Subskrybuj
Wywiady

Tomasz Popiela tworzy młodą Reprezentację Polonii!

2021-02-26

Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Popielą, pasjonatem futbolu, który pozwala wznosić się młodym piłkarzom na wyższy poziom i zapewnia im wspomnienia na całe życie. Opowie nam dziś o projekcie "Polonia The Best Young Player" czyli Polonijnej reprezentacji Polski dla młodych zawodników. 

Witaj, Twoje nazwisko wśród ludzi związanych ze szkoleniem młodzieży staje się coraz bardziej znane, mimo to poproszę Cię o przedstawienie swojej osoby i projektów, które z powodzeniem tworzysz od jakiegoś czasu. Jak to wszystko się zaczęło?

W 2013 roku zupełnie przypadkowo zaangażowałem się w organizację Turnieju Sokolika w Starym Sączu. Byłem zawodnikiem miejscowego klubu MKS Sokół Stary Sącz oraz trenerem grup młodzieżowych tego klubu. Organizowaliśmy mały regionalny turniej na Orliku. Po dwóch pierwszych edycjach przenieśliśmy turniej na boisko naturalne i zwiększyliśmy liczbę zespołów z 10 do 16. Przyjechała Legia Warszawa i kilka klubów z ekstraklasy. Z zagranicy dotarł Slovan Bratislava. W trakcie trzeciej edycji zauważyłem, że jest to dla uczestników wielkie wydarzenie (oprawa, atrakcje w czasie i obok trwania turnieju), a dla mnie ogromne przeżycie emocjonalne i wobec wielu słów wdzięczności (od trenerów, rodziców), postanowiłem dalej kontynuować ten projekt.

Przez kolejnych 7 lat sam pozyskałem i przekonałem do wsparcia turnieju blisko 40 sponsorów. Ciężką pracą i rzetelnością zyskiwałem wśród nich coraz większe zaufanie (na ogół nikt z nich nie wycofał się do tej pory), a że staram się organizować turnieje na najwyższym możliwym poziomie oraz okazać donatorom należną wdzięczność więc o tyle było mi łatwiej z roku na rok. W Sokoliku przez 10 lat zagrało blisko 2500 zawodników z kilkunastu krajów Europy, a nawet z USA. Gościliśmy największe europejskie marki jak: Liverpool, Everton, FC Porto, Sporting Lizbona, AS Roma, Juventus Turyn, AC Milan, Atletico de Madrid, Feyenoord Rotterdam, PSV Eindhoven, Borussia Dortmund i wiele innych.

W 2016 roku poznałem Darka Babonia, który w Zakopanem wybudował infrastrukturę sportową oraz posiadał sieć pensjonatów Api. Początkowo pomogłem mu zorganizować jeden turniej w roku o randze międzynarodowej. To był rok 2015. Wtedy przekonałem się, że trafiłem na człowieka, który tak jak ja, jest zwariowany na punkcie piłki nożnej. Mało tego, nie poznałem wcześniej człowieka, który jest tak perfekcyjny pod kątem organizacji i logistyki. Tak zaczęła się nasza współpraca, która trwa do dzisiaj. W 2018 roku powołaliśmy Fundację ,,Ja też mam marzenia’’, której głównym celem jest organizacja turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj w naszych turniejach rocznie udział bierze ponad 7 tysięcy zawodników z całej Europy, a Zakopane stało się sportową stolicą turniejów piłkarskich dla dzieci. W portfolio Fundacji znajdują się:

·Turniej Sokolika w Starym Sączu (od 2011 roku), U10

·Turniej Stal Rzeszów Steel Cup w Zakopanem (od 2015 roku), U9

· Turniej Bellsport Cup w Zakopanem (od 2015 roku), U8

· Trzuskawica Cup w Nowinach k.Kielc (nowy projekt dla dziewczynek)U10

· Turnieje Api Cup w Zakopanem- cykl wiosna-jesień, 18 weekendów, roczniki od U15-U8

Dlaczego akurat piłka dziecięca i młodzieżowa?

Dlatego, że dzieci nie kalkulują. Idą jak po swoje. Na poziomie dziewięciolatków czy dziesięciolatków najlepsze polskie akademie są w stanie rywalizować jak równy z równym z całą czołówką europejską. Proszę to porównać do naszych zespołów ekstraklasowych. Ja już od pewnego czasu nawet nie oglądam polskiej ekstraklasy, bo tego się po prostu nie da oglądać. Wolę patrzeć jak za piłką biegają dzieci. Chcę polskim dzieciakom umożliwiać cykliczną rywalizację sportową z zespołami z całej Europy, aby mogły poprzez konfrontację na boisku podnosić swój poziom sportowy. Cały czas myślę: co jeszcze w tej kwestii mógłbym poprawić lub co nowego zaproponować. 

Twoje turnieje przyciągają wielkie zagraniczne marki. Co jest według Ciebie magnesem, który przyciąga tak znane zespoły do Polski?

Myślę, że teraz to już prestiż turniejów. Ale na ten prestiż pracowałem kilka dobrych lat. Sztandarowe turnieje jak Sokolik Cup organizowany od 2011 roku w Starym Sączu czy Stal Rzeszów Steel Cup zapoczątkowany w 2015 roku w Zakopanem są wykute ciężką pracą moją i osób, które mi przy nich pomagają. Z kilkudziesięciu osób, które brały czynny lub bierny udział w organizacji turnieju zostało tylko kilka, które tak jak ja, oddają całe serce i traktują te turnieje w kategorii swojej misji. Osoby, które chciały żerować i wypinać pierś po ordery, szybko pożegnałem.

My Polacy żeby zachęcić Zachód do skorzystania z naszej oferty musimy dać od siebie coś ekstra. Nadal jesteśmy postrzegani choćby przez pryzmat naszej słabej i nic nie znaczącej w Europie ligi, jako zaścianek piłkarski. Dlatego od samego początku postawiliśmy na naszą polską gościnność. Gościmy zespoły w naprawdę dobrych hotelach, dbamy o smaczne i zróżnicowane wyżywienie, oferujemy atrakcje jak: zwiedzanie Krakowa, Pobyt w Parku Wodnym, przejażdżka kolejką górską, czy przejazd zaprzęgiem konnym po najbardziej atrakcyjnych miejscach Zakopanego. Celebrujemy moment otwarcia jak i moment zamknięcia turniejów odgrywając hymny narodowe, organizując  przemarsze z flagami narodowymi itd. U nas zawodnik i trener czuje się jak u siebie w domu.

Do tego dajemy możliwość skonfrontowania się na boisku z zespołami z kilkunastu krajów Europy reprezentującymi różne, odmienne style gry. To bardzo cenią trenerzy. Punktualność, praca arbitrów, dostępność do informacji też jest kluczem do sukcesu. Prowadzimy transmisje ,,online’’ przez internet, migawki z turniejów ukazują się w telewizjach o zasięgu ogólnopolskim.  Zainteresowanie zespołów udziałem  w obu turniejach jest tak ogromne, że aby dać szansę gry musimy organizować turnieje eliminacyjne, w których udział bierze ponad 100 zespołów. Organizowaliśmy już eliminacje nie tylko w Polsce ale również w Niemczech, Anglii, Słowacji, Ukrainie. W tym roku eliminacje odbędą się po raz pierwszy w Rosji!.

Projekt "Polonia The Best Young Player" to najnowsze dziecko? Możesz nam o nim opowiedzieć?     

Od 2013 roku zajmuję się organizacją międzynarodowych turniejów od 8-latków, aż po młodzież piętnastoletnią, głównie w Starym Sączu i Zakopanem. Jako główny organizator i koordynator 2-3 dniowych zmagań, dostrzegłem, iż wśród reprezentantów drużyn z innych krajów często bywali zawodnicy polskiego pochodzenia. Przyjemnie było patrzyć i słuchać, jak chętnie rozmawiali po polsku z kolegami z innych polskich drużyn, nawiązywali z nimi kontakty, cieszyli się z pobytu w Polsce. Wielkie wrażenie robiło na nich zwiedzanie Krakowa, Starego Sącza czy Zakopanego. Dlatego wpadłem na pomysł, aby na sztandarowe turnieje: Turniej Sokolika, Sokolik Cup, Poland U10 w Starym Sączu, Stal Rzeszów STEEL CUP U9 Cup w Zakopanem, zaprosić zawodników polskiego pochodzenia, którzy zagraliby w jednej drużynie POLONIJNEJ.

Nie tylko idzie o wynik sportowy, ale o to, aby przy okazji pokazać uroki polskiej ziemi: zabytki Krakowa, warsztaty w Parku Etnograficznym w Nowym Sączu, folklor górali (przejazd bryczkami po Zakopanem), uroki gór (wyjazd na Gubałówkę) oraz możliwości wypoczynku (termy „Gorący Potok” w Szaflarach), czy uroki parku linowego i ekologicznego w Rytrze i Starym Sączu. Dzięki rozgrywkom sportowym - w tej formule - można pokazać, że w Polsce jest również ogromny potencjał młodzieży grającej w piłkę nożną.

Moim marzeniem w zakresie tego projektu jest to, aby pobyt tych dzieci w Polsce był impulsem do budowania głębszych więzi z ojczyzną, a w przyszłości, w życiu dorosłym może zaowocuje decyzją o powrocie do kraju. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia, spotkałem się z bardzo pozytywną reakcją rodziców – Polaków pracujących i przebywających ze swoją rodziną za zagranicą, dlatego jestem przekonany, że przyniesie ono wymierne efekty i spowoduje, że uczestnicy docenią, że mają polskie korzenie oraz, że dla nas Polaków w kraju są nie mniej ważni.

Chciałem przy tej okazji podziękować osobom, które zaangażowały się w ten projekt:

  • Pan Jan Dziedziczak - Minister w Kancelarii Premiera Rady Ministrów,
  • Pani Anna Wawrzyszko vice-prezes Zarządu Głównego Związku Polaków w Niemczech,
  • Pan Janusz Basałaj oraz Maciej Chorążyk z  Polskiego Związku Piłki Nożnej,
  • także moi przyjaciele z Polonia United Berlin.   

Do dzieci w jakim wieku jest kierowany projekt?

POLONIA The Best Young Player jest adresowany do wszystkich dzieci urodzonych w latach 2008-12. W kolejnym roku dołączy już rocznik 2013. Podstawą zaproszenia do projektu jest posiadanie polskiego obywatelstwa oraz zarejestrowanie w aplikacji www.polskaut.pl.

Gdzie mogą się zgłaszać polonijne talenty z całego świata? Jak będzie odbywać się rekrutacja?

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną. Należy przesłać krótkie, rzeczowe informacje jak imię i nazwisko dziecka, kraj zamieszkania, ewentualnie czy gra i trenuje w zespole piłkarskim oraz oczywiście podajemy dane kontaktowe.

Zgłoszenie takie wysyłamy na adres e-mail: [email protected].

Mamy określoną liczbę miejsc. Jak zainteresowanych będzie więcej, to tych, którzy się teraz nie zmieszczą, zaprosimy w kolejnym roku.

Czy znaleźliście sposób na pandemię i rozwiązania mogące pomóc zawodnikom? Np. zawodnicy z Wielkiej Brytanii mają zakazane podróże międzynarodowe.

Na chwilę obecną podróż do Polski z Wysp Brytyjskich jest bardzo uciążliwa. Wiąże się to z wykonaniem przynamniej kilku testów na koronawirusa i odbycie kwarantanny. Dlatego na spokojnie czekamy na poluzowanie obostrzeń. Jeżeli taki stan rzeczy się będzie utrzymywał do czerwca to prawdopodobnie spotkanie przełożymy na termin jesienny. Nie chcemy narażać zdrowia ani dzieci ani rodziców, czy trenerów. Nie chcemy też, by ich podróż do Polski była zbyt uciążliwa (testy, korki na granicach, kwarantanna itp.).

Gdzie i kiedy będziemy mogli zobaczyć "Polonia The Best Young Player"?

Wstępnie zaplanowaliśmy zaproszenie około 60 młodych Polaków do Polski. Chcielibyśmy aby pojawili się w kraju w 3 terminach:

1. 02-04 kwietnia 2021 w Zakopanem. Dzieci urodzone w 2008 i 2009 roku. (Termin ten może ulec zmianie ze względu na problem z podróżowaniem z Wysp Brytyjskich do Polski. Decyzję podejmiemy do 15 marca br.)

2. 04-06 czerwca 2021 w Starym Sączu przy okazji rozgrywania X Turnieju Sokolika. Dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku.

3. 11-13 czerwca 2021 w Zakopanem przy okazji rozgrywania V turnieju Stal Rzeszów Steel Cup. Dzieci urodzone w 2012 roku.

Ja ze strony swojej i Prawdy Futbolu mogę tylko podziękować za zaangażowanie w rozwój młodych sportowców i życzyć powodzenia w realizacji planów. 


BARTOSZ LISOWSKI