąd z pozytywnym skutkiem, w poprzedniej kolejce remis z Piastem Gliwice, zaś w sobotę pokonali Wisłę Kraków 1:0. W barwach Białej Gwiazdy z powodu kontuzji nie mógł wystąpić Kamil Wojtkowski, jego miejsce zajął Dawid Szot. O pechu mogą mówić zawodnicy beniaminków, bo drużyny Jana Sobocińskiego i Miłosza Szczepańskiego przegrały mecze po samobójczych trafieniach. Niezbyt miło mecz z Cracovią będzie wspominał Paweł Sokół z Korony Kielce, bo po jego błędzie padła zwycięska bramka dla Pasów.

W 4 kolejce PKO BP Ekstraklasy zadebiutował jeden młodzieżowiec - Mikołaj Nawrocki z Jagiellonii Białystok. Mecz Legii Warszawa z Wisłą Płock został przełożony na 16 września.